Reklama

Středa 27. září 2023, svátek má Jonáš, venku je 11.5 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Sochu sv. Kryštofa na obchvatu Olomouce se zlodějům ukrást nepodařilo. Kvůli narušené statice však musela pryč

Krimi

1.11.2021 aktualizováno 2.11.2021 14:01

Autor: red

Od října 2005 dohlíží na řidiče na obchvatu u Nemilan bezmála čtyřmetrová socha svatého Kryštofa, patrona poutníků a cestujících. Právě tu si o uplynulém víkendu vyhlídla parta zlodějů, z jejich počínání však byli vyrušeni. I přesto, že se jim sochu ukrást nepodařilo, musela být kvůli narušené statice z dálničního obchvatu odstraněna.

Socha sv. Kryštofa musela jít k zemi...

Foto: PČR

K poškození bronzové sochy v nadživotní velikosti došlo v sobotu 30. října v době od 19:10 do 19:55. Nezvyklé činnosti připomínající řezání kovu si všiml myslivec, který celou situaci ohlásil Policii ČR. "Nenechavec odstranil plát bronzu z části levého lýtka a další kus z pravé nohy sochy. Poté odřezal i palec pravé nohy a nařízl další dva prsty. Mimo to se mu povedlo poškodit stojnou traverzu upevňující sochu v betonovém základu, a ta se celá posunula o několik centimetrů směrem k dálnici," uvedla policejní mluvčí Petra Vaňharová a zároveň doplnila, že policisté v okolí místa našli odstraněné pláty z nohou, chybí pouze palec pravé nohy sochy.

Dosavadním šetřením policisté zjistili, že v době od 19:10 do 19:30 měla někde na úseku mezi 270 a 270, 5 km stát v odstavném jízdním pruhu dálnice D35 ve směru od Mohelnice na Ostravu bílá dodávka se zapnutými výstražnými směrovkami. Jednalo se o místo, které se nacházelo v blízkosti sochy sv. Kryštofa. "Žádáme řidiče, kteří v inkriminovanou dobu projížděli uvedeným úsekem a mají vozidla vybavena palubní kamerou, která zachytila zmíněné vozidlo, či jiné okolnosti, které by mohly souviset s případem, nechť kontaktují bezplatnou telefonní linku 158 nebo policisty Obvodního oddělení Olomouc 2 na telefonním čísle 974 767 651, případně emailem epodatelna.policie@pcr.cz, doplnila Vaňharová.

Kromě odřezání bronzových částí došlo také k poškození traverzy, která upevňuje sochu v betonovém základu. Díky tomu došlo k posunutí sochy o několik centimetrů směrem k dálnici. "Právě z důvodu narušení statiky bylo rozhodnuto o jejím okamžitém odstranění. Nejen s úctou k jednomu z významných českých sochařů bude snahou Ředitelství silnic a dálnic artefakt obnovit v plné kráse na původním místě," doplnil za ŘSD ČR Miroslav Mazal.

Umělecká socha stála nad estakádou dálnice D35 u Nemilan. Svatý Kryštof vysoko na kopci opatroval poutníky, řidiče a všechny cestující od 6. října 2005, kdy jeho slavnostní odhalení završilo dokončenou výstavbu jižního obchvatu Olomouce. Autorem bronzové instalace byl Marius Kotrba, který mohl osobně představit kráčejícího obra s dítětem na rameni jen šest let před nečekaným úmrtím. Beskydský rodák podlehl infarktu ve věku 51 let.

Reklama

Zdravá výživa u Milušky

Katalog firem » Obchod » Zdravá výživa

ZDRAVÁ VÝŽIVA U MILUŠKY (kousek od Národního domu ,vedle obchodu Miláno)

Každý den čerstvý chléb

Mauritius Muscovado třtinový cukr

Bio MOJE SUŠENKY čokoládové bio*nebio

Veganské čokolády

Bylinné sirupy

Čerstvé sýry z Brníčka

Výborné produkty od Živiny

Jablečné čatní

Yamato shoyu japonská sojová omáčka

Dobroty od firmy Šufan

Bio jablečný ocet nepasterovaný čirý Beutelsbacher

Kokosová smetana ke šlehání BIO

Bio kávovina Čas čekanky bio*nebio

BIO Vanilkový lusk Yuganda

Bio černý čaj Nepál Himalayan Shangri-La AMANA

Bio mošt Jablko-Hruška

Bio kokosovo-mangový nápoj

BIO javorový sirup 100% Grade A

Bio ovesný nápoj bez lepku BERIEF

Italské těstoviny

Bio rozinky sultánky bio*nebio 400 g

Pyré jablko-hruška,Pyré jablko-hruška-rakytník,Pyré jablko

Bio krétský extra panenský olivový olej RAPUNZEL 500 ml