Reklama

Neděle 17. října 2021, svátek má Hedvika, venku je 3.2 °C

Podzimní festival duchovní hudby nabídnul koncert k 70. výročí úmrtí A. Schönberga

Kultura

12.10.2021

Autor: Petr Venglař

V neděli 10. října se slavnostní dvoranou Arcibiskupského paláce v Olomouci rozezněly tóny skladeb dvou hudebních velikánů, Arnolda Schönberga a Maxe Brucha. V sále bohatě dekorovaném štukovou výzdobou od Josefa Hladíka publikum přivítal olomoucký biskup Josef Nuzík, který v úvodním slovu vyzdvihl pohnuté životní okolnosti, za kterých skladatelé svá díla komponovali, a celému večeru tak dodal hluboký duchovní rozměr.

Foto: PFDH

Schönbergův slavný Smyčcový kvartet č. 2 fis moll měli diváci možnost slyšet ve vynikající interpretaci Zemlinského kvarteta (František Souček, Petr Střížek – housle, Petr Holman – viola, Vladimír Fortin – violoncello) a pěvkyně Markéty Cukrové, která svým nádherným hlasem publikum zcela okouzlila.

Druhou skladbou večera byl lyrický Oktet B dur pro smyčce od Maxe Brucha, který tento skladatel zkomponoval v samotném závěru svého života. Spolu se Zemlinského kvartetem všem přítomným kompozici zahráli Marie Hasoňová (housle), dále Štěpán Ježek (housle) a Jiří Pinkas (viola) z Bennewitzova kvarteta a Petr Vašinka (kontrabas).

Bouřlivým potleskem si posluchači vysloužili ještě krátký přídavek. Tím byla šestá a sedmá skladba z oblíbených Bartókových Rumunských lidových tanců v úpravě pro smyčcový oktet. Nadšené bylo nejen publikum, ale s radostí a zápalem hráli i samotní interpreti. Během večera tak zazněly jak skladby vyzývající k přemítání a meditaci, tak i skladby vyjadřující radost a lehkost. Posluchači odcházeli domů obohaceni hlubokým uměleckým zážitkem.

Petr Venglař

Reklama

LÉKÁRNA U PÖTTINGEA

Katalog firem » Zdravotnictví » Lékárny a farmaceutické produkty

Doprava po Olomouci ZDARMA. Nabízíme široký sortiment zboží, homeopatii, léčebnou kosmetiku aj. Máme nejnižší doplatky na léky v Olomouci. Poskytujeme dermatokosmetické poradenství, poradens...