Reklama

Sobota 30. května 2020, svátek má Ferdinand, venku je 15.7 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Prvním letošním mládětem v zoo je oryx. Dnes se narodil další

Zprávy z regionu

10.1.2019

Jan Procházka

Symbolickým prvním mládětem, narozeným letos v olomoucké zoo, je Matěj, samec namibijské antilopy oryx. Přírůstků u tohoto druhu ale bylo více. Dnes se narodil další.

Olomoucká zoo je v chovu oryxů velmi úspěšná. Tuto antilopu chovají na Svatém Kopečku už od roku 1973, od té doby jich tu přišlo na svět 321. "Patříme k nejúspěšnějším chovatelům v Evropě," pochlubila se mluvčí zahrady Iveta Gronská. Čerstvých mláďat je v těchto dnech více. "Jakmile zvířata na jaře vypustíme ze zimoviště, u samic ihned přijde říje a začnou se pářit. Březost u nich může trvat až tři sta dnů, proto se z mláďat radujeme vždy v zimě," vysvětlila zooložka Libuše Veselá.

Matěj se narodil 1. ledna 2019. V ubikaci ho hlídá máma. V přírodě by ale zůstal v úkrytu sám.

Tahle samička měla dnes těžký den. Byl její první. Teď odpočívá. V prvních dnech se mláďata v úkrytu prakticky nehýbou a snaží se splynout s okolím.

Foto: Jan Procházka

Mláďata oryxů jsou prakticky od narození velmi samostatná. "Čerstvě narozené mládě ihned od matky odchází a najde si úkryt, kde se skrčí a snaží se splynout s prostředím. Matka ho tam nenásleduje, aby svým pachem nepřivedla do doupěte predátory. V době krmení k sobě mládě zavolá a na závěr ho olíže, aby smyla pachovou stopu. Teprve zhruba po měsíci se mládě připojí ke skupině," popsala neobvyklé chování oryxů Libuše Veselá. I v rámci skupiny se mláďata sdružují, návštěvníci zoo mohou v době, kdy jsou zvířata ve venkovním výběhu, spatřit skupinu mláďat ležících v hvězdicovitém uspořádání. "Leží zády k sobě a mají tak dokonalý přehled," poznamenala Gronská.

Mláďaty i jejich rodiči se budou návštěvníci moci pokochat až v teplejším ročním období. "Obvykle je vypouštíme v květnu, do zimoviště se pak přesouvají v říjnu," upřesnila Veselá. V přírodě oryxové žijí v pouštních oblastech i savanách jihozápadní Afriky. Pověstní jsou i pro svou schopnost vydržet velmi dlouhou dobu bez vody.