Pondělí 18. března 2019, svátek má Eduard, venku je 7.5 °C

Sigma šlape dál, porazila i Liberec!

11.3.2019

Přidat do série čtvrtou výhru. Přesně to byl cíl fotbalistů SK Sigma Olomouc pro domácí zápas s Libercem. Modrá lavina duel 24.kola FORTUNA:LIGY na Andrově stadionu soupeře porazila 2:1 a je ve středu tabulky.

V olomoucké sestavě scházel pro stopku za čtyři žluté karty obránce Martin Sladký, trenér Václav Jílek ho nahradil Juraj Chvátal. Opět jen z lavičky začínal duel Šimon Falta, v základu nastoupil opět Jiří Texl. Hrát nemohli zraněný Václav Pilař, a také Martin Hála, který je v rekonvalescenci po operaci kolena.

Tři výhry v předchozích třech kolech měly dát olomouckému týmu více klidu a jistoty, ale v úvodních minutách se to zrovna takhle nejevilo. O něco aktivnější byl Liberec, za který zlobil především na hrotu útočník Kozák. Ale ten buď nebyl přesný, nebo byl jako ve 21. a 24. minutě proti brankář Buchta. Když Sigma přečkala jakýsi úvodní liberecký pokus o tlak, udeřila. Ve 29.minutě obrana hostů v poslední chvíli uhasila šanci Vepřka a byl z toho první roh po Sigmu. Ten zahrával Zahradníček a Beneš poslal Sigmu do vedení. „Byla to naše první akce do vápna. Zahry to skvěle nahrál na přední tyč. A pak už to bylo jen o tom si na to naběhnout a dobře to uklidit. Sám ani nevím, jak to tam přesně padlo, uvidím, jak to bude vypadat,“ řekl stoper SK Sigma Vít Beneš. „Myslím, že celý zápas nebyl ideální, nebylo to to, co jsme chtěli hrát. Ale to si vyříkáme a vyhodnotíme. Teď se samozřejmě musíme radovat a těšit z důležitého vítězství,“ podotkl.

Po třech minutách zkoušel obstřelem překvapit brankáře Texl, ale míč letěl příliš nízko. Ve 37.minutě se Houska s míčem na noze dral do vápna, ale rozhodčí Orel mu zapískal útoční faul. Pak měla ještě do přestávky Sigma další dobré šance. Rána Nešpora po rohovém kopu byla zblokována, pak pálil Texl a byl z toho třetí roh pro Modrou lavinu. Z toho hlavičkoval o kousek vedle Jemelka. A dvě minuty před přestávkou střílel z otočky kousek mimo levou tyčku Nešpor.

Druhou branku SK Sigma v utkání dal útočník Martin Nešpor (č. 26).

Druhý poločas, ten začala Sigma velmi dobře. Ve 49.minutě našel Kalvach dobrý centrem Plška, ale ten z dobré palebné pozice minul bránu. Ale o šest minut později už to bylo lepší. Po levém křídle se protáhl perfektně Zahradníček, přihrál na první tyčku a Nešpor z plného běhu trefil nechytatelně. Byla to jeho sedmá branka v sezoně. Hosté se potom snažili nepříznivý vývoj zvrátit, jenže olomoucká defenziva byla pevná jako skála. A nedovolila soupeři prakticky nic. Když už se hosté dostali ke střele, šel míč buď vedle, nebo s ním neměl brankář Buchta žádný problém. Ovšem tři minuty před koncem se hostům podařilo snížit a ještě to byly nervy. „Čtvrtá výhra v řadě, to je super. To myslím, při vší úctě, nikdo nečekal. Chytili jsme dobrou sérii, uhráli jsme dvanáct bodů. A ten tříbodový systém vás pak vystřelí úplně jinam, než jste byli před měsícem,“ řekl brankář SK Sigma Miloš Buchta. Ten se sám připravil o čtvrté čisté konto v řadě. „Nevím, mrzí mě to. Věděl jsem, že Karafiát mí výbornou střelu, nedostoupili jsme ho, tam to začalo. Zaplavalo mi to, balon mi vyklouzl, vyrazil jsem to tak nešťastně, že už jsem na dorážku nestačil reagovat. Ale i to se stává,“ podotkl. Ale čtvrtou výhru v řadě už si Modrá lavina vzít nenechala.

„Hráli jsme to, co jsme chtěli, dařilo se nám to do prvního gólu. Chtěli jsme tady vyhrát, snažíme se něco hrát, ale naše plány opět narušily individuální chyby. Pro mě jsou to nepochopitelné věci, jako když Sigmu třicet minut do ničeho nepustíme a pak inkasujeme po standardní situaci. Naše mužstvo nesnese tři čtyři podprůměrné výkony jednotlivců a dneska tam bohužel byly,“ řekl trenér SK Sigma Zsolt Hornyák.

„Narazili jsme na kvalitní tým. Pro Liberec je to asi trošku kruté, pro nás obrovsky cenné vítězství. Do třicáté minuty byl soupeř jednoznačně lepší, byl silnější na balonu, dobře kombinoval, měl dvě tři šance. Přežili jsme to, do hry nás dostala vstřelená branka, ten signál krásně vyšel. Pak se hra vyrovnala. Ve druhém poločase jsme přidali druhou branku po nádherné akci. Byl jsem přesvědčený, že už to zvládneme, i když jsem tušil, že nás Liberec zatlačí. Byli jsme kompaktní, hodně toho odpracovali. Nakonec to zdramatizovala hodně laciná branka. Je to šťastné, byť podle mě zasloužené vítězství,“ řekl trenér SK Sigma Václav Jílek.

SK Sigma Olomouc2:1FC Slovan Liberec