Reklama

Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie, venku je 0.3 °C

Podzimní festival duchovní hudby nabídnul koncert k 70. výročí úmrtí A. Schönberga

Kultura

12.10.2021

Autor: Petr Venglař

V neděli 10. října se slavnostní dvoranou Arcibiskupského paláce v Olomouci rozezněly tóny skladeb dvou hudebních velikánů, Arnolda Schönberga a Maxe Brucha. V sále bohatě dekorovaném štukovou výzdobou od Josefa Hladíka publikum přivítal olomoucký biskup Josef Nuzík, který v úvodním slovu vyzdvihl pohnuté životní okolnosti, za kterých skladatelé svá díla komponovali, a celému večeru tak dodal hluboký duchovní rozměr.

Foto: PFDH

Schönbergův slavný Smyčcový kvartet č. 2 fis moll měli diváci možnost slyšet ve vynikající interpretaci Zemlinského kvarteta (František Souček, Petr Střížek – housle, Petr Holman – viola, Vladimír Fortin – violoncello) a pěvkyně Markéty Cukrové, která svým nádherným hlasem publikum zcela okouzlila.

Druhou skladbou večera byl lyrický Oktet B dur pro smyčce od Maxe Brucha, který tento skladatel zkomponoval v samotném závěru svého života. Spolu se Zemlinského kvartetem všem přítomným kompozici zahráli Marie Hasoňová (housle), dále Štěpán Ježek (housle) a Jiří Pinkas (viola) z Bennewitzova kvarteta a Petr Vašinka (kontrabas).

Bouřlivým potleskem si posluchači vysloužili ještě krátký přídavek. Tím byla šestá a sedmá skladba z oblíbených Bartókových Rumunských lidových tanců v úpravě pro smyčcový oktet. Nadšené bylo nejen publikum, ale s radostí a zápalem hráli i samotní interpreti. Během večera tak zazněly jak skladby vyzývající k přemítání a meditaci, tak i skladby vyjadřující radost a lehkost. Posluchači odcházeli domů obohaceni hlubokým uměleckým zážitkem.

Petr Venglař

Reklama

EWEREL - Svítidla, osvětlení, světelné studio

Katalog firem » Obchod » Svítidla

LIKVIDACE VIRU COVID19 BEZ CHEMIE

UVC germicidní lampa je určená k dezinfekci vnitřních prostor. Likviduje viry, bakterie, roztoče, plísně a jiné mikroorganismy. Dálkové ovládání.
Zásah až 60 m².

OBJEDNEJTE na:

https://www.kvalitni-svitidla.cz/svitidla/g ermicidni-lampy/prezent-uv70416-germicidni- lampa/#description

nebo VYZVEDNĚTE v :

SVĚTELNÉ STUDIO na Horním lánu 12a ( proti Ternu )


V naší nabídce najdete moderní úsporné lustry, lampy, stropní svítidla, exteriérová svítidla, LED pásky a mnoho dalšího.

www.ewerel.cz