Reklama

Neděle 25. září 2022, svátek má Zlata, venku je 14.5 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Prix Bohemia Radio se vrací do Olomouce, bude vzpomínat na Hanu Maciuchovou

Zprávy z regionu

13.10.2021

jap

Tradiční soutěžní přehlídka rozhlasové tvorby Prix Bohemia Radio, jejímž vyhlašovatelem je Český rozhlas, se letos popáté uskuteční v Olomouci. Role čestného prezidenta 37. ročníku festivalu, který se uskuteční od 18. do 21. října, se poprvé ujme herec Igor Bareš. Nedílnou součástí festivalu bude udělení Ceny Thálie za nejlepší herecký výkon v rozhlasové hře a uvedení rozhlasové osobnosti do Síně slávy.

Vstupenky, bezplatné akreditace i doplňující informace k programu najdete na webových stránkách festivalu.

Po loňské pauze, kdy se kvůli covidu festival přesunul do online podoby, se tradiční rozhlasová přehlídka vrací zpět.  “Samozřejmě jsme měli obavy, zda nepřijde další lockdown a z toho důvodu jsme letos trochu omezili doprovodný program. Festivalu ale snad už nic nezabrání a my se na něj moc těšíme,” shrnul za pořadatele Josef Podstata, ředitel festivalu a současně ředitel regionálních studií Českého rozhlasu v Olomouci a Ostravě.

Program je rozdělen do čtyř dnů, vše vypukne 18. října. “V pondělí se představí finálové příspěvky sekce Dokument, v úterý díla mezinárodní kategorie Reportáž, ve středu Drama a ve čtvrtek Multimédia. Český rozhlas Olomouc se svým vysíláním zapojí do festivalového dění. V pondělí 18. října od 13 hodin odvysílá rozhovor s Hanou Maciuchovou jako vzpomínku na čestnou prezidentku festivalu a od 19:30 nabídne posluchačům živé vysílání ze slavnostního zahájení festivalu, které se uskuteční v prostorách Moravské filharmonie Olomouc.

Dramaturgie slavnostního večera v Redutě se ujal textař Michael Prostějovský. “Zvolili jsme téma filmové melodie a nabídneme opravdu pestrý průřez. Zazní skladby ze starého českého snímku Slunečnice, ale i Saxana, písně z Jamese Bonda a takovou třešničkou bude skladba Zdivočelá země ze stejnojmenného seriálu,” vyjmenoval Prostěkovský. Za mikrofonem se postupně vystřídají Monika Absolonová, Václav Noid Bárta, Dasha a Jakub Hübner. “O doprovod se postará Rozhlasový Big Band Gustava Broma, pro tuto příležitost rozšířený o členy Moravské filharmonie a orchestru Moravského divadla,” doplnil Prostějovský.

V průběhu pondělního večera také uvede generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral další významnou rozhlasovou osobnost do Síně slávy a prezident Herecké asociace Ondřej Kepka předá Cenu Thálie za nejlepší herecký výkon v rozhlasové hře.

Hana Maciuchová žila pro rozhlasovou tvorbu a jako čestná prezidentka festivalu Prix Bohemia Radio se aktivně zapojovala do jeho přípravy. Svou funkci měla letos osobně vložit do rukou svého nástupce. "Bohužel se to už nepovede, předání prezidenství Igoru Barešovi ale proběhne symbolicky alespoň díky audiovizuálnímu archivu během slavnostního večera," ubezpečil Josef Podstata. Bareš je podle něj důstojným nástupcem, i on je velkým stoupencem rozhlasové tvorby. "A také je to další místní rodák," doplnil Podstata.

Foto: Khalil Baalbaki

V úterý 19. října od 10 hodin bude v pořadu Host ve studiu nový čestný prezident Igor Bareš a od 13 hodin odvysílá Český rozhlas Olomouc záznam besedy generálního ředitele Reného Zavorala a dlouholeté zpravodajky Marie Woodhamsové. Ve čtvrtek 21. října naladí posluchači stanice Český rozhlas Olomouc živý přenos závěrečného večera, kde budou předány ceny všem oceněným tvůrcům.

Vedle poslechů finálových soutěžních příspěvků je pro návštěvníky připraven doprovodný program. Jeho součástí je i vzpomínka na čestnou prezidentku festivalu Hanu Maciuchovou. Na výjimečně nadanou herečku mohou návštěvníci zavzpomínat v úterý 19. října mezi 15. a 16. hodinou v Kavárně POTMĚ prostřednictvím speciálně vybraných ukázek z její rozhlasové práce.
Druhý festivalový den zpestří také ostravské Divadlo Petra Bezruče, které na Prix Bohemia Radio dorazí se svým oceňovaným představením Transky, body, vteřiny inspirované příběhem československé atletky Zdeny Koubkové. Divadelní inscenaci doplní speciálním komentářem do sluchátek projekt Nevidomý fanoušek, díky kterému si představení užijí i nevidomí a zrakově postižení.