Reklama

Pondělí 24. ledna 2022, svátek má Milena, venku je -0.1 °C

Skončila 24. Divadelní Flora. Devítitýdenní divadelní maraton navštívilo na tři tisíce diváků

Kultura

13.12.2021

Autor: red

O něco dříve, než pořadatelé plánovali, skončila netradičně podzimní Divadelní Flora. Navzdory víkendovému zrušení posledních dvou tanečních představení nabídla na sedmi festivalových scénách přes čtyři desítky akcí a oslovila na tři tisíce diváků.

Foto: Divadelní Flora

Dvacátý čtvrtý ročník jednoho z nejvýznamnějších středoevropských festivalů přivítal přední německojazyčné soubory a interprety (Residenztheater Mnichov, Berliner Ensemble, Bettina Hoppe, Rimini Protokoll) i čelní reprezentanty české a slovenské divadelní scény (Divadelní spolek Jedl, Yuri Korec, Studio Hrdinů, Divadlo Komedie, Jan Mocek, Lachende Bestien ad.) a v rámci žánrově pestrého programu se zaměřil na tvorbu Miroslava Bambuška a Michala Háby.

Kromě besed s festivalovými hosty zařadila v "protipandemickém módu" probíhající Flora mezi své aktivity také fokus na současnou německou a rakouskou hudební scénu a uvedla filmový program, jehož protagonisty byly výrazné herecké osobnosti německého divadla. Přehlídka, mapující divadelní trendy i aktuální sociální fenomény, byla letos zastřešena ročníkovým mottem "Krásný nový svět". Po dvou a půl letech v Olomouci opět prezentovala unikátní inscenace špičkových režisérů a choreografů, jejichž počiny zaujaly tři tisícovky diváků.

"Jsme samozřejmě rádi, že se po měsících odkladů povedlo drtivou většinu naplánovaných festivalových produkcí realizovat. Díky nasazení, flexibilitě a výdrži celého pořadatelského týmu, podpoře řady partnerů a empatické spolupráci hostujících umělců jsme po devíti náročných týdnech – navzdory kulminující covidové pandemii a složitým organizačním podmínkám – relativně úspěšně doběhli do cíle," hodnotí pořádání dvouměsíční mezinárodní akce v pandemické době ředitel Divadelní Flory Petr Nerušil a dodává: "Naše společné poděkování patří všem, kteří na festival dorazili, respektovali protiepidemická opatření a chovali se ohleduplně a odpovědně. Se skvělými diváky, kteří Floře fandí a podpořili ji svou účastí, se těšíme na brzké setkání za pět měsíců. Polojubilejní, již pětadvacátý festivalový ročník plánujeme na 10. až 21. května 2022."