Reklama

Pondělí 28. listopadu 2022, svátek má René, venku je 3.7 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Sami nevidí, ale jejich práce vidět je. Zrakově postižení se v Olomouci uplatňují na trhu práce

Zprávy z regionu

18.2.2022

Autor: red

Život se zrakovým postižením je mnohdy plný omezení a nástrah. Nejedná se jen o bariéry ve formě architektonických překážek, ale často se mohou takto postižení lidé setkat s problémy v komunikaci s okolím, společností. Předsudky, strach, neznalost mají za následek jejich znevýhodnění ve společnosti a na trhu práce. Nezaměstnanost osob se zrakovým postižením se pohybuje na úrovni kolem 70 %.

Foto: Ergones

Tuto problematiku se snaží aktivně řešit TyfloCentrum Olomouc, o.p.s., které pomáhá zhruba 300 uživatelům ročně, a zaměstnává lidi se zrakovým postižením v rámci své sociální firmy Ergones. Ta byla založena 1. 1. 2011 na podporu zaměstnávání osob se zrakovým postižením jako tréninkové pracoviště pro klienty sociální rehabilitace, kteří měli zájem vrátit se zpátky do pracovního procesu.

Aktuálně Ergones poskytuje pracovní uplatnění lidem se zrakovým i jiným postižením a nabízí celou škálu služeb. Od výuky jazyků po Skypu, reklamního potisku, prodeje mobilních telefonů a počítačů pro zrakově postižené, až po dekorativní keramiku. Je také součástí projektu DMPŽ Den lidí bez domova, kdy zrakově postižení vyrábí keramické misky na polévku za podpory olomouckých firem.

Loni sociální firma oslavila desetileté výročí a nadělila si díky podporovatelům speciální tiskárny na potisk textilu a jiných materiálu.

Foto: Ergones

"Přáli bychom si, aby nelehké dvouleté období bez jarmarků a jiných prodejních příležitostí bylo již minulostí, a opět se nám v prodeji dařilo minimálně jako doposud. Množstvím zakázek nemůžeme konkurovat velkým firmám. Avšak poskytujeme zázemí lidem se zrakovým a jiným postižením, rozvíjíme jejich znalosti a díky novým tiskárnám na textil nyní můžeme tisknout na eko bavlněné tašky, trička, batohy a mnoho dalšího," říká Věra Jurečková, ředitelka organizace a dodává: "Díky kombinaci kvalitně odvedené práce, technologiím a možnosti náhradního plnění pro firmy či školy, se chceme stát plnohodnotnými obchodními partnery."

Zaměstnancům se zrakovým postižením je potřeba vytvořit specifické podmínky pro vykonávání práce. Jde především o speciální pomůcky a individuální přístup. Pro organizaci je však jejich rozvoj dovedností a uplatnění na volném trhu práce na prvním místě.

Nabídku služeb sociální firmy Ergones a možnosti podpory naleznete na webu www.ergones.cz nebo eshopu www.obchodergones.cz