Reklama

Neděle 26. ledna 2020, svátek má Zora, venku je -0.5 °C

Rekonstrukce červeného kostela začne ještě letos, vznikne z něj kulturní stánek

Zprávy z regionu

3.9.2019

roc

Ještě letos začne Olomoucký kraj s rekonstrukcí červeného kostela v Olomouci. Ten od roku 1957, kdy byl odsvěcen, sloužil jako sklad knih. Nově v něm vznikne místo pro koncerty, výstavy nebo kavárnu. Investice vyjde na více než 100 milionů korun.

„Chceme, aby se z kostela stala dominanta, která bude sloužit všem obyvatelům Olomouce i jejím návštěvníkům. Půjde o zásadní změnu, protože v minulosti se památka lidem zpřístupnila jen dvakrát,“ sdělil hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk. Dělníci v budově nanesou sanační omítku a dojde k natažení nové elektroinstalace. Stavba získá teplovzdušné vytápění i moderní sociální zázemí. Venkovní podoba fasády naopak zůstane. Hlavní změnou bude realizace přístavby ze skla a oceli.
„Architektonický návrh byl hodně složitý – přístavby se ke kostelům běžně nestaví. Tahle bude prosklená, takže nedojde k uzavření prostoru. Do budoucna bychom chtěli, aby jednu ze stěn tvořily staré knihy. Opatřit bychom je mohli třeba formou sbírky – bude jich totiž potřeba zhruba 850 metrů,“ dodal autor architektonické studie Miroslav Pospíšil.
Hejtmanství je připraveno celou akci financovat z vlastního rozpočtu. Prostor v červeném kostele se uvolnil poté, co kraj postavil vědecké knihovně nový depozitář.