Reklama

Pondělí 1. června 2020, svátek má Laura, venku je 11 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Rachik drtí konkurenci. Jak si v Olomouci povedou Češi?

Sport

10.6.2019

Autor: red

EuroHeroes Challenge je letos plná skvělých výkonů. A 15. června na Mattoni 1/2Maratonu Olomouc, závodu oslavujícím desáté výročí existence, ji ještě okysličí příjezd nových tváří, které běhají hodně rychle. Diváci už se mají na co těšit! A jak si povedou v obrovské konkurenci čeští běžci?

Olomouc přivítá ty nejlepší běžce už 15. června

Foto: Jan Procházka

Budou to vážně stylové narozeniny. Do hanácké metropole dorazí britská vytrvalecká dvojka Callum Hawkins, který je šestým nejrychlejším Evropanem všech dob a třetím v evropských tabulkách ze současných aktivních atletů. Výborný somatotyp s rychlýma nohama, které už ho do cíle dokázaly donést za rovnou 1 hodinu. Byl účastníkem olympiády v Riu, je dvojnásobným vítězem týmové soutěže z mistrovství Evropy, z evropského šampionátu má i bronz. Byl vůbec prvním britským atletem, kterému se po sedmi letech nadvlády podařilo porazit krajana Mo Faraha. Bylo to ovšem na krosových závodech, které Farahovi nesedly a skončil sedmý. Jeho současný Label Time (nejlepší výkon za poslední tři sezony) je 1 hodina 1 minuta. Hawkinse doplní na startu velké půlmaratonské party v Olomouci další skvělý borec, který je prozatím v seriálu EuroHeroes Challenge k nezastavení. Pětadvacetiletý Ital Yassine Rachik vyhrál v Karlových Varech, ovládl i České Budějovice a jako pomyslnou třešničku na dort přidal k oběma vítězstvím ještě nový evropský rekord závodu. Je také majitelem bronzové medaile z ME v Berlíně 2018. Skončil také devátý na letošním Londýnském maratonu, kde byl jeho nynější vyzyvatel Hawkins o místo za ním.

Pořadatelé však ještě zvýšili konkurenci o další dobrá půlmaratonská jména pro oba favority, co mohou zamíchat celkovým pořadím EuroHeroes Challenge. Ital Ahmed El Mazoury už vyhrál půlmaratony v Monze i Miláně a dokáže běžet za 1:02:39. O slovo se v zástupu pronásledovatelů přihlásí i Španěl Camilo Raul Santiago, jenž má pouze o vteřinu horší osobní rekord než El Mazoury a zaběhl si jej doma ve Valencii. Do hry o "bednu" bude chtít promluvit také profesionální běžec a lékař Paul Pollock z Irska, jenž prozatím okupuje třetí místo před Mykolou Iukhymchukem, který tu nestartuje. Debut na půlmaratonské distanci zažije Francouz Piere Couzinier

O vítězství by s Hawkinsem a Rachikem měl soupeřit i kvalitní Ukrajinec Roman Romanenko. Vytáhlý závodník objel půlmaratony v Karlových Varech i Českých Budějovic a na pokračování EuroHeroes Challenge v Olomouci se chystá také. Je vítězem loňského Mattoni 1/2Maratonu Karlovy Vary a letos tu skončil druhý. Stříbro mu patří také z Mattoni 1/2Maratonu České Budějovice 2018 i 2019. Romanenko si drží konstantní výkonnost, ale svůj nejlepší čas si zaběhl v roce 2017 na Ukrajině v Beloj Tserkvě (1:03:22). 

Jaký čas předvede Jiří Homoláč?

Foto: Jan Procházka

V ženském startovním poli usiluje o třetí vítězství v řadě moldavská reprezentantka Lilia Fisikovici. Stejně jako mezi muži Rachik, tak i ona suverénně ovládla závody v Karlových Varech i Českých Budějovicích a vede dámské pořadí EuroHeroes Challenge. Zkrácený první ročník navíc vyhrála už vloni. Ze startovního pole má v jubilejním olomouckém závodu suverénně nejsilnější výkon 1:10:45. Pronásledovat by ji však měla devětadvacetiletá rodačka ze Skotska Stephanie Twell, která si svůj osobní rekord zaběhla letos v Londýně (1:11:33). V roce 2008 byla vyhlášena vycházející hvězdou evropské atletiky, v letech 2010 a 2014 reprezentovala Velkou Británii na Hrách Commonwealthu. Z evropského šampionátu 2016 v Amsterdamu má pak bronz v závodě na 5 000 metrů. 

To běloruská vytrvalkyně Maryna Damantsevich si zazávodila i na olympijských hrách v Riu. V tabulce osobního maxima svítí její nejlepší půlmaratonský čas 1:12:13 z Polska. Běžet by mohla společně s krajankou Katsiarynou Karneyenkou, která už letos v dubnu získala 5. místo na půlmaratonu v Poznani, v minulosti byla třetí na závodě v Altöningu. Na svůj skvělý závod čeká i chorvatská závodnice Matea Parlov, jež má osobní rekord 1:14:03 z rakouského Klagenfurtu. 

A jak se bude dařit Petře Kamínkové?

Foto: Jan Procházka

Z Čechů se pokusí prokousat na stupně vítězů Jiří Homoláč, jehož zdobí dobrý čas 1:03:23, který by si přál v letošní sezoně ještě pokořit. Soupiska nejlepších Čechů čítá také jména Víta Pavlišty, letošního maratonského mistra, a také českobudějovického Davida Vaše

Tvrdý souboj v českém dámském poli svede hned několik žen. Zálusk na další prvenství si dělá ostravská Petra Pastorová. Minimálně po stupních vítězů touží Petra Kamínková, která je tu na domácí půdě a olomouckou atmosféru miluje. Mezi zkušenou dvojici se pokusí vmísit členka Olympu Brno Tereza Ďurdiaková, která běhá velmi podobné časy. Překvapit však může i nejmladší z nich - třiadvacetiletá Hana Homolková z Nového Města na Moravě.