Reklama

Sobota 25. září 2021, svátek má Zlata, venku je 14.9 °C

Prožijte den jako z románu Jane Austenové! Na zámku v Čechách pod Kosířem se chystá Empírový den

Tipy a názory

9.9.2021

Autor: red

Chcete prožít jeden den jako hrdina či hrdinka románu Jane Austenové? Do doby, v níž vznikala díla Pýcha a předsudek či Rozum a cit, vás přenese Empírový den. Akce, kterou připravilo sdružení Jane Austen CZ ve spolupráci se zámkem Čechy pod Kosířem, se letos uskuteční v přesunutém termínu v sobotu 11. září.

Foto: archiv Jane Austen CZ

První ročník této akce vznikl v souvislosti s uvedením adaptace románu Jane Austenové Emma v Moravském divadle Olomouc. "Nyní opakujeme tento jedinečný zážitkový den každý rok – pro všechny, kteří si chtějí na chvíli vyzkoušet historii na vlastní kůži a z pouhých diváků se stát jejími aktéry," uvedla Katka Báňová z pořádajícího sdružení Jane Austen CZ. "Velmi nás těší, že si tato akce získala pozornost vedení zámku v Čechách pod Kosířem, které pozvalo náš spolek, aby ji uskutečnil přímo v jeho prostorách. Účastníky tak čeká nezapomenutelný pobyt v autentickém prostředí empírového zámku, letos obohacený dobové hry v zámeckém parku, protože pobyt venku je jednoznačně klíčovým prvkem letošního "pandemického" roku, ale zároveň zcela souzní s trendy v době empíru," pokračuje pořadatelka akce.

Empírový den bude jednou z největších dobových akcí letošní sezóny na zámku, který se svými kvalitními akcemi a expozicemi stále více dostává ho hledáčku zájemců o historii i běžné turistické populace. "Náš zámek, poprvé otevřený veřejnosti po dlouholeté rekonstrukci v r. 2016, nabízí krásné interiéry připomínající osudy jedné z našich nejzajímavějších uměleckých osobností 19. století, Josefa Mánesa, a jeho mecenášů, šlechtického rodu Silva - Tarouca. Společně s prostornou oranžerií a především nádherným anglickým parkem tvoří ideální kulisy pro konání akcí, na kterých budou ke spatření krásné dámy a elegantní gentlemani v dobové módě, a to při činnostech typických pro 19. století – tanci, pikniku, pobytu venku a příjemné duchaplné konverzaci," sděluje Martin Váňa, kastelán zámku Čechy pod Kosířem.

Program odstartuje už v dopoledních hodinách taneční lekcí anglických kontratanců v prostoru zámecké oranžerie. Poté si můžete užít piknik v zámeckém parku, na který naváže výběr dobových her, které budou k zapůjčení a sdílení. Akce vyvrcholí závěrečným plesem, který dost možná proběhne pod širým nebem.

Foto: archiv Jane Austen CZ

Vstupenky jsou již v prodeji na webu organizátora a také na pokladně zámku Čechy pod Kosířem. Vedle celodenní vstupenky je k dispozici také samostatná vstupenka pouze na večerní ples. Vzhledem k aktuální situaci je pro aktivní účastníky pochopitelně nutné prokázat bezinfekčnost. Zámecký park je však otevřen i široké veřejnosti, která si tak může při pohledu na účastníky akce představit, jak to mohlo na tomto místě vypadat před dvěma sty lety.

Nejzajímavější způsob, jak si akci užít, je samozřejmě v historickém empírovém oděvu, ale podle organizátorů to rozhodně není povinné. "V souladu se rčením ‚šaty dělají člověka’, můžu z vlastní zkušenosti říct, že takové elegantní oblečení změní i vaše chování, které je najednou noblesnější. Dobový oděv vzbudí v lidech takovou příjemnou zdvořilost, která se dnes už moc nevidí. Na loňském pikniku a plese jsem si všiml, že lidé nejen vypadali, ale také chodili a mluvili jinak než na dopolední taneční lekci, kde byli ještě všichni v civilu. Proto si takové události užívám v dobovém kostýmu o to více," říká o této stránce Empírového dne Vladan Menčík, pravidelný účastník dobových akcí. "Chápu ale, že ne každému se podaří dobové šaty sehnat, každý by se v nich také nemusel cítit dobře. Ale pokud zájem o historii a o tuto akci máte, tak určitě přijďte a užijte si celý den spolu s ostatními. Bude se na co dívat."

Více informací k jednotlivým částem dne, inspiraci, co na sebe, možnost rezervovat si vstupenky a také fotografie z předchozích ročníků najdete na www.empirovyden.cz