UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!
Příjezd Věstonické venuše budou provázet přísná bezpečnostní opatření. Poprvé se v Olomouci představí už 27. listopadu
Unikátní soška nahé ženy vyrobená z pálené hlíny a datovaná do starší doby kamenné (29 000–25 000 let před naším letopočtem), jejíž hodnota byla v roce 2004 odhadnuta na 40 milionů dolarů, ozdobí Vlastivědné muzeum už 27. listopadu. Příjezd a vystavení jednoho z nejvýznamnějších děl období lovců mamutů budou provázet přísná bezpečnostní opatření.
Věstonická venuše se představí veřejnosti od 27. listopadu ve Vlastivědném muzeu. Bude to vůbec poprvé, kdy ji budou moci obdivovat lidé v Olomouci.
11, 5 centimetru vysoká soška nahé ženy je nejstarším uměleckým předmětem z keramiky na světě. Patří mezi nejvýznamnější umělecká díla lovců mamutů a je uložena v trezoru Moravského zemského muzea v Brně. Vystavována je jen při výjimečných příležitostech, v běžné expozici je nahrazena kopií.
Unikátní soška byla objevena v červenci roku 1925 v popelišti v horní části pravěkého naleziště mezi Dolními Věstonicemi a Pavlovem. Paleolitický nález uskutečnil tým archeologa Karla Absolona. Její objev vyvrátil dosavadní domněnku, že keramika nebyla v době paleolitu ještě známa. Výsledky analýz potvrdily, že plastika je z jemné hlíny smíchané s vodou. Jsou v ní také malá bílá zrníčka, což může být vysrážený vápenec nebo úlomky kostí. Hodnota Věstonické venuše byla v roce 2004 odhadnuta na 40 milionů dolarů.
V předvánočním čase letošního roku bude tato unikátní soška poprvé v historii představena olomouckému publiku, a to za mimořádných bezpečnostních opatření. Ta budou provázet jak transport sošky (očekává se, že Věstonickou venuši dopraví do Vlastivědného muzea ozbrojená policejní eskorta v úterý 26. listopadu ve 13:00), tak vystavení tohoto mimořádně cenného artefaktu.
Věstonickou venuši si návštěvníci budou moci prohlédnout od 27. listopadu do 8. prosince letošního roku.
ZAJÍMAVOSTI
- Na konci 2. světové války byla Věstonická venuše s částí sbírek brněnského muzea uschována na zámku v Mikulově. Protektorátní úřady z obav z poškození při bombardování nechali nejcennější část sbírky i s venuší převézt zpět do Brna. Část sbírky, která zůstala v Mikulově, byla zničena během osvobozovacích bojů, když zámek 22. dubna 1945 vyhořel.
- Venuše z Dolních Věstonic není ojedinělou ukázkou umění pravěkých lidí nalezenou na našem území. Jiné plastiky z pálené hlíny jsou známy také ze sousedního Pavlova nebo z Předmostí u Přerova. Známá je též Landecká venuše nalezená v roce 1953 na ostravském vrchu Landek.
- Za jednu z nejdokonalejších sošek paleolitu je kromě Věstonické venuše považována i Willendorfská venuše z Rakouska, ve francouzském Lespuque byla zase nalezena venuše z mamutího klu. Další figurky pocházejí například z Německa, Itálie, Ruska či z Ukrajiny.
Autor článkuZuzana Doleželovádolezelova@olomouc.cz


DNES
Finále soutěže Miss Šantovka 2025 je tady! O víkendu budou o korunku královny bojovat dvě desítky dívek
Kultura
DNES
Dnes začíná 28. Divadelní Flora
Zprávy z regionu
DNES
Zjistěte víc o svém zdraví! Den prevence v Šantovce nabídne vyšetření, rady odborníků i nácvik první pomoci
Sport
8.5.2025