Škola Komenium má restaurovanou bustu svého patrona, ukázalo se, že je to cenné dílo z 19. století - OLOMOUC.CZ
Reklama

Pátek 2. května 2025, svátek má Zikmund, venku je 25.9 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Škola Komenium má restaurovanou bustu svého patrona, ukázalo se, že je to cenné dílo z 19. století

Zprávy z regionu

23.6.2021

Jan Procházka

Základní škola Komenium má od dnešního dne u vstupu bustu svého patrona. V majetku školy bylo dílo odnepaměti, necitlivými zásahy i vlivem času ale značně utrpělo a nacházelo se ve zbědovaném stavu. Do jeho restaurování se pustil akademický malíř Radomír Surma, který ve škole nedávno restauroval celý vysoce ceněný freskový sál. A během prací zjistil, že dílo má překvapivou hodnotu.

Radomír Surma ukazuje na snímku originál busty, která je vystavena v nizozemském Naardenu, kde je Komenský pochován a kde má své muzeum.

Foto: Jan Procházka

Při práci, kterou Radomír Surma pojal jako přátelský dar škole, zjistil, že busta není jen tak obyčejná. "Dlouho jsem bezvýsledně pátral po autoru sádrového odlitku či alespoň jeho původní podobě. I ti nejstarší učitelé mi potvrdili, že v majetku školy je dílo odjakživa. Podle použité techniky jsem určil původ někdy v druhé polovině devatenáctého století," popisuje Surma. Nakonec ale autora přece jen vypátral. A ukázalo se, že busta zdaleka není jen tak ledajakým odlitkem. "Autorem originálu je totiž sochař Josef Strachovský, významný umělec devatenáctého století, který se právě specializoval na pomníky a sochy slavných osobností," prozrazuje Surma. Originál busty je vystaven v Komenského muzeu v nizozemském Naardenu, kde je učenec i pochován. 

Vypátrat, jak se vzácné dílo ocitlo v majetku školy, se už asi nepodaří. "Jsme ale nesmírně rádi, že jsme zjistili jeho hodnotu a že se ho podařilo zachránit," zmínila ředitelka školy Petra Romanovská.

Busta byla ve zbídačeném stavu. "Někdo ji v minulosti natřel jakousi podivnou latexovou barvou. Tu jsem musel doslova oloupat. Pak bylo třeba znovu vymodelovat chybějící části, zejména kus nosu a draperie. Vzhledem k tomu, že jsem tušil, že originál byl zamýšlen bronzový, zvolil jsem nakonec bronzovou barvu," popsal průběh prací Surma.

Busta je nyní vystavena ve vstupních prostorách školy, jejíž historie taktéž sahá až do druhé poloviny devatenáctého století.  

Autor článkuJan Procházkaprochazka@olomouc.cz

Jan Procházka