Policisté varovali cestující před kapsáři - OLOMOUC.CZ
Reklama

Středa 24. prosince 2025, svátek má Adam a Eva (dnes je Štědrý den), venku je 1.9 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Policisté varovali cestující před kapsáři

Krimi

31.7.2008

Autor: jap

Desítka policistů se dnes dopoledne na Hlavním nádraží zapojila do preventivní akce „Bezpečné cestování“, namířené proti kapesním krádežím. Policisté oslovovali cestující a upozorňovali je na různá nebezpečí, číhající v prostorách, kde je velká koncentrace lidí.

„K této cílené preventivní akci jsme přistoupili proto, že kapesních krádeží na nádraží, v jeho bezprostředním okolí i přímo ve vlacích neubývá,“ řekla policejní mluvčí Jitka Dolejšová. Podle ní se v době dovolených počet krádeží ještě zvyšuje. „Od počátku roku již bylo policistům nahlášeno přes 50 případů, dá se ale předpokládat, že případů bude daleko víc, ne všechny případy okradení cestující policistům oznámí,“ dodala Dolejšová.

Reakce cestujících byly podle policistů velmi vstřícné. „Zaznamenali jsme i pozitivní komentář turistů ze Slovenska, kteří uvedli, že je škoda, že se podobné akce nekonají i u nich,“ uzavřela Dolejšová.

Jak se bránit kapsářům?
Vyhýbejte se tlačenicím v dopravních prostředcích
Doklady a peněženky ukládejte hluboko do tašek, zavírejte zipy
Kabelku držte pevně u těla
Rizikem u mužů bývají zadní kapsy kalhot - peněženky a doklady ukládejte do náprsních, vnitřních, případně uzavíratelných kapes
Peníze a doklady raději noste odděleně
Kapsář vás muže připravit i o klíče od bytu, kanceláře nebo auta, případně o mobilní telefon
Věnujte pozornost bezprostřednímu okolí a mějte své věci stále pod kontrolou.
Tašky či batohy, ve kterých máte peníze, nenoste na zádech, jsou tam bez vašeho dohledu. Raději ho v tlačenici mějte v ruce, nebo navlečený na jednom rameni, otočený směrem dopředu
Svá zavazadla nikdy nespouštějte z očí
Nenoste sebou větší finanční obnosy - využívejte raději možností bezhotovostního styku
Máte-li kreditní kartu, své identifikační číslo zásadně noste odděleně
V případě krádeže kreditní karty okamžitě volejte příslušný peněžní ústav a kartu zablokujte
Při krádeži mobilního telefonu ihned zablokujte svoji SIM kartu

U krádeží na osobě platí víc než kdekoli jinde, že jim lze poměrně snadno předcházet, a že každý má ve své moci, nedát šanci nenechavým zlodějům.

Kapesní zloději využívají především shluků lidí, které se tvoří na zastávkách městské hromadné dopravy, ve vestibulu nebo při vystupování a nastupování do vlaku. Kromě toho, že jsou velmi zruční, bývají i dobří psychologové. Někdy pracují ve skupince. Jeden označí vhodnou oběť, další krade, třetí lup přebírá a zajišťuje ústup z nebezpečné pozice. Samotná krádež bývá bleskovou akcí, okradený se o chybějících věcech často dozví až mnohem později a na zcela jiném místě, než ke krádeži došlo.

Co má udělat svědek krádeže nebo okradený?
Minimálně upozornit okrádaného, přivolat nejbližšího policistu nebo strážníka městské policie. Svědek krádeže nebo okradený může kapsáře zadržet až do doby příchodu policie - tady je ale potřeba zdůraznit, že je vždy nutné zvážit případné riziko. Okradený by měl krádež oznámit, případně uvést jména svědků z místa činu. Pokud mu je pachatel znám, podat jeho popis. Krádež je možno oznámit v případě, že v dosahu není žádný policista, na linku tísňového volání 158 nebo na nejbližší policejní služebnu.
Zdroj: Policie ČR

jap

Reklama

ORANGE OPTIK

Katalog firem » Obchod » Oční optika

Termín akce PROSINEC

SLEVA*******SLEVA********SLEVA*******SLEVA

NEJVĚTŠÍ A POSLEDNÍ AKCE ROKU 2025 !!!

66,6% SLEVA NA DIOPTRICKÉ BRÝLE

SLEVA*******SLEVA********SLEVA*******SLEVA

www.orangeoptik.cz
Lafayettova 5 Olomouc
Tel.777446929
olomouc@orangeoptik.cz

Platba možná kartou, hotově, benefity i fakturou