Reklama

Pátek 3. února 2023, svátek má Blažej, venku je 3.6 °C

Pozor na svíčky i cukroví zapomenuté v troubě. Hasiči radí, jak předejít požárům a užít si klidné svátky bez pohromy

Vánoce

23.12.2022

Autor: Lenka Šťastná

Prskavky, adventní věnce, svíčky, cukroví, na které jsme zapomněli. Ke všem těmto a dalším příčinám požárů během vánočních svátků vyjíždějí každoročně hasiči. Obvykle se během Vánoc zraní desítky osob a materiální škody dosahují milionů korun. Hasiči proto přinášejí praktické rady, jak si užít opravdu klidné svátky bez jejich pomoci...

Ilustrační foto

Foto: Depositphotos.com

"Domovy jsou dnes doslova přeplněny vysoce hořlavými materiály. Koberce, čalounění, záclony – to vše je dnes vyrobeno z umělých vláken, která snadno hoří. Požáry v bytech se vlivem blízkosti hořlavých materiálů rychle šíří a mohou způsobit značné materiální škody. Abychom si užili vánoční svátky bez požáru, dodržujte protipožární bezpečnostní pravidla," radí úvodem hasiči.

Mnoho z nás si vánoční večer zpříjemní zapálením svíčky. Lidé si však v této souvislosti neuvědomují, že plamen svíčky je otevřený oheň, který může způsobit požár. Pokud tedy svíčky doma zapálíte, dbejte na to, abyste je vždy řádně uhasili a nikdy neopustili byt či dům, dokud nedohoří. Pečlivě také volte místo, na které svíčku položíte. Pamatujte na bezpečnou vzdálenost svíčky od hořících předmětů, kterými jsou naše domácnosti přeplněné. Myslete také na děti a domácí mazlíčky, aby nikdy nezůstali s hořící svíčkou v místnosti sami. Stačí totiž chvilka nepozornosti a neštěstí je tady.

Mnoho z nás si také o Vánocích zdobí stromeček prskavkami. I v tomto případě pamatujte, že prskavka je otevřený oheň, který může způsobit požár. Rovněž si uvědomte, že adventní věnce se svíčkami, které nejsou opatřeny nehořlavou podložkou bránící kontaktu svíčky s věncem, jsou určeny pouze k dekoraci a v žádném případě bychom je neměli zapalovat. Riziko, že nám pak věnec vzplane, je příliš vysoké.

Rizikové jsou rovněž věnce, které si lidé dělají sami doma. Každoročně řeší hasiči požáry adventních věnců, na kterých byl například špatně přilepený držák na svíčku, nebo bylo moc chvojí kolem svíček, které se následně vznítilo. To samozřejmě platí i pro vánoční stromky. Někdo má rád klasické svíčky na stromečku. Jedná se však o otevřený oheň a vznícení jehličí či záclony je otázkou okamžiku a neštěstí je hotové. Tam, kde budete používat elektrické svíčky, kupujte raději značkové výrobky, které mají potřebnou certifikaci a jsou opatřeny návodem na použití v českém jazyce. Budete tak mít větší jistotu, že nedojde k požáru od elektrické instalace.

Pokud se rozhodnete vánoční čas si zpříjemnit pouštěním tzv. lampionů štěstí, tak buďte opět na pozoru. Rozhodně je nikdy nepouštějte v obytných zónách, za větrného počasí a v blízkosti skladů sena, slámy, hořlavin nebo výbušnin. 

Vánoce jsou také obdobím pečení a vaření. Nenechávejte bez dozoru otevřený plamen plynového sporáku a dbejte zvýšené opatrnosti při vaření, aby nedocházelo ke vznícení připravovaných potravin. Pamatujte, že například horký olej na pánvi a jiné hořlavé kapaliny se nesmí hasit vodou, jinak může snadno dojít k popálení. Pokud se vám na pánvi vznítí potraviny, nejlepší je pánev zakrýt pokličkou a oheň tak udusit, případně použít hasicí přístroj s náplní určenou speciálně na jedlý olej. Než ale začnete požár hasit, jako první vypněte přívod energie (plyn, elektřinu).

I přes každoroční varování hasičů dochází v období adventu, Vánoc a Silvestra k řadě tragických událostí. Jen během třech vánočních svátků v loňském roce evidují hasiči napříč republikou 127 požárů, při kterých se zranilo 23 osob. Z toho téměř 40 % požárů připadlo na Štědrý den. Zamyslete se proto nad požární bezpečností u vás doma, abyste se do této smutné statistiky nezařadili i vy!