Reklama

Sobota 23. února 2019, svátek má Svatopluk, venku je -1.4 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Rýč, koule, slunce i růže. Na fasády čtyř domů v centru se vrátila domovní znamení

Zprávy z regionu

15.10.2010

Autor: Jan Procházka

Na starodávné domy odjakživa patří domovní znamení. Donedávna jich v centru Olomouce moc nebylo. Bouřlivé dvacáté století mnohým honosným palácům vtisklo facelift, vysmívající se historii a tradicím. Z domovních znamení přežil kůň, jelen či koule, zbytek se však vytratil. V poslední době se však blýská na lepší časy a domovní znamení se na fasády vracejí. Včera a dnes přibyla další čtyři.

Víte, kde je dům U Stříbrného rýče? Nebo dům U Bílé růže? Jmenují se tak už dlouho, věděli o tom však jen jejich obyvatelé či historici. Domovní znamení na nich chyběla. V posledních pěti letech se však zásluhou olomouckých patriotů i samotné radnice na fasády domovní znamení pomalu vracejí.
"Na fasádu domu na Horním náměstí 18 byl ještě v roce 2005 osazen Zlatý prsten, jehož autorem byl olomoucký umělec Milan Polián. V roce 2006 výtvarnice Barbora Bendová navrhla, zhotovila a následně osadila Zlatou hvězdu na fasádu domu na Horním náměstí 15. Další etapa projektu se uskutečnila v průběhu roku 2007, kdy se stalo hlavním cílem osazení domovního znamení na dům U Zeleného stromu na Dolním náměstí 9," shrnul Libor Gašparovič z agentury Galia, která celý projekt realizuje.

Foto: Jan Procházka

Během včerejšího a dnešního dne se na čtyřech domech na Horním a Dolním náměstí objevila další čtyři znamení. Dočkal se dům U Bílé růže na Dolním náměstí 7. Reliéfní růži z žáruvzdorné keramiky podle návrhu Jiřího Hastíka vyrobil Oldřich Vícha. Stejný autorský tandem je podepsán i pod znamením na domě U Slunce na Dolním náměstí 12. Pozlacené reliéfní keramické slunce však zatím není moc vidět, je totiž skryto v lešení, které zakrývá celý dům.

Foto: Jan Procházka

Umělecký kovář Milan Polián je podepsán hned pod několika znameními. Podle návrhu Libora Gašparoviče zhotovil i zlatou kouli, která ode dneška zdobí stejnojmenný dům na Horním náměstí 11. Povrch koule s průměrem třicet centimetrů je zlacen plátkovým čtyřiadvacetikarátovým zlatem.
Nejpozoruhodnějším z nových znamení je pravděpodobně lesklý kovový rýč na fasádě domu na Dolním náměstí 47. Podle návrhu Adély Bébarové ho vyrobil sochař Vilém Frič. "Použili jsme nerezavějící ocel, která na rozdíl od jiných materiálů neztratí lesk. Stačí ji jednou za rok očistit leštěnkou," uvedl Frič. Výroba rýče trvala zhruba čtyři týdny. "Náročnost zpracování nerezu spočívá ve zdlouhavém leštění. Musel jsem postupně použít šest hrubostí kotouče," vysvětlil Frič. Drobné obtíže byly i s umisťováním rýče na domovní fasádu, památkáři totiž nakonec nepovolili vrtání do historického zdiva, hmoždinky tedy musely být zasazeny do spár.

Foto: Jan Procházka

Za čtyři nová domovní znamení zaplatila radnice 320 tisíc korun, většinu částky pokryla dotace z fondů Evropské unie. Označování historických domů je součástí projektu jednotného systému značení památek a památných domů, do kterého spadá také instalace informačních tabulek na nejvýznamnější olomoucké památky.

Jan Procházka

Reklama

KOLÁRNA

Katalog firem » Obchod » Sportovní obchody » Cykloprodejny, prodej koloběžek

CANNONDALE SI 29″ CARBON 4 2019
107.999,00 KČ
POPIS
Scalpel dostává pro sezónu 2019 novou vidlici Lefty Ocho. Hi-Modové rámy její karbonovou variantu, ostatní karbonové rámy hliníkovou verzi
Rám: Scalpel-Si, 100mm, BallisTec Carbon, Zero Pivot seatstay, Carbon Link, PF30, 1.5 Si head tube, Ai Offset
Vidlice: ALL-NEW Lefty Ocho, 27.5/29”, 100mm, Chamber Damper with cable lockout, OppO Spring System, tapered steerer, 50/55mm offset
komponenty: SRAM NX Eagle, 12-speed