Olomouc.cz

Úterý 12. prosince 2017, svátek má Simona, venku je 3.6 °C

Sigma přepsala dějiny. Po devatenácti letech porazila Spartu

26.11.2017 aktualizováno 26.11.2017 21:14

Fotbalisté SK Sigma Olomouc hostili v 15. kole HET ligy na domácím Andrově stadionu Spartu Praha. Hanáci byli před duelem druzí, Sparta pátá. Poločas skončil bez branek 0:0. Ve druhé půli se prosadil Tomáš Sladký z rohového kopu. Sigma porazila Spartu 1:0.

Souboj středních záložníků. Francouz Mavuba v dresu Sparty pod tlakem olomouckého záložníka Davida Housky. Souboj středních záložníků. Francouz Mavuba v dresu Sparty pod tlakem olomouckého záložníka Davida Housky. Foto: ČTK/Luděk Peřina

Sigma nastoupila v očekávané sestavě, Sparta s jednou změnou, když Marečka nahradil Sáček.
Už ve 2. minutě Sparta zahrozila po chybě Sigmy v rozehrávce. Vataleju ale Buchtu nepřekonal a olomoucký brankář uklidnil svůj tým, když chytil i následný centr Mavuby. Hanáci zahrozili rohovým kopem Falty, který však včas vyrazil Dúbravka.
V 11. minutě měla Olomouc obrovskou šanci. Falta běžel téměř z poloviny sám na Dúbravku, ale netrefil branku, a velkou možnost tak zahodil. Ve 27. minutě utekl domácím po křídle Vataleju, poslal míč před branku, který domácí odvrátili a další ohrožení zahodil špatným řešením záložník Sáček.
Ve 35. minutě centroval z přímého kopu Vataleju, našel Šurala. Ten hlavičkoval slabě a Buchta střelu v klidu chytil. Utkání hodně kouskovaly pády Sparťanů, sudí Královec udělil navíc žlutou Kartu Tomáši Chorému, která tak bude chybět v Liberci.

Tomáš Zahradníček atakován Lukášem Štetinou. Tomáš Zahradníček atakován Lukášem Štetinou. Foto: ČTK/Luděk Peřina

Druhou půli opět začali lépe hosté a opět u toho byl rumunský záložník Vataleju. Prošel po křídle a poslal míč před branku Sigmy. Buchta míč vyrazil před sebe a Jemelka uklidil míč do bezpečí. Sigma zahrozila také po křídle, Zahradníček hledal Chorého, ten posunul hlavou pod sebe, ale obránci hostí byli u míče dříve než útočící hráči Olomouce. V 56. minutě šli Hanáci do vedení. Rohový kop se po odrazech dostal k Martinovi Sladkému a ten ho poslal za Dúbravku.
Po hodině hry mohli Hanáci navýšit vedení, Chorý uháněl opět sám na brankáře Sparty, ten jeho ránu chytil, dorážku Plška pak na roh odvrátil Hovorka. Trenér hostí Stramaccioni reagoval na nepříznivý vývoj utkání stažením Sáčka a na hřiště poslal Tomáše Rosického.
Spartě to ale moc nepomohlo, Sigma měla další dvě obrovské šance. Kalvachovu střelu chytil parádním skokem Dúbravka a ránu Chorého tečoval obránce hostí na rohový kop. Sparta se připomenula v 70. minutě. Z rohu hlavičkoval Šural, ale míč nedoskákal ani k brance a už tu byl Jemelka, který jej uklidil do bezpečí.
O tři minuty později nachytal Chorý v rozehrávce Dúbravku, brankář Sparty však nenechal Chorého zakončit v klidu a ten netrefil prázdnou branku. Sparta byla vyrovnání ještě blíže v 75. minutě, Kadlec byl úplně sám před Buchtou, ten ho dokázal neuvěřitelným zákrokem vychytat. V pokračující akci byl zraněn domácí Falta, kterého vystřídal Hála.
V 85. minutě kopala Sparta další roh, Zahustel se prosadil, ale míč naštěstí nikdo netečoval a Buchta si na něj v klidu počkal. Sparta poslala do hry Ben Chaima i Biabianyho. V 88. minutě však mohl rozhodnout olomoucký střídající hráč Moulis, Dúbravka opět svůj tým podržel. Sigma zvládla i závěr a vyhrála 1:0.
"Dnes jsme napsali pěknou kapitolu naší podzimní pohádky, po tolika letech. O to je to příjemnější, pro mě je důležité po jakém výkonu. Šla z nás od začátku větší touha, síla, byť byla první půle vyrovnaná. Hosté měli šanci Šuralem, my Faltou. Druhý poločas byl od nás těch třicet minut fantastických, byli jsme aktivní, agresivní, apelovali jsme na hráče o poločase, aby ještě zrychlili. Podařilo se nám důrazem dát branku, pak to bylo o tom, zda dáme druhý gól, protože Sparta individuální kvalitou určitě sahala po bodu. Buchta nás tam při šanci Kadlece zachránil, před všemi kluky musím dnes smeknout. Kulisa byla fantastická, připomínalo mi to duely na Spartě v evropských pohárech, moc fanouškům děkujeme a věřím, že budou takto chodit a fandit v dalších zápasech. Splnil jsem si dílčí sen porazit Spartu, ale to, že máme 32 bodů je také neuvěřitelné a zároveň zavazující. Jsme na pohárových příčkách, ale nebudeme o tom nějak nahlas mluvit a upínat se k tomu. Jsme v polovině soutěže, máme dost bodů, ale cesta je dlouhá. Pokud zůstaneme pokorní, tak na poháry šanci máme," řekl po utkání trenér Sigmy Olomouc Václav Jílek.

SK Sigma Olomouc1:0AC Sparta Praha