UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!
Rozhovor s Mgr. Ing. Tomášem Sýkorou, předsedou Komise hospodářského rozvoje statutárního města Olomouce
PR ČLÁNEK
2.11.2020
Autor: PR článek
Mgr. Ing. Tomáš Sýkora je rodilý Olomoučan a v našem městě i současně žije. Zabývá se ekonomickým poradenstvím, restrukturalizací firem a rozhodčím řízením. Jeho firma se mimo jiné věnuje evropskému právu a řešení pohledávek ve státech Evropské unie.
Čím se Komise hospodářského rozvoje vlastně zabývá?
Komise hospodářského rozvoje je poradním a iniciativním orgánem Rady města Olomouce, který se zabývá problematikou hospodářského rozvoje města a procesem strategického řízení. V rámci své činnosti se vyjadřuje ke strategickým a koncepčním dokumentům města, k dlouhodobému investičnímu plánu a každoročně aktualizovanému akčnímu plánu statutárního města Olomouce, projednává investiční a neinvestiční rozvojové záměry města, hodnotí nové trendy, příležitosti a příklady dobré praxe v oblasti regionálního a hospodářského rozvoje a předkládá návrhy jejich případného využití pro území města.
Jak se téměř dvou letech cítíte ve funkci předsedy Komise hospodářského rozvoje statutárního města Olomouce a jak hodnotíte spolupráci s Vašimi kolegy?
Cítím se celkem dobře, protože jsem věděl, co tato práce a funkce obnáší. Spolupráce s kolegy je standardní a nemáme většinou problém se pobavit i o palčivých problémech našeho města. Snažíme se všechno prodiskutovat, najít vzájemný konsenzus a domluvit se.
Má ještě nějakou jinou náplň?
Komise dále sleduje plnění cílů Strategického plánu rozvoje města a v případě potřeby podává náměty na změnu či aktualizaci tohoto dokumentu, sleduje realizaci průzkumů a analýz pro potřeby plánování rozvoje města, podpory rozvoje podnikání a sledování indikátorů kvality života ve městě a plní další úkoly, kterými ji pověří Rada města Olomouce. Komise rovněž projednává a řeší iniciativní návrhy svých členů, včetně předložených materiálů a vydává k nim stanoviska a náměty pro jejich další projednávání v Radě města Olomouce.
Kdo jsou členové této komise?
Snažíme se o širší zastoupení, takže včetně zástupců všech politických stran, které jsou v zastupitelstvu města Olomouce, jsou členy i zástupci Krajského úřadu Olomouckého kraje, Agentury pro podporu podnikání a investic - CzechInvestu, Vědeckotechnického parku Univerzity Palackého v Olomouci, Okresní hospodářské komory Olomouc, Moravské vysoké školy Olomouc a Svazu průmyslu a dopravy České republiky. Na naše zasedání zveme také jako hosty pracovníky z různých úřadů státní správy a podnikatelských organizací, kteří nám zodpovídají naše otázky.
Jaké má Vaše Komise hospodářského rozvoje plány a priority do budoucna?
Do budoucna se chceme zaměřit na priority, které podle nás statutární město Olomouc tíží, to znamená modernizace města a využití nových koncepčních postupů ke zkvalitnění života jeho obyvatel. Dále bych chtěl zmínit, že v září letošního roku se na jednání Komise hospodářského rozvoje uskutečnilo vystoupení vedoucího kanceláře obchodního oddělení Rakouské velvyslanectví, pana Ing. Martina Žáka, který představil významné firmy z Rakouska působící v Olomouci a Rakouskou hospodářskou komoru - Wirtschaftskammer Österreich. Zmínil, jakou formou Rakouské velvyslanectví podporuje rakouské firmy v Česku a uvedl hlavní a perspektivní obory. Na závěr jsme se pobavili i o možných potencionálních partnerských městech z Rakouska pro město Olomouc, to znamená města, která nemají za partnera žádné město z ČR a jedná se o univerzitní města, hlavní města některé spolkové země a svou velikostí jsou srovnatelná s Olomoucí. V úvahu zde přichází Štýrský Hradec, Salcburk, Innsbruck a Klagenfurt.
Podle mne má město Olomouc také velkou historickou vazbu na Vídeň, takže možného partnera je hledat i v některé městské části Vídně. Vím, že již v minulosti se zahájilo vyjednávání o možném partnerství se Štýrským Hradcem, které ovšem nedopadlo. Jako nejvhodnější by podle mne bylo dobré získat za partnerské město pro Olomouc Innsbruck, neboť se jedná o město se třetí nejstarší univerzitou v Rakousku a máme s ním i historické vazby, protože právě do Innsbrucku byly v roce 1860 převezeny olomoucké univerzitní insignie, které tam již zůstaly. Jednání v tomto směru budou i nadále pokračovat.
PR článek
Přirozenou cestou
Katalog firem » Obchod » Zdravá výživa

Srdečně Vás zveme do naší prodejny Přirozenou cestou na Dolním náměstí č. 8/9. Nabízíme produkty pro radost a zdraví. Těšíme se na vás.
Filip

17.5.2025
Řidiči, připravte se na další dopravní komplikace. Ulice Schweitzerova a Na Letné projdou obnovou
Kultura
16.5.2025
Divadelní Flora v pátek: V hlavní roli Slovensko
Tipy a názory
16.5.2025
Tipy na víkend: muzejní noc, Lobster Food Fest, Divadelní Flora i výlet na Balkán
Zprávy z regionu
15.5.2025