Reklama

Pátek 14. srpna 2020, svátek má Alan, venku je 17.4 °C

Pejskaři, pozor na novou vyhlášku! Víte, kdy musíte psovi nasadit vodítko a náhubek?

Zprávy z regionu

25.7.2020

Autor: red

Od poloviny července platí na území města Olomouce nová vyhláška, která reguluje pohyb psů na veřejných prostