Reklama

Pátek 2. prosince 2022, svátek má Blanka, venku je 0.9 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Sochu sv. Kryštofa na obchvatu Olomouce se zlodějům ukrást nepodařilo. Kvůli narušené statice však musela pryč

Krimi

1.11.2021 aktualizováno 2.11.2021 14:01

Autor: red

Od října 2005 dohlíží na řidiče na obchvatu u Nemilan bezmála čtyřmetrová socha svatého Kryštofa, patrona poutníků a cestujících. Právě tu si o uplynulém víkendu vyhlídla parta zlodějů, z jejich počínání však byli vyrušeni. I přesto, že se jim sochu ukrást nepodařilo, musela být kvůli narušené statice z dálničního obchvatu odstraněna.

Socha sv. Kryštofa musela jít k zemi...

Foto: PČR

K poškození bronzové sochy v nadživotní velikosti došlo v sobotu 30. října v době od 19:10 do 19:55. Nezvyklé činnosti připomínající řezání kovu si všiml myslivec, který celou situaci ohlásil Policii ČR. "Nenechavec odstranil plát bronzu z části levého lýtka a další kus z pravé nohy sochy. Poté odřezal i palec pravé nohy a nařízl další dva prsty. Mimo to se mu povedlo poškodit stojnou traverzu upevňující sochu v betonovém základu, a ta se celá posunula o několik centimetrů směrem k dálnici," uvedla policejní mluvčí Petra Vaňharová a zároveň doplnila, že policisté v okolí místa našli odstraněné pláty z nohou, chybí pouze palec pravé nohy sochy.

Dosavadním šetřením policisté zjistili, že v době od 19:10 do 19:30 měla někde na úseku mezi 270 a 270, 5 km stát v odstavném jízdním pruhu dálnice D35 ve směru od Mohelnice na Ostravu bílá dodávka se zapnutými výstražnými směrovkami. Jednalo se o místo, které se nacházelo v blízkosti sochy sv. Kryštofa. "Žádáme řidiče, kteří v inkriminovanou dobu projížděli uvedeným úsekem a mají vozidla vybavena palubní kamerou, která zachytila zmíněné vozidlo, či jiné okolnosti, které by mohly souviset s případem, nechť kontaktují bezplatnou telefonní linku 158 nebo policisty Obvodního oddělení Olomouc 2 na telefonním čísle 974 767 651, případně emailem epodatelna.policie@pcr.cz, doplnila Vaňharová.

Kromě odřezání bronzových částí došlo také k poškození traverzy, která upevňuje sochu v betonovém základu. Díky tomu došlo k posunutí sochy o několik centimetrů směrem k dálnici. "Právě z důvodu narušení statiky bylo rozhodnuto o jejím okamžitém odstranění. Nejen s úctou k jednomu z významných českých sochařů bude snahou Ředitelství silnic a dálnic artefakt obnovit v plné kráse na původním místě," doplnil za ŘSD ČR Miroslav Mazal.

Umělecká socha stála nad estakádou dálnice D35 u Nemilan. Svatý Kryštof vysoko na kopci opatroval poutníky, řidiče a všechny cestující od 6. října 2005, kdy jeho slavnostní odhalení završilo dokončenou výstavbu jižního obchvatu Olomouce. Autorem bronzové instalace byl Marius Kotrba, který mohl osobně představit kráčejícího obra s dítětem na rameni jen šest let před nečekaným úmrtím. Beskydský rodák podlehl infarktu ve věku 51 let.

Reklama

Zdravá výživa u Milušky

Katalog firem » Obchod » Zdravá výživa

Zdravá výživa u Milušky(vedle Národního domu)

Marmelády od firmy""Zezem "

Velký výběr sypaných čajů od firmy Milota

Čertovské nadělení MIXIT
Mikulášské nadělení MIXIT
Vánoční mix-MIXIT

Bezlepkové pečivo balené

Bio pomerančová kůra kandovaná

Bio citrónová kůra kandovaná

Bio perníkové koření

Bio Panenský kokosový olej

Bio vegan čokoláda slaný preclík

Bio hořká čokoláda KOKOS RAPUNZEL

Mikulášské dobroty o firmy Bionebio

Dárková kazeta Medovinka - Obsahuje různé druhy originálních medových vín

Dárkové balení -kvetoucí čaje

Sušený lotosový kořen

Dárkové balíčky

Ořechové kornouty

Ovocné kornouty

Dárkový poukaz