Reklama

Čtvrtek 22. srpna 2019, svátek má Bohuslav, venku je 22.2 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Olomouc zná nejlepší sportovce a sportovní kolektivy pro rok 2018. Mezi oceněnými nechybí Sigma, judo nebo dálkový plavec

Sport

8.2.2019

Autor: zd

7. února proběhlo na olomoucké radnici vyhlášení nejlepších sportovců a sportovních kolektivů pro rok 2018. Soutěž pořádá město Olomouc za spoluúčasti Regionálního sdružení ČUS a letos se uskutečnil již 53. ročník.

Foto: Petr Pelíšek

NEJLEPŠÍ SPORTOVCI A SPORTOVNÍ KOLEKTIVY OKRESU OLOMOUC 2018:

KATEGORIE DOSPĚLÍ:  

1. David KLAMMERT (JUDO Klub Olomouc – judo)
Reprezentant ČR, mistr ČR, opora extraligového celku JK Olomouc. Účastník světových soutěží Grand Prix (2. místo Praha, 3. místo Tunis, 5. místo na Masters v Číně...).

2. Jakub JURKA (Dukla Olomouc – šerm)
Seniorský a juniorský reprezentant ČR v šermu kordem. Vítěz celkové hodnocení Světového poháru v šermu kordem juniorů 2017/2018. Ocenění za vítězství převzal 8. prosince na galavečeru 105 let od založení šermířské federace v Paříži. Jakub startoval na většině turnajů SP včetně ME a MS, v seniorech bylo největším úspěchem finále turnaje ve Vancouveru. Velkým úspěchem je vítězství na seniorském turnaji Bílý medvěd v Berlíně. Jakub je mistrem ČR juniorů v jednotlivcích i družstvech, vítěz ČP juniorů, vedoucí závodních ČP seniorů a 2x 2. místa na MČR seniorů (jednotlivci, družstva).

3. Karolína MUCHOVÁ  (tenis)
Olomoucká hráčka na sebe upozornila účastí ve finále turnaje olomouckého turnaje  ITC Cup a zejména pak úspěšným vystoupením na US open, kde postoupila z kvalifikace a probojovala se do 3. kola soutěže. Ve 2. kole senzačně vyřadila bývalou světovou jedničku Muguruzaovou.

David Klammert

Foto: Petr Pelíšek

KATEGORIE KOLEKTIVY DOSPĚLÝCH:

1. VK UP Olomouc – ženy – extraliga volejbal
Volejbalové družstvo žen potřetí v řadě obhájilo 2. místo v extralize 2017/2018 a získalo i 2. místa v Českém poháru a ve finále Středoevropské ligy v Maďarsku. Klub využil možnosti hrát v předkole Ligy mistryň a nyní úspěšně pokračuje v Poháru CEV CUP. Během podzimní sezony 2018/2019 v lize tým ani jednou neprohrál a je velkým aspirantem na mistrovský titul.

+ osobnosti mužstva:
Andrea KOSSANYIOVÁ
Příbramská rodačka se do velkého volejbalu dostala v roce 2007 s příchodem do PVK Olymp Praha, kde hrála do roku 2012. V letech 2013 až 2018 byla oporou prostějovského klubu, s nímž získala 6 mistrovských titulů. Od sezony 2018/2019 je oporou olomouckého univerzitního klubu a jistě by ráda rozšířila sbírku mistrovských titulů o další, tentokráte olomoucký.  V ženské reprezentaci ČR je tato smečařka od svých 17 let.

Jana ŠENKOVÁ NAPOLITANO
Rodačce ze Šternberka není atmosféra při vyhlašování nejlepších sportovců na olomoucké radnici neznámá – v roce 2000 byla vyhlášena jako nejlepší juniorka okresu a ještě v roce 2002 byla mezi mezi desítkou v hlavní kategorii dospělých. Následující roky 2003 až 2006 tato univerzálka prožila v celku Olymp Praha a potom následovalo v letech 2007 až 2013 angažmá v italských klubech. Od roku 2013 hraje v ČR – vrátila se do rodného Šternberka a následně do olomouckého univerzitního klubu. Přes určité zdravotní potíže se jí v Olomouci splnilo přání zahrát si alespoň v předkole Ligy mistryň. Svými obrovskými zkušenostmi je oporou a platnou členkou současného týmu, který má velkou naději vrátit do Olomouce mistrovský titul a dát vzpomenout na úspěšné roky 1993 až 1996..

2. SK Sigma Olomouc – A mužstvo – HET liga, Fortuna liga
V sezoně 2017/2018 mužstvo vybojovalo 4. místo v HET lize a účast v Evropských pohárech, kde postoupilo do 3. předkola a představilo fotbalové veřejnosti španělskou Sevillu, se kterou sehrálo vynikající utkání. Podzimní část nového ligového ročníku se však mužstvu nevydařila a má co napravovat, za pozitivum lze považovat postup v MOL Cupu do jarního čtvrtfinále…

Cena Fair Play :
Václav JEMELKA
Třiadvacetiletý stoper - loňský objev roku - pokračuje ve výborných výkonech, které mu vynesly nominaci do reprezentace ČR. Vedle vynikajících výkonů prokázal i charakter a velký smysl pro fair play, kdy ve vypjatém televizním utkání 14. prosince na půdě Baníku Ostrava ve 30. minutě opravil výrok rozhodčího, přiznal teč míče a umožnil tak soupeři za stavu 0:0 zahrávat rohový kop.

+ osobnosti mužstva:
Lukáš KALVACH
Třiadvacetiletý defenzivní záložník Sigmy se po návratu z hostování v Táborsku prosadil do kádru ligového družstva, kde odehrál spolehlivě celý ligový ročník a patří k oporám mužstva...

Jakub YUNIS
Mladý útočník Sigmy se průběžně prosazuje do základní sestavy A týmu...

3. HC Olomouc – A mužstvo – extraliga lední hokej
V sezoně 2017/2018 Tipsport extra ligy ledního hokeje se umístilo v základní části na 8. místě a v play-off se probojovalo až do čtvrtfinále, v první části sezony 2018/2019 pod vedením nové trenérské dvojice Moták-Tomajko je překvapením soutěže a drží umístění v horní polovině ligové tabulky.

+ osobnosti mužstva:
Branislav KONRÁD
Brankář A mužstva HC Olomouc svými výkony pomohl k postupu do čtvrtfinále play-off ligy, za reprezentaci Slovenska se zúčastnil ZOH 2018, kde pomohl k výhře ve skupině na pozdějšími vítězi ZOH Ruskem.

Jakub GALVAS
Devatenáctiletý obránce je ve svém věku jedním z klíčových hráčů A týmu HC Olomouc, je pravidelným členem mládežnických reprezentačních výběrů a prosadil se i do přípravných zápasů dospělé reprezentace.

VK UP Olomouc

Foto: Petr Pelíšek

KATEGORIE  TRENÉR ROKU:   

Jiří TEPLÝ  (VK UP Olomouc – volejbal)
Jiří Teplý je spolu se Stanislavem Mitáčem z pražského Olympu bezkonkurenčně nejdéle sloužícím trenérem v extralize volejbalistek. Za tři desítky let, co u žen VK UP (dříve SK UP) Olomouc působí, ani jednou nejvyšší soutěž neopustil. Na kontě má čtyři ligové tituly z let 1993 až 1996, k tomu pět stříbrných a sedm bronzových medailí. Třikrát slavil s družstvem zisk Českého poháru a v roce 1994 oslnil na evropské scéně účastí ve Final Four tehdejšího Poháru mistryň. V probíhající sezoně olomoucký tým pod jeho vedením vede extraligu bez porážky, čeká jej závěrečný turnaj Českého poháru a na jaře pokračuje také v pohárové Evropě.

Jiří Teplý

Foto: Petr Pelíšek

KATEGORIE MLADÍ SPORTOVCI DO 21 LET:

1. Barbora DIMOVOVÁ (TJ VS Litovel – kanoistika)
Juniorská a seniorská reprezentantka ČR.  4x 1. místo na MEJ v Makedonii (sprint a klasický sjezd K1, sprint a klasický sjezd družstev K1),  2x 1. místo na MS v Muota (Švýcarsko) – sprint a klasický sjezd družstev K1, 4. a 6. místo na MS – sprint a klasický sjezd K1... V závěru roku byla vyhlášena nejlepší juniorkou ČR ve sjezdu na divoké vodě.

2. Renata ZACHOVÁ (JUDO Klub Olomouc – dorostenky)
Dorostenecká a juniorská reprezentantka ČR, mistryně ČR v kategorii žen a juniorek. 2. místo na ME do 23 let (nejlepší výsledek ženy v historii ČR pro danou věkovou kategorii), 1. místo na SPJ v Polsku, 3. místo na SPJ v Praze...

3. Pavel BITTNER (MAPEI MERIDA Kaňkovský – cyklistika)
Mimořádný talent z týmu trenéra Jiřího Kaňkovského v kategorii kadetů obsadil 1. místo v Českém poháru, kde vyhrál 5 ze 6 závodů, obsadil 2. místo v Závodě míru v Jevíčku, kde vyhrál jednu z etap. Byl členem mistrovského družstva kadetů v časovce.

