Reklama

Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela, venku je 3.2 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Sestřelit či nesestřelit unesené letadlo? O osudu obžalovaného pilota rozhodnou v Moravském divadle samotní diváci

Kultura

30.3.2023

Autor: red

Lze ospravedlnit obětování nevinných za cenu záchrany mnohonásobně více životů? Má člověk právo rozhodovat se sám za sebe, a tím rozhodnout i za ostatní? A existuje v tomto případě vůbec správné rozhodnutí? Činohra Moravského divadla uvede v premiéře interaktivní morální drama ze soudní síně s názvem Teror, které bude režírovat Petr Štindl. V hlavních rolích se představí Tomáš Krejčí, Zdeněk Julina, Jana Posníková a Jan Ťoupalík. Do inscenace jsou zapojeni i samotní diváci, kteří se stávají porotou a rozhodují o výsledku soudu. Premiéra se uskuteční v sobotu 1. dubna v 19 hodin v Divadle na Šantovce.

Foto: Tereza Hrubá

Dramatický příběh německého trestního obhájce a spisovatele Ferdinanda von Schiracha je sice fiktivní, svou povahou však odráží reálný svět kolem nás. Inscenace se odehrává v soudní síni, kde se vojenský pilot, major Lars Koch, zodpovídá ze sestřelení civilního letadla se 164 lidmi na palubě. Nikdo z nich nepřežil.

"Inscenace Teror svou koncepcí staví diváky do role porotců, kteří na konci našeho představení rozhodnou o jeho rozuzlení. Naším nejtěžším úkolem, jakožto tvůrců, tudíž bylo, pokusit se diváky přesvědčit, že na jevišti nevidí herce, ale obyčejné lidi, kteří jsou přesvědčeni o své pravdě a pokusí se o ní přesvědčit i nás ostatní," uvedla dramaturgyně Tereza Matějková. U soudu se tak postupně dostává ke slovu několik osob reprezentujících zainteresované strany. "Postavy přinášejí postoje, fakta a principy, o kterých přemýšlíme a snažíme se najít východisko. Hra je v jisté rovině skoro právně-filozofickou disputací, přesto si myslím, že je hodně napínavá, často překvapivá a na diváka apelativní. Bylo by skvělé, kdyby divák o problému přemýšlel hlouběji a nedal se strhnout zdánlivě logickou emocí. Věci nejsou často tak jasné, jak se na první pohled zdají," vyslovil své přání režisér Petr Štindl.

"Jsem rád, že na repertoár zařazujeme i tituly pro náročnějšího diváka, které nám umožní zamyslet se nad tím, že svět není černobílý a že na vše se lze dívat z mnoha perspektiv. Přeji našemu inscenačnímu týmu řadu zapálených a diskutujících porotců," uvedl ředitel Moravského divadla David Gerneš.

Diváci si v roli poroty vyslechnou argumenty obou stran a následně musí rozhodnout. I díky tomu je hra pro publikum přitažlivá a s velkým úspěchem se uvádí po celém světě. "Dosud existuje více než 120 inscenací této hry, uvedena byla na všech kontinentech. Způsoby hlasování jsou případ od případu jiné. My jsme zvolili možná trochu netradiční způsob, ale aby bylo nějaké překvapení, s dovolením ho neprozradím. A pro zajímavost, na této adrese si lze ověřit, jak, kdy a kde diváci hlasovali," prozradil dále Štindl a upozornil na webovou stránku se statistikami hlasování jednotlivých divadelních scén i uvedení.

Foto: Tereza Hrubá

V roli obžalovaného pilota se objeví Tomáš Krejčí, kterého bude obhajovat Jan Ťoupalík. Předsedu soudu ztvární Zdeněk Julina, státní zástupkyni Jana Posníková. "O osudu pilota budou rozhodovat diváci. Proto je pro mou roli stěžejní "umluvit" fakta a předat jim informace tak, aby jim opravdu rozuměli a mohli se nad nimi zamyslet," prozradila Jana Posníková.

Zdeněk Julina již v interaktivní hře účinkuje. "Někdo to přirovnává ke Splašeným nůžkám, ale ty jsou brutální komedie. Toto je hodně vážné téma. Hraji soudce, vyslechnu všechny argumenty, ale rozhodnou diváci. Opravdovým soudcem bych v tomto procesu být nechtěl. Musí být peklo to rozsoudit. Věřím ale, že diváky zaujmeme a budou o Teroru debatovat ještě doma u sklenky vína," uvedl Zdeněk Julina.

"Major Lars Koch je sebevědomý člověk, který si moc dobře uvědomuje nebezpečí svého povolání. Kromě toho je milující otec a manžel," popsal svou postavu herec Tomáš Krejčí. Přestože si byl vědom nezákonnosti svého jednání, rozhodl se letadlo podle svého nejlepšího uvážení sestřelit. "Když se člověk vcítí do jeho role, uvědomí si, co se mu právě v tu chvíli muselo honit hlavou. Jaké to bude mít následky, i kdyby se rozhodl letadlo nesestřelit," uvedl Krejčí a dodává, že nad tím, jak by se zachoval sám, přemýšlí během zkoušení pořád.

V dalších rolích se představí Jaroslav Krejčí, Romana Julinová, Věra Šindlářová j. h. a Karel Smrček j. h. Kostýmy a scénu, které vychází z daného scénáře, navrhl výtvarník Petr B. Novák.

Pro Moravské divadlo Olomouc se jedná o první setkání s touto interaktivní hrou. V rámci České republiky se však bude jednat o již sedmé uvedení. Režisér Petr Štindl v Moravském divadle v minulosti režíroval čtyřikrát, naposledy inscenaci Úplné zatmění v roce 2017.