Reklama

Úterý 7. května 2024, svátek má Stanislav, venku je 11.3 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Šantovka 2 bude stát v roce 2026, věří developer. Dnes představil projekt celé nové čtvrti

Zprávy z regionu

26.10.2023

Jan Procházka

Nejen nová nákupní galerie, ale také veřejná prostranství, amfiteátr, sportoviště i divadlo. To je projekt Šantovka District - nová čtvrť, která by měla vzniknout proti stávající Šantovce na druhém břehu Mlýnského potoka. Na pozemcích, kde je nyní parkoviště, by se mohlo začít stavět už příští rok a podle plánů by práce měly skončit už v roce 2026.

Ambiciózní projekt dobudování lokality Šantovky dnes představila veřejnosti developerská skupina REDSTONE ve spolupráci s firmou Šantovka Holding. Záměr, který území dotváří do podoby nové moderní čtvrti Šantovka District a zohledňuje poslední trendy soudobé architektury a urbanismu, představili britský architekt Robert Bishop z ateliéru StudioN společně s architektem Martinem Krupauerem z ateliéru A8000. “Rád bych, aby se nová čtvrť stala moderním srdcem Olomouce a oblíbeným místem, kde se lidé budou setkávat,” řekl dnes zakladatel skupiny Redstone Richard Morávek.

Projekt dnes představili (zleva) Richard Morávek, zakladatel společnosti Redstone a architekti Robert Bishop a Martin Krupauer.

Foto: Jan Procházka

Naproti stávajícího obchodně společenského centra na druhém břehu Mlýnského potoka by měla vzniknout celá řada nových budov a veřejných prostranství, přívětivý městský prostor s širokou škálou funkcí. “Reagujeme na poslední trendy vývoje ve společnosti. Zákazníci mění své preference, modely chování i hodnotový systém. Významné změny přinesla pandemie covidu, proměňuje se i fungování ekonomiky. Snažíme se zohlednit vysoké nároky na enviromentální rozměr projektu,” vysvětlil architekt Robert Bishop. V minulosti podle něj vznikaly ryze retailové projekty: velké monofunkční a monolitní budovy na periferiích měst s orientací na automobilovou dopravu. “Naší filosofií je vytvářet místa pro lidi, příjemné městské prostředí se samostatnými budovami, živými ulicemi, náměstími. Městský prostor pro všechny aspekty lidského života a soudobého životního stylu,” doplnil k ideovým východiskům projektu Robert Bishop. Architekt se podílel na projektování původní Šantovky a mimo jiné je nositelem ocenění UNESCO za projekt Prado v Marseille.

Šantovka District 

Nová část města citlivě navazuje na koryto Mlýnského potoka, na jehož břehu vytváří živé nábřeží Šantovka River, které umožní lidem přístup k vodě, klíčovému prvku pro kvalitní městské životní prostředí. K rozšíření nabídky kvalitní gastronomie v Olomouci přispěje část Šantovka Foodie stylovými restauracemi a hospůdkami. Ústředním veřejným prostranstvím nové čtvrti bude náměstí Šantovka Amfi, které umožní pořádání nejrůznější akcí v průběhu celého roku (koncerty, veřejné bruslení, street food, fresh market). Šantovka Mall rozšíří nabídku obchodů a služeb v území o další atraktivní jednotky. Kulturní a společenskou dimenzi projektu přináší objekt Šantovka Hall, polyfunkční sál inspirovaný pražským projektem Fórum Karlín, který nabídne prostory pro divadlo, muzikály, koncerty, konference, výstavy a společenské akce. Spoustu zábavy a aktivit poskytne Šantovka Play, volnočasová zóna pro nejrůznější věkové kategorie s řadou atrakcí (lezecké stěny, trampolínový prostor apod.). Destinační rozměr lokality podtrhne čtyřhvězdičkový hotel řetězce AC Hotels by Marriott. Součástí záměru je i rezidenční část Šantovka Apartments a prostory pro kanceláře, podnikání a vzdělávací aktivity Šantovka Workcenter. Dominantou lokality se stane výšková budova Šantovka Tower, která veřejnosti na svém vrcholu nabídne unikátní pohledové místo na panorama historického centra Olomouce. 

Foto: Redstone

„Řeka, která protéká lokalitou Šantovky, je důležitou součástí města, přispívá k příjemnému klimatu, dává příležitost k volnočasovým aktivitám i klidnému posezení nad kávou na nábřeží. Chceme vytvořit živé nábřeží, které položí základ pro budoucí dotvoření dlouhého koridoru bez bariér podél řeky, který propojí centrum Olomouce s jižními předměstími města,“ doplnil další důležitý rozměr projektu Martin Krupauer. 

Základním rysem projektu je jeho otevřenost a vzdušnost. Území je propojené s Galerií Šantovka lávkami přes Mlýnský potok. Náměstí jako ústřední veřejné prostranství doplňuje síť ulic s živým parterem. Otevřené fasády budov zvou do unikátní hlavní zastřešené ulice s možností celoročního provozu bez ohledu na počasí. „Odstraníme bariéry mezi interiérem a exteriérem a propojíme všechny indoorové a outdoorové aktivity na principu konvergence," shrnul filosofii projektu Robert Bishop.

Projekt v současné době čeká na potřebná povolení, pokud vše půjde podle plánů, stavět by se mohlo začít už během příštího roku. Na rozdíl od budování Šantovky před více než deseti lety, už je lokalita připravená, nejsou nutné demoliční či dekontaminační práce a počítá se proto, že stavba potrvá zhruba dva roky. “Takový projekt se nedá dělat na etapy. Postavíme to všechno najednou,” slíbil Morávek. Samostatnou částí pak zůstává výšková budova Šantovka Tower, která budí kontroverze už řadu let a v současné době se čeká na verdikt Nejvyššího správního soudu, který rozhodne, zda olomoucký magistrát smí investorovi vydat na projekt stavební povolení. Morávek ale dnes potvrdil trvající záměr budovu postavit.

Rozvoj území bývalého brownfieldu po chemické továrně Milo odstartovala výstavba obchodně společenského centra Galerie Šantovka, otevřeného před deseti lety. Paralelně s Galerií Šantovka byla zprovozněna i nová tramvajová trať na sídliště Nové sady. Na poloostrově mezi řekou Moravou a Mlýnským potokem v současnosti rychle rostou budovy exkluzivního rezidenčního projektu Šantovka Living. Nyní přichází na řadu poslední etapa dobudování území.