Reklama

Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto, venku je 14.5 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Projekt Bezbariérová Olomouc získal  v Bruselu prestižní evropskou cenu

Zprávy z regionu

4.12.2011

Autor: roc

Speciální ocenění za informování, komunikaci a nové technologie, kterými pomáhá zvyšovat kvalitu života osob se zdravotním postižením, získalo město Olomouc v rámci prestižní soutěže Access City Award 2012. Hanácká metropole se do ní přihlásila s projektem Bezbariérová Olomouc. Cenu si v Bruselu převzal primátor Martin Novoný společně s dalšími představiteli radnice.

"Z ceny máme samozřejmě obrovskou radost. Bezbariérová Olomouc je důležitý projekt a my jsme velmi rádi, že v záplavě přihlášených vyniknul natolik, že jsme mohli převzít toto ocenění. Atmosféra během slavnostního ceremoniálu v Bruselu byla velmi důstojná a příjemná. Ceny předávali víceprezidentka Evropské komise Viviane Redingová a jediný sluchově postižený člen Evropského parlamentu Ádám Kósa," popsal dojmy ze čtvrtečního předávání Martin Novotný.
Olomouc se jako jediné město z České republiky dostala do nejužšího výběru osmi finalistů z celkem 114 měst z 23 zemí Evropské unie. Nyní se může pyšnit cenou za komunikaci s osobami se zdravotním postižením, která oceňuje nelehkou práci mnoha lidí.
"Již deset let se snažíme prostřednictvím projektu Bezbariérová Olomouc nacházet co nejefektivnější způsoby, jak zlepšit podmínky života osob se zdravotním postižením. Koncepčním naplňování myšlenky Olomouce bez bariér se nám tak daří dlouhodobě zvyšovat kvalitu jejich života. Jsem proto velmi ráda, že k již několika obdrženým oceněním za projekt Bezbariérová Olomouc nyní přibývá další úspěch, a to obrovský. Ocenění v takové soutěži si nesmírně vážíme a jsme velmi rádi, že je naše práce nejen vidět, ale hlavně že mnoha lidem pomáhá," řekla náměstkyně primátora Eva Machová, která má sociální oblast ve své kompetenci a která projekt Bezbariérová Olomouc do soutěže přihlásila.
Ačkoli nejviditelnější z oblasti odstraňování bariér jsou pro mnohé pravděpodobně bezbariérové chodníky, tramvaje či výtahy, projekt Bezbariérová Olomouc se tím zdaleka nevyčerpává. Mezi technologie a komunikaci, které nyní evropská porota ocenila, patří například multimediální průvodce dostupný v olomouckém informačním centru, haptické modely památek i možnost lidí se zdravotním postižením zapojit se do plánování stavebního odstraňování bariér. "Sami lidé i organizace nám pomáhají vytipovávat nejvhodnější trasy, na nichž by bylo potřeba odstranit bariéry. Je to přínosné pro obě strany. Protože přiznejme si, zdravý člověk se nikdy nedokáže zcela vžít do potřeb těch, kteří mají nějaké postižení. Ale netýká se to jen jich. V určité fázi života potřebuje bezbariérovost každý z nás, ať už maminky s kočárkem, člověk s nohou v sádře nebo staří lidé, kterým už zdraví neslouží jako dřív," vysvětlila náměstkyně.
Slavnostní ceremoniál se uskutečnil v Bruselu v průběhu konference při příležitosti Evropského dne osob s postižením. Finalisty byli francouzský Grenoble, polský Krakov, slovinská Ljubljana, dánský Marburg, Olomouc, rakouský Salcburk a španělská města Santander a Terrassa. Absolutním vítězem Access City Award se stal Salcburk.
Access City Award je iniciativa Evropské komise ve spolupráci s Evropským fórem osob s postižením. Cílem tohoto ocenění je ukázat a ocenit města nad 50 tisíc obyvatel, která umožňují či podporují iniciativy snažící se zlepšit přístupnost v městském životním prostředí pro osoby s postižením, a to v kontextu stárnutí populace. Ve spojitosti s Usnesením spojených národů za práva osob s postižením je přístupnost jedním z pilířů Strategie Evropské unie v oblasti osob s postižením na roky 2010 až 2020, která se snaží vytvořit bezbariérovou Evropu pro všechny.

roc

Reklama

Přirozenou cestou

Katalog firem » Obchod » Zdravá výživa

Srdečně Vás zveme do naší prodejny Přirozenou cestou na Dolním náměstí č. 8/9. Nabízíme produkty pro radost a zdraví. Těšíme se na vás.

Filip