Reklama

Neděle 3. července 2022, svátek má Radomír, venku je 14.4 °C

Pražský pěvecký sbor nadchl diváky Svátků písní Olomouc

Zprávy z regionu

15.6.2022

Autor: red

Od 3. do 4. června 2022 se v Olomouci konal tradiční mezinárodní festival pěveckých sborů, Svátky písní Olomouc. Jeho 49. ročník přilákal 16 pěveckých sborů z Maďarska, Polska, Slovenska a České republiky. Středobodem festivalového programu byla sobotní soutěž pěveckých sborů Mundi Cantant.

Dětský pěvecký sbor Paleček

Foto: Vladimír Jagr

O přízeň odborné poroty se pěvecké sbory ucházely v celkem 10 soutěžních kategoriích. Porota soutěže se rozhodla výjimečně pozměnit postupový klíč a umožnit všem držitelům zlatých medailí předvést se publiku ještě jednou v druhém kole soutěže Mundi Cantant, zvanou Soutěž o Absolutního vítěze. Ve finále všechny v sále nadchl a uhranul Dětský pěvecký sbor Paleček z Prahy, který si zaslouženě odvezl Cenu pro Absolutního vítěze Mundi Cantant i Cenu publika, která vyplývá z výsledků hlasování přes webovou stránku festivalu.

Kromě soutěže se pěvecké sbory představily na dvou velkých koncertech a předvedly se veřejnosti na pódiu na Horním náměstí. Slunečné počasí umožnilo vystoupit pod širým nebem, téměř všechny sbory využily veřejný prostor v centru města ke zpěvu. Město Olomouc tak opět po letech ožilo sborovým zpěvem.

Z důvodu nedostatku peněz alokovaných ve veřejném sektoru dotačních titulů v oblasti kultury se musely Svátky písní Olomouc letos obejít bez dotační podpory. “Se sníženou podporou jsme od začátku počítali. I proto jsme hodně úsilí věnovali navazování vztahů s partnery ze soukromého sektoru, kteří chtějí podporovat tradiční amatérskou kulturu. Nakonec se nám povedlo získat skvělé sponzory i partnery; patří jim obrovské poděkování. Bez nich bychom letošní ročník neuskutečnili”, přiznává předseda pořadatelského spolku Petr Hýl. Naráží tak na obecný problém, s nímž se v letošním roce potýká řada (nejen) sborových festivalů.

Kromě posluchačů z Olomouce přilákal festival také zástupce odborné veřejnosti, sbormistry a skladatele. Všichni se shodli na tom, že pěvecká vystoupení měla vysokou kvalitu, zejména pak v kategorii komorních pěveckých sborů a soudobé hudby. Pokud měla nucená covidová pauza na účastníky festivalu vliv, pak to na sobě nedali znát a jejich sbormistři je dokázali perfektně připravit na olomouckou soutěž.

Pořadatelé už nyní plánují nadcházejí jubilejní 50. ročník festivalu, který proběhne ve dnech 31. 5. - 4. 6. 2023.

Reklama

Zdravá výživa u Milušky

Katalog firem » Obchod » Zdravá výživa

Zdravá výživa u Milušky 8.května 15 ( vedle národního domu)
Kombucha 2l/68kč
Díky obsahu kyseliny listové podporuje tvorbu červených krvinek a vstřebávání železa. Dále je uváděno, že kombucha hraje pozitivní roli při kožních onemocněních, cukrovce, zánětech, nemocech kloubů, migréně, žaludečních potížích a dalších nemocech, jako jsou třeba menstruační bolesti či hypertenze.
????Rovněž podporuje imunitu, pomáhá detoxikovat organismus (podílí se na odstranění těžkých kovů a dalších toxinů), podporuje střevní mikroflóru, pomáhá při problémech s funkcí ledvin a žlučníku), má diuretické účinky.

Tremoso -zavařena Lupina

Olej-meruňkový, avokádový,dýňový,makový,Pupalkovy, arganový, hřebíčkový a CBD

Ledové čaje-jahodový,malinový,brusinka,černý rybíz,s limetkou

Nejkvalitnější rýže CALASPARRA

BIO sušené ovoce

Citrusový pektin

Ovčí sýry z Brníčka
Ovčí sýr na gril (halloumi )

Kořeni od firmy Benkor

Těšíme se na vaši návštěvu