První krok k silnější společnosti. Iniciativa Odolná Olomouc pokračuje dál - OLOMOUC.CZ
Reklama

Sobota 22. března 2025, svátek má Leona, venku je 8.7 °C

První krok k silnější společnosti. Iniciativa Odolná Olomouc pokračuje dál

Zprávy z regionu

5.3.2025

Autor: red

Iniciativa Odolná Olomouc, která si klade za cíl posílit fyzickou i psychickou odolnost jednotlivců a motivovat veřejnost ke změně životního stylu, úspěšně završila svou první etapu. Projekt, který vznikl ve spolupráci Vlastivědného muzea v Olomouci (VMO), Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého (FTK UP) a Armády České republiky, ale rozhodně nekončí – pokračuje dál a přináší další inspiraci pro aktivní život.

Ivo Zelinka a Michal Šafář (nahoře), zleva Ivo Zelinka a Jakub Ráliš

Foto: Martin Višňa

Měsíční výzva byla součástí výstavně-vzdělávacího cyklu Fenomén: Obrana. Během února ambasadoři iniciativy Ivo Zelinka, velitel 91. skupiny informačního boje v rámci Armády ČR, děkan FTK Michal Šafář a ředitel VMO Jakub Ráliš sdíleli své zkušenosti na sociálních sítích s hashtagy #odolnaolomouc a #tvrdejunor.

Jedním z klíčových prvků výzvy bylo opakované testování fyzické kondice, kdy účastníci porovnávali své výsledky před a po měsíci pravidelné aktivity. Cílem bylo ukázat, že i malé a systematické změny mohou vést k viditelnému zlepšení. Ambasadoři posilovali, běhali, plavali, jezdili na kole, ale i na běžkách, nebo se věnovali horské turistice.

"Smyslem bylo mimo jiné dokázat, že ke zlepšení fyzické odolnosti není třeba dělat nic mimořádného. Stačí se hýbat přirozeně, ale pravidelně," vysvětluje děkan FTK Michal Šafář. "Teď je ale důležité tuto změnu začlenit do každodenního fungování a udržet ji bez ohledu na nějakou kampaň. Pokud můžu mluvit za sebe, tak během února jsem sice zhubl v tuku, ale spokojený budu, až se zvážím znovu v srpnu a uvidím, že to nějak držím."

Zájem o iniciativu ambasadory potěšil, zveřejněné posty viděly desetitisíce uživatelů sociálních sítí. "Mám radost z velkého počtu lidí, které jsme inspirovali ke změně. Byli nejen z Olomoucka, ale z celé ČR, reagovali, psali, dokonce i několik vozíčkářů. Pokud se alespoň části z nich podaří životní styl udržet, tak je to výhra," řekl Ivo Zelinka s tím, že hashtag #odolnaolomouc se bude objevovat i nadále. "V polovině výzvy jsem onemocněl chřipkou, takže jsem byl při závěrečných testech 28. února rád, že jsem zůstal na svém. O to víc pro mě bude platit #JeštěTvrdšíBřezen," zhodnotil.

A právě na tuto myšlenku chce iniciativa navázat i v dalších měsících. Ve Vlastivědném muzeu v Olomouci si návštěvníci mohou stále zapůjčit krokoměr a sledovat svůj pohyb. "Chceme i nadále upozorňovat na důležitost pohybu jako přirozené součásti zdravého životního stylu. Muzeum je nejen místem poznání, ale i prostorem pro aktivní trávení volného času," doplňuje ředitel VMO Jakub Ráliš. V únoru si krokoměr vyzkoušelo 126 lidí. Jeden návštěvník ušel v expozicích v průměru 1600 kroků.

Projekt Fenomén: Obrana pokračuje i po únorové výzvě. V programu je 18. 3. od 18:00 panelová diskuze s moderátorem Čestmírem Strakatým, kde se hosté zaměří na zásadní otázku dnešní doby – jak si udržet pevnou fyzickou kondici a zároveň si zachovat psychickou odolnost? Pozvání přijali odborníci, kteří mají s tímto tématem bohaté zkušenosti: Michal Šafář, děkan FTK a ambasador projektu Odolná Olomouc, Jiří Horáček, uznávaný psychiatr, který se dlouhodobě věnuje výzkumu lidské psychiky a její odolnosti, a Jarmila Štuková, válečná fotoreportérka, která ve své práci dokumentovala krizové situace a extrémní lidské příběhy.