Reklama

Úterý 25. června 2024, svátek má Ivan, venku je 15.4 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Podzimní Flora Olomouc startuje už příští týden. Hlavní expozice připomene společné kořeny České a Slovenské republiky

Zprávy z regionu

26.9.2023

Autor: red

Desítky tun lákavé zeleniny a voňavého ovoce, tisíce barevných květin a pět desítek stromů. To vše bude na letošní podzimní výstavě Flora Olomouc – Hortikomplex součástí hlavní expozice v pavilonu A. Doslova jej zaplní celé Československo plné zeleně, barev a vůní. Oblíbená mezinárodní podzimní výstava Flora Olomouc – Hortikomplex se s podtitulem Společné kořeny koná od 5. do 8. října.

Ilustrační foto

Foto: Jan Procházka

Letošní hlavní expozice vznikla u příležitosti 30 let od rozdělení Československa s důrazem na to, že stále trvá ojedinělé spojenectví a vztah mezi Českou a Slovenskou republikou. "Středobodem hlavní expozice bude Československá republika osázená skutečnými stromy a prozářená floristickou výzdobou. Po bocích pavilonu a nad hlavami návštěvníků bude prostor pro prezentaci špičkových zemědělských výpěstků od českých, moravských i slovenských producentů ovoce a zeleniny," uvedla Eva Fuglíčková, ředitelka Výstaviště Flora Olomouc.

Kořeny mají na výstavě několikerou symboliku. Jednak jako základ pro růst květin, ovoce i zeleniny a pak také jako vyjádření společného ukotvení obou republik, které z Československa vzešly. A to bez ohledu na to, že dnes mezi Moravou a Slovenskem vede státní hranice.
Autory hlavní expozice jsou uznávaní floristé Pavlína Švecová a Zdeněk Kupilík. Díky jejich projektu se v pavilonu A, jenž má rozlohu 4000 m2 v působivé formě objeví na téměř 30 tun kvalitní tuzemské zeleniny a ovoce, čtyři a půl tisíce řezaných i hrnkových květin a také padesát stromů. "Tento jedinečný svět plný barev, vůní a světla bude existovat pouhé čtyři dny. Pro návštěvníky je to příležitost udělat si neopakovatelné fotky, všechny srdečně zveme," uvedl Michal Poláček, tiskový mluvčí Výstaviště Flora Olomouc.

Zdravou tuzemskou zeleninu a ovoce si návštěvníci budou moci v pavilonu A i zakoupit. Ve foyer budou připraveny stánky s výpěstky od tuzemských pěstitelů, kteří se přímo podílejí na vzniku hlavní expozice. Své místo v pavilonu A bude mít také prezentace Ústavu zemědělské ekonomiky a informací, jde o státní příspěvkovou organizaci zřízenou Ministerstvem zemědělství. V jeho stánku budou připraveny hry, soutěže, kvízy a odměny pro děti či výstava Po stopách Antonína Švehly.

Podzimní výstava nese také silný ekologický aspekt. Zviditelnění českých a moravských výpěstků je vnímáno jako podpora odbytu tuzemských výpěstků. A ty jsou – oproti ovoci a zelenině z dovozu – šetrnější k životnímu prostředí, neboť přináší výrazně nižší uhlíkovou stopu a také zajištění další péče o krajinu v České republice.

I v letošním roce se můžete těšit na Rozkvetlé památky. Tentokrát od 5. do 15. října rozkvetou chrámy sv. Michala, sv. Mořice a také Husův sbor

Foto: Jan Procházka

Kuchařská soutěž i úžasná cukrařina na gastrofestivalu Olima

Nedílnou součástí akce jsou také ochutnávky vína na akci Dny moravských vín, Mezinárodní včelařská výstava Hanácká včela či expozice Českého zahrádkářského svazu s oblíbeným posezením u vína a pěstitelskou poradnou.

Velký prostor na výstavě patří festivalu gastronomie a nápojů Olima. Na něm se lidé mohou těšit jednak na Gastro Olomouc Olima Cup – tradiční kuchařskou soutěž pro talenty ze středních škol a učilišť a na Moravský cukrářský šampionát – prestižní cukrářskou soutěž. Milovníci kvalitní gastronomie si jistě užijí také jubilejní 20. ročník soutěžní přehlídky Grand Prix ovocných destilátů Flora košt. Návštěvníci se letos mohou těšit na více než 300 vzorků kvalitních destilátů.

Jedním z velkých lákadel výstavy bude v historické oranžerii expozice věnovaná koření a bylinkám. Zaštiťují ji znalci ze spolku pěstitelů a zpracovatelů léčivých, aromatických a kořeninových rostlin PELERO. Na místě bude připraven také prodej bylin a koření.

Velké oblibě se především u menších návštěvníků na Flora Olomouc – Hortikomplex těší oblíbená venkovní expozice domácích zvířat Babiččin dvoreček. Připravena bude také letos, a to díky spolupráci Výstaviště Flora Olomouc s olomouckou zoo a také s Českým svazem chovatelů – základní organizací Kožušany.

K podzimní výstavě pak neodmyslitelně patří i bohatý doprovodný program, na venkovní scéně Samba naproti sbírkovým skleníkům bude připraveno pásmo přednášek a workshopů s tipy pro pěstitele či s návody na netradiční podzimní vazby a dekorace. Workshopy a přednášky pak doplní hudebních vystoupení.

Návštěvníci podzimní výstavy Flora Olomouc – Hortikomplex se mohou těšit i na velké Zahradnické trhy s bohatou nabídkou výpěstků a zahradnických potřeb. Připravené bude i kvalitní občerstvení, dostatek gastrozón a míst k odpočinku. Chybět nebudou ani floristické show či soutěž žáků základních škol Olomouckého kraje ve vyřezávání a zdobení dýní Dýňodlabání.

Flora Olomouc Hortikomplex 2023

Termín: čtvrtek 5. až neděle 8. října 2023
Místo: Výstaviště Flora Olomouc
Čas konání: čtvrtek – sobota 9:00 - 18:00, neděle 9:00 - 17:00
Základní vstupné: 190,- Kč na místě, online zvýhodněné do 28. 9. za 170 Kč, od 29. 9. do 8. 10. za 180 Kč
Vstupenky zakoupíte na webu Výstaviště Flora →