Reklama

Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela, venku je 3.6 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Rakouská cena za mezináboženský dialog: ocenění převezmou germanistka Ingeborg Fialová a Centrum judaistických studií FF UP

Zprávy z regionu

14.2.2019

Autor: red

Centrum judaistických studií Kurta a Ursuly Schubertových na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci a jeho zakladatelka Ingeborg Fialová obdrží Pamětní cenu Kurta Schuberta za mezináboženský dialog. Cenu již pošesté uděluje rakouské Fórum pro světová náboženství, poprvé ji získávají laureáti ze zahraničí. Slavnostní předání, nad nímž převzal záštitu olomoucký arcibiskup Jan Graubner, se uskuteční ve středu 27. února v 16:30 v kapli Božího těla Uměleckého centra UP.

Ingeborg Fialová

Foto: Milada Hronová

Profesor Kurt Schubert (1923–2007) byl zakladatelem judaistických studií ve Vídni, patřil mezi nejvýznamnější evropské vědce v této oblasti. V době druhé světové války studoval starosemitskou filologii, jako studentovi se mu podařilo zachránit rozsáhlou knihovnu rabínského semináře ve Vídni. Po válce se stal rektorem Vídeňské univerzity, kde přednášel judaistická témata na Institutu orientalistiky. Roku 1966 prosadil otevření samostatného Institutu judaistiky a podporoval vznik a rozvoj dalších center judaistických studií. Založení judaistických studií na Univerzitě Palackého považoval Kurt Schubert na sklonku svého života za svůj poslední důležitý úkol. Zdejšímu Centru judaistických studií také odkázal velkou část své knihovny. "Díky práci několika dobrovolníků vznikl v roce 2004 na filozofické fakultě Kabinet judaistiky. V roce 2008 bylo pracoviště přejmenováno na Centrum judaistických studií Kurta a Ursuly Schubertových. Vědecká diskuze a výzkum židovské tematiky, které mají silnou a bohatou tradici v Čechách, tak získaly svůj prostor i v moravském kontextu," připomněla historii centra Ingeborg Fialová.  

Centrum judaistických studií v současnosti nabízí bakalářský studijní program Judaistika. Židovská a izraelská studia a navazující magisterský studijní program Judaistika. Dějiny a kultura Židů.

"Kurt Schubert měl k Moravě blízký vztah, zvlášť k Olomouci. I proto jsme se rozhodli ocenit zdejší Centrum judaistiky a profesorku Fialovou jako pokračovatele Schubertových myšlenek – tedy rozvoje přátelských vztahů ve středoevropském prostoru a vzájemného porozumění mezi národy, kulturami a náboženstvími. Zároveň chceme tento institut a jeho spolupracovníky podpořit a povzbudit v další práci a úsilí, a to jak v jejich činnosti akademické, tak na půdě křesťansko-židovského dialogu," vysvětlil volbu letošních laureátů Petrus Bsteh z Fóra pro světová náboženství.

Pamětní cena Kurta Schuberta byla dosud udílena jen v Rakousku, v rodné zemi tohoto významného judaisty. "Velice si vážím toho, že naše judaistické centrum bude jako první nerakouská instituce touto cenou poctěno. Považuji to za uznání neúnavné práce mladého judaistického týmu, kterému se v nelehkých finančních podmínkách – neboť judaistka není masový obor – podařilo etablovat olomouckou judaistiku jako významné badatelsko-výukové pracoviště na Filozofické fakultě UP. Tato cena je také důkazem prestižní pozice našeho centra nejen v rámci českých a evropských, ale i zámořských judaistických institucí. Současně je udělení ceny i poděkováním směrem k vedení univerzity a fakulty za jejich snahu udržet judaistiku v nabídce studia," řekla Ingeborg Fialová.

Slavnostního předání ceny 27. února v 16:30 v kapli Božího těla se zúčastní i rakouský a izraelský velvyslanec v ČR. Na programu je vedle zdravic arcibiskupa Jana Graubnera a rektora UP Jaroslava Millera i slavnostní přednáška profesora Michaela Broeckeho z Univerzity v Essenu Chasidismus – charakteristický rys středoevropské židovské spirituality. Hudební doprovod obstará rakouská kapela Petit fleur a zpěvačka Irena Nosková. Umělci budou večer koncertovat i v olomouckém Jazz Tibet Clubu. Jejich vystoupení začíná ve 20:30.