Reklama

Neděle 3. prosince 2023, svátek má Svatoslav, venku je -3.9 °C

Smutek utek? Podzimní festival duchovní hudby nabídnul další koncert

Kultura

19.10.2023

Další koncert v programu Podzimního festivalu duchovní hudby, který se konal v úterý 17. října v Arcibiskupském paláci v Olomouci s názvem Smutek utek? byl nezapomenutelným zážitkem, který spojil meditační a tajemnou atmosféru skladeb převážně z dvacátého století. Už samotný pohled na prostor, byl velmi emotivní. Celý sál byl zahalen do tmy, a jediným světlem byly svíčky, které plápolaly v prostoru, vytvářejíce dojem nesmírného klidu a intimity.

Foto: Tereza Hrubá

Program byl složen z děl několika významných skladatelů, kteří dokázali prostřednictvím hudby vyjádřit hluboké a často nesmírně osobní pocity. Olivier Messiaen nás zavedl do meditačního světa s úvodním dílem Louange à l'Éternité de Jésus a v závěru s Louange à l'Immortalité de Jésus z jeho slavného Kvartetu pro konec času, který složil během svého uvěznění v zajateckém táboře za Druhé světové války. Tyto skladby pro violoncello a klavír byly emotivní a hluboké, a svíčky vytvářely v sále iluzi nebeského záblesku.

Dílo Karrak nedávno zesnulého českého skladatele Marka Kopelenta vytvořilo atmosféru napětí a tajemství. Díky virtuózním výkonům Terezie Fialové na klavír a Jiřího Bárty na violoncello bylo možné plně proniknout do hloubky této skladby.

Leoš Janáček nám přinesl do programu odlehčení a barevný kontrast s jeho Pohádkou pro violoncello a klavír. Tato skladba se vyznačovala hravostí a svěžestí, což v sále, kde jinak vládla tma a hloubka, představovalo výrazný kontrast.

Leoš Janáček byl znovu zastoupen svou Sonátou pro housle a klavír, která se stala důležitým momentem v programu. Skvělá interpretace virtuózním duem zvýraznila emocionální hloubku a výrazovou sílu tohoto díla.

Titulní skladbou večera byla skladba Smutek utek od Martina Smolky, která v sobě nesla zvláštní intenzitu a napětí, a byla dokonalým závěrem tohoto koncertního zážitku. Skladba pro violoncello a klavír byla plná vášně a dramatického napětí.

Přídavek v podobě Karnevalu zvířat skladatele Camille Saint-Saënse byl závěrečnou tečkou za tímto nádherným uměleckým zážitkem, který spojil talentované interprety, tajuplnou atmosféru a skvostné skladby nevšedních skladatelů.

Letošní jubilejní třicátý ročník Podzimního festivalu duchovní hudby bude slavnostně završen závěrečným koncertem, který se odehraje v sobotu 21. října v 19 hodin v Dómu sv. Václava a bude jej přenášet TV Noe. Tento koncert je věnován Antonínu Dvořákovi a jeho dílu Stabat Mater, op. 58. Sólisty večera budou Barbora Perná, Jana Sýkorová, Tomáš Černý a Martin Gurbaľ, v doprovodu Českého filharmonického sboru Brno a Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín.

Reklama

ZÁKLADNÍ UMĚLECKÁ ŠKOLA MILOSLAVA STIBORA - VÝTVARNÝ OBOR

Katalog firem » Kultura a umění » Umělecké školy

ZUŠ Miloslava Stibora je jednooborová škola – vyučuje se zde pouze výtvarný obor. To škole umožňuje soustředit se na vlastní projekty a svou činnost jim cele podřídit. Výuka je určena ž...