Reklama

Pátek 26. dubna 2019, svátek má Oto, venku je 14.3 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Petruška, Zrcadlení, Bolero. Three4Dance spojuje choreografy z Maďarska, Slovenska a České republiky

Kultura

11.4.2018

Autor: red

Osobité taneční kreace na kompozice Maurice Ravela, Igora Stravinského a Gustava Santaolally - to je Three4Dance. Premiéra se uskuteční v pátek 13. dubna v 19:00, druhá pak o den později ve stejný čas.

Foto: Aleš Kočíb

Cílem projektu je představit olomouckému publiku současná taneční díla, jejichž pojítkem jsou choreografické osobnosti působící ve středoevropském prostoru. "V této sezoně jsme se s dramaturgem baletu Tomášem Lehotským rozhodli pro malý experiment – uvést tři kratší taneční představení v jednom komponovaném večeru," uvedl umělecký šéf baletu Moravského divadla Olomouc Robert Balogh."Ke spolupráci s naším souborem jsem pozval významnou maďarskou choreografku Noémi Kulcsár a bývalého sólistu baletu Slovenského Národního divadla Petera Dedinského," doplnil Balogh. Tanečnice a choreografka Noémi Kulcsár má za sebou účinkování v baletních inscenacích Louskáček, Dáma s kaméliemi či Romeo a Julie i pedagogické působení v Maďarské taneční akademii. Pro první spolupráci s olomouckým baletem zvolila Petrušku, dílo Igora Stravinského z roku 1911 o lásce titulního hrdiny a Baleríny, jíž nepřeje zlý mouřenín. "Stravinskij je můj oblíbený hudební skladatel. Když jsem poprvé uviděla olomoucký baletní soubor, hned mě napadla možnost inscenovat společně s ním právě Petrušku. Zdejší soubor má skvělou energii, je otevřený nápadům a nesmírně pracovitý," shrnula Kulcsár. Bývalý sólista baletu Slovenského národného divadla Peter Dedinský měl při výběru hudby okamžitě jasno – zvolil skladby Gustava Santaolally, držitele Oscara za hudbu k filmům Babel a Zkrocená hora. "Poprvé jsem jeho hudbu zaregistroval v choreografii jiného tvůrce a od té doby chci používat jen a jen jeho skladby, pokud je to možné. Mám snad všechny jeho kompozice, které jsou dostupné, a často ani nezaregistruji, jestli je to hudba z filmu či ne. Prostě si jen na základě jeho hudby vytvářím příběh. Je specifická a pro mě velmi magická. Dává mi jako choreografovi velkou svobodu," popsal Dedinský. Robert Balogh vytvořil choreografii na slavné Bolero francouzského hudebního skladatele Maurice Ravela. "Do hlavní role Touhy jsem obsadil Yui Kyotani, pro kterou jsem Bolero vytvořil, protože její interpretace naplňuje mé představy," vyzdvihnul Balogh. Držitelka Ceny Thálie Yui Kyotani se navíc poprvé představuje v roli asistentky choreografa. "První zkoušky byly náročné. Své přátele a kolegy v souboru respektuji, takže jsem před nimi byla v nové roli nervózní, ale to postupně opadlo. Je to pro mě zajímavá zkušenost," popsala Kyotani.

V inscenaci Three4Dance se vedle Yui Kyotani představí Emily-Joy Smith, Rachel Hickey, Lukáš Cenek, Paul Oliver či Damani Williams. Vstupenky koupíte tady.

red

Reklama

KOLÁRNA

Katalog firem » Obchod » Sportovní obchody » Cykloprodejny, prodej koloběžek

HAIBIKE SDURO HARDSEVEN LIFE 5.0 2019
Horské elektrokolo se středovým motorem Yamaha a rozměrem kol 27,5". Haibike SDURO HardSeven Life 5.0 2019 je ideální elektrokolo pro dlouhé výlety jak v lehkém, tak i v těžkém terénu.