Reklama

Úterý 19. ledna 2021, svátek má Doubravka, venku je -6 °C

Po deseti letech práce začínáme zase znovu, říká o době koronavirové kavárník a pražič Petr Rajt z Lošova

Zprávy z regionu

19.5.2020

PR článek

Měl to být nejúspěšnější rok za deset let, co je pražírna Cafe Gape na trhu. Stejně jako ostatní podnikatelé v gastronomii ale musel začátkem března z hrušky dolů a místo velkých plánů ho čekal boj o přežití. Firmy a restaurace zavřely a tržby spadly téměř na nulu...

„Věděl jsem, že musím udržet zaměstnance a zkusit najít nové cesty, jak dostat kávu k lidem,“ podotkl kavárník a pražič Petr Rajt z Lošova. Právě lidé, kteří si kupovali kávu domů, pomohli pražírně v nejtěžších dobách. Mnoho zákazníků přijelo do prodejny v Lošově, jiní si pár balíčků kávy objednali přes e-shop nebo využili novou rozvážkovou službu. „Chtěl bych jim za pomoc srdečně poděkovat,“ nešetří chválou kavárník. I když si jeho firma sama sáhla skoro až na dno, pomohla potřebným v první linii. Kávovar Jura s několika balíčky kávy putoval bezplatně do provozního zázemí Fakultní nemocnice Olomouc a lošovské speciality ocenili také zaměstnanci šternberské Psychiatrické léčebny.
Petr Rajt se svými kolegy ale neseděl doma s rukama v klíně a nenadával na nepřízeň osudu. „Měli jsme čas se zamyslet nad tím, co děláme dobře, a v čem se můžeme zlepšit. Jako mnozí další jsme vlastně začali znovu a v našem případě i jinak.“

Pražírna Cafe Gape z Lošova uvádí na trh limitovanou sérii výběrových kolumbijských káv s neotřelým „ptačím“ designem. Zrna Arabiky, na které v Česku hned tak nenarazíte, doputovaly do Lošova z malých ekologických farem v Andách. Čtyři druhy kávy (Aguila, Colibrí, Tucan, Papagayo) nabízejí paletu delikátních chutí – od jemně hořkých až po ovocné. Objednávat můžete na webu pražírny, nebo se pro ně zastavte přímo v pražírně v Lošově, či v prodejně kávovarů Jura na Hanáckého pluku v Olomouci.

Nová výběrová káva – spojení chuti, kvality a designu

Zároveň do pražírny dorazila těsně před uzavřením obchodních cest zásilka výběrové zelené kávy z Kolumbie, která je pro podnik určitým zlomem. Přestože Cafe Gape nabízí kromě oblíbených směsí i jednodruhové kávy z Jižní Ameriky a Afriky, kolumbijské speciality jsou „trochu jiné kafe“. Arabiky od malých farmářů a družstev pracujících v ekologickém režimu v Česku jen tak neobjevíte. Proto jim pražírna nechala ušít na míru nové obaly s motivem ptáků. „Kolumbie je země, kde žije nejvíce ptačích druhů na světě, vybrali jsme typické představitele a pojmenovali po nich naše speciální kávy,“ uzavřel Rajt.

Petr Rajt působí na trhu s kávou v olomouckém regionu deset let. V současné době praží kávová zrna v Lošově na konečné linky č. 11 a v prodejně na Hanáckého pluku prodává švýcarské kávovary Jura. Jeho firma Sacer Gape patří k lídrům kávového cateringu v regionu a svoje zkušenosti předává také v baristických kurzech.