UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!
Přehlídka filmové animace a současného umění PAF Olomouc se blíží. Tématem 21. ročníku je Faust
Po třech letech fyzické absence proběhne PAF Olomouc tradičně první prosincový víkend, tedy od čtvrtku 1. 12. do neděle 4. 12. 2022. Po dvou online ročnících a jednom jarním vydání se festival vrací do prostor Konviktu a návštěvníci se mohou těšit na pestrou nabídku nejrůznějších uměleckých formátů. Kromě výstav a projekcí se během čtyř dnů na nejrůznějších lokalitách napříč městem odehraje na desítky programových bloků – od projekcí, performancí, přednášek, DJských vystoupení až po koncerty a workshopy.
Festival PAF Olomouc je jednou z nejprogresivnějších českých přehlídek současného vizuálního a zvukového umění. "Téma letošního ročníku je opředeno tajemstvím, a i když by bylo lepší jej až do samotného závěru festivalu neprozradit, malá nápověda neuškodí – začíná na F a končí na aust. Mytický Faust prošel, stejně jako festival PAF Olomouc a společnost, mnoha změnami a interpretacemi. Příběh o Faustovi je i příběhem o vykořenění a ztrátě svého původního místa cizím přičiněním," říká za pořadatele Veronika Zapatová.
Vyrvat, zahodit a zadupat (si)
Interpretaci vykořenění a násilného vysídlení s možností následného dialogu a smíření přinese do chladné Olomouce libanonská umělkyně Rana Hamadeh. Spolu s panelem věnujícím se sociálním implikacím sofoklovského Oidipa přiveze i strhující zvukovou performanci Can You Make a Pet of Him Like a Bird or Put Him on a Leash for Your Girls?, která odkazuje na muslimský svátek Ašúra, který v posledních dekádách získává velmi negativní politický, společenský i právní rozměr.
Motivy ztráty kulturní identity se objevují i ve tvorbě hudební producentky Chuquimamani-Condori a jejího bratra Joshuy Chuquimia Cramptona. Sourozenci jsou přímými potomky jihoamerického lidu Aymara. Právě násilná evropská kolonizace území, které lid Aymara obýval, a novodobá oprese bolivijskou garniturou působí jako hlavní motiv filmu Amara’s Tongue: Daughter (2021), který sourozenci poprvé představí ve střední Evropě. Jejich společný koncert na PAFu je jednou z mála příležitostí vidět obě tyto tvůrčí entity v rámci jedné performance.
Skladatel Billy J. Bultheel se v Olomouci objevil v roce 2020, kdy speciálně pro online edici PAF Olomouc vytvořil performativní projekt The Minutes Olomouc. Dlouhodobá spolupráce Bultheela s v Berlíně působícím umělcem Alexandrem Iezzi vyústila v nový hudební projekt s názvem 33. V rámci této třicáté třetí spolupráce vydali i album 33-69. To v sobě spojuje veškeré tvůrčí rysy obou autorů – surové breakové beaty s barokními motivy a temnou psyché. Dvojice 33 si pro festival připravila speciálně performativní verzi aktuálně vydaného alba 33-69. Performance 33 plugged 002 proběhne v barokní Kapli Božího Těla.
V Londýně působící italská umělkyně Rebecca Salvadori na téma festivalu reaguje vlastní produkcí filmového prostředí, které bude na PAFu přítomné jako laboratoř pro koncerty, natáčení a rozhovory, kam pozvala mj. dvojici hudebníků Kenichiho Iwasu & Maxwella Sterlinga nebo vizuálního umělce Charlieho Hopea. Během PAFu uvede i aktuální video The Sun Has No Shadow, kde mapuje londýnskou klubovou scénu skrze úzký okruh přátel a spolupracovníků.
Soutěž a metamorfóza vizí? Jiné Vize CZ 2022 opět jinak
Jediná česká soutěž věnovaná pohyblivému obrazu, filmu a videu napříč galerijním a filmovým prostředím proběhne po šestnácté pod názvem Jiné Vize CZ 2022. Každý ročník má přizvaného kurátora, který vybírá z přihlášených děl soutěžní desítku. Těchto deset snímků bude promítnuto jako jedno pásmo a během celého festivalu budou ke zhlédnutí i v rámci skupinové instalace v Galerii XY v Olomouci.
Letos se pozice kurátora zhostil interdisciplinární umělec a kurátor Šimon Kadlčák, který ve své tvorbě zpracovává téma rozpouštějící se identity jedince v kolektivu či vlivem změněných stavů vědomí, které ho dovedlo k zájmu o autonomii, freetekno, fotbal nebo husitství. Snímky si kromě hlavní ceny poroty mohou odnést i cenu diváků, kteří pro ně budou během festivalu hlasovat. Vybraných deset finalistů představí Šimon Kadlčák v rámci události PAF Praha 8. listopadu v Centru pro současné umění Praha.
Lábus nebo Orwell – PAF přináší premiéry
Kromě unikátních projektů, které budou mít diváci možnost vidět pouze jednou za život, představí festival i několik premiérových snímků. Premiéra filmu Revue Kroky vizuálního umělce Jiřího Havlíčka nabídne finální rozhřešení pořadu Kroky ze sedmdesátých let. Jiří Lábus se v něm setká s několika dávnými kolegy, kteří utonuli v bezčasí televizního světa. Televize Estráda na festivalu uvede nový snímek inspirovaný orwellovským ternem Anděl na dně. Kromě toho také přiveze loutkovou divadelní hru na motivy povídky Karla Čapka O zázračném tulákovi Chudáci.
Předpremiéru na festivalu bude mít očekávaný snímek Víta Pancíře ZELENÝ FILM, NIC VÍC, ten v sobě spojuje klasické motivy lásky a smrti se snovými pasážemi inspirované básní Františka Halase Nic víc. Jan Kulka se dlouhodobě věnuje úpravám a novotvarům filmového média, jeho premiérový
snímek Patterns vznikl tiskem na 60mm film a je promítán na autorem vyrobeném zařízení – divákům nabídne vizuálně nabitý zážitek živého kina plného geometrických tvarů a hrou světla.
V současnosti je možné zakoupit v předprodeji akreditace za 1300 Kč.

DNES
Tipy na víkend: Májová slavnost, koblížky, Ztracená fest i rytířský turnaj na Plumlově
Sport
30.4.2025
BCM Olomouc U15 slaví historický úspěch: Vicemistři České republiky!
DNEŠEK
30.4.2025
Dnešek: Čarodějnice i koncert ve Vile Primavesi
Sport
29.4.2025