Barbora Dimovová

Foto: Petr Pelíšek

KATEGORIE  OBJEV ROKU:

Tereza KNEBLOVÁ (SK UP Olomouc – kanoistika)
Teprve patnáctiletá Tereza si zajistila účast na MS a ME ve slalomu v OH disciplíně. Účastnila se i ME ve sjezdu juniorů. Má tituly juniorských mistrů světa a mistrů Evropy ve slalomu družstev, 3. místo na MEJ ve sjezdu dlouhý individuální závod. V sezoně 2018 vybojovala 14 titulů mistra ČR a dalších 12 stříbrných medailí.

KATEGORIE KOLEKTIVY MLÁDEŽE:  

1. SK Sigma Olomouc – fotbal – kategorie U 19  
Starší dorostenci Sigmy Olomouc U 19 vybojovali 1. místo v celostátní dorostenecké lize a postup do Evropské ligy Youth league U19 (juniorská liga mistrů). Vítězně prošli dvěma podzimními koly (Maribor, Tel Aviv) a probojovali se do jarního čtvrtfinále, kde budou v Olomouci hostit francouzský velkoklub Olympic Lyon. Trenérem v 1.CDL byl Augustin Chromý, v Evropské lize vede mužstvo Tomáš Janotka.

+ osobnosti mužstva:
Pavel Žifčák, Ondřej Zmrzlý, Martin Diblík, Jakub Matoušek, Jiří Spáčil

2. AK Olomouc – starší žáci – atletika
Družstvo starších žáků vybojovalo titul mistrů ČR 2018. V rámci družstva žákovská štafeta 4x60m ve složení Kika, Sládek, Šalman, Horák zaběhla národní rekord časem 26,95 s.

3. MAPEI MERIDA Kaňkovský – kadeti – silniční cyklistika
Družstvo kadetů ve složení Bittner,Hrdlička, Obdržálek, Vall vyhrálo posedmé v řadě titul mistrů ČR v časovce.

KATEGORIE ZDRAVOTNĚ POSTIŽENÍ SPORTOVCI:

Dospělí:
Tomáš PEŠEK (SK TPS Olomouc – sportovní střelba)
Reprezentant a mistr ČR –  1. místo na ME v Bělehradě ze standardní vzduchové pistole na 40 ran, 2. místo na ME v Bělehradě ve vzduchové pistoli na 60 ran, člen bronzového družstva ČR na ME v Bělehradě, medailová umístění na soutěžích v Německu, Polsku a Francii, držitel 3 českých rekordů. Má splněnou normu k účasti na letních paralympijských hrách 2020 v Tokiu.

Družstva:
SK TPS Olomouc – sportovní střelba
Družstvo sportovních střelců ve složení Jakub Kosek,Vladimír Marčan, Tomáš Pešek vybojovalo 3. místo na ME v Bělehradě ve vzduchové pistoli na 40 ran a 3. místo na SP ve Francii ve standardní pistoli na 40 ran a splnilo v soutěžích UPC nominační limit k účasti na MS 2019.

Foto: Petr Pelíšek

KATEGORIE FUNKCIONÁŘSKÁ OSOBNOST:

Mgr. Miroslav HRABAL (AK Olomouc – atletika)
Ve svých 16 letech začal s atletikou v Lokomotivě Olomouc ve sprinterské skupině trenéra Vituly. V rámci svého studia na UP Olomouc získal medaile na soutěžích Univerziády a reprezentoval i ČR na ME železničářů. Současně absolvoval kurzy rozhodčích a trenérů. Po roční vojenské službě v Dukle Praha se plně začal věnovat trénování a funkcionaření, mj. připravoval talentované sprintery Romana Lacka a Romana Zruna. Aktivně pracoval ve výboru atletického klubu a roku 1991 se stal jeho dlouholetým předsedou. Povodeň v roce 1997, která zcela zničila atletickou škvárovou dráhu a sektory, byla pro klub prubířským kamenem. Podařilo se mu vytvořit akceschopný tým, který dokázal vybudovat umělou atletickou dráhu a nastartovat tak novou éru olomoucké atletiky, pořádající každoročně několik významných domácích i mezinárodních akcí. V letech 1998 až 2002 byl členem VV Českého atletického svazu a předsedal komisi pro kluby a oddíly. Po vzniku samosprávných celků byl zvolen do funkce předsedy Krajského atletického svazu, kterou vykonával až do roku 2017, a byl rovněž členem Krajské rady Olomoucké krajské organizace ČSTV a ČUS. V roce 2018 byl uveden do Síně slávy ČAS a jmenován jeho čestným členem. Od roku 1991 je členem i orgánů Regionálního sdružení ČSTV a ČUS.

Pavel  KONEČNÝ (TJ Hodolany  Sigma – volejbal)
V roce 1964 obnovil oddíl volejbalu v tehdejší TJ ŽPB, později TJ Sigma Hodolany. Aktivně hrál do roku 1980. Členem výboru TJ byl od roku 1981, od roku 1984 s malou přestávkou vykonává funkci předsedy TJ Hodolany Sigma, tedy plných 35 let. Pod jeho vedením probíhá rozsáhlá rekonstrukce celého areálu TJ. V době aktivní služby byl dlouhou dobu ředitelem krytého bazénu v Olomouci.

Mgr. Stanislav LÁNSKÝ (SK UP Olomouc – sebeobrana)
V bojových uměních se cvičí od roku 1986, v roce 1988 stál u založení České organizace sebeobrany. V sebeobraně Jiu Jitsu vybojoval 2 medaile z mistrovství světa, je držitelem 3. danu, je mezinárodním instruktorem sebeobrany, zkušebním komisařem a rozhodčím. Z dalších aktivit je působení na FTK UP Olomouc, je instruktorem boje zblízka v Armádě ČR a trénuje i příslušníky policie, pomáhá s přípravou na možný fyzický konflikt osobám se specifickými potřebami, vede kurzy pro ženy, seniory, neslyšící a vozíčkáře. Ocenění je udělováno u příležitosti kulatého životního výročí 50 let, které oslavil v lednu 2019.

OCENĚNÍ ZA MIMOŘÁDNÝ SPORTOVNÍ VÝKON:

Jaroslav CHYTIL (dálkové plavání)
Amatérský dálkový plavec Jaroslav Chytil ze Vsiska překonal v srpnu jako první český muž kanál mezi Skotskem a Severním Irskem a zařadil se tak mezi světovou elitu. Severní kanál je jedním z tzv. Ocean's Seven, tedy sedmi obtížných dálkových plaveb, které zahrnují i kanál La Manche, kalifornskou Catalinu, Gibraltarskou úžinu, Cugarský průliv mezi japonskými ostrovy a kanál Kaiwi na Havaji. Severní kanál je nejtěžší z nich a dosud ho pokořilo pouze 40 mužů a 18 žen. Plavba dlouhá 42 km trvala 16 hodin. Více se dozvíte ve videorozhovoru se Zuzana Doleželovou.

Jaroslav Chytil

Foto: Petr Pelíšek

CENA DRAHOŠE VÁLKA:

RNDr. Dan MATUŠKA (fotbal)
Jako hráč začal s fotbalem v roce 1959 v Sokole Lázně Bohdaneč, roky 1964 až 1969 ve VCHZ a Lokomlotiva Pardubice. Od roku 1970 byl v MŽ, později v Sigmě Olomouc, aktivně do roku 1983 s postupem do 2. ligy. V té době vystudoval na Přírodovědecké fakultě UP Olomouc obor matematika-tělesná výchova s promocí v roce 1976. Trenérskou činnost zahájil v roce 1983 jako asistent trenéra Zemana, později do roku 2003 působil jako prvoligový asistent Karla Brücknera. Sigma v té době představila v Olomouci světová mužstva Real Madrid, Juventus Turín, SV Hamburg, Lokomotiva Moskva, Fenerbachce Istambul. Mládežnickým kategoriím se věnoval jako vedoucí trenér sportovních tříd v Sigmě Olomouc v letech 1986 až 1990 a v HFK Olomouc v letech 2012 až 2016. Absolvoval i dvouleté zahraniční angažmá ve SAE v Dubai. Jako hlavní trenér dále vedl např. Duklu Praha, PSJ Jihlava, v nižších soutěžích Hodonín, Slušovice, PS Přerov a regionální kluby Dub nad Moravou, Hlubočky, Černovír. V současné době pracuje jako trenér dorostu ve Slovanu Černovír. 14. února se dožívá kulatého věku 70 let.

CENA EVROPSKÉHO HNUTÍ FAIR PLAY S PODTITULEM SPIRIT OF FAIR PLAY:

Karel BRÜCKNER (fotbalový trenér)
Jedná se o ocenění pro osobnost, která během svého působení zanechala svým dlouhodobým chováním a příkladem výraznou stopu v oblasti fair play ve sportu i mimo něj. Cenu mu předala Květa Pecková jako členka exekutivy Evropského hnutí fair play (EFPM) a předsedkyně Českého klubu fair play.

Karel Brückner

Foto: Petr Pelíšek

Všem oceněným sportovcům gratulujeme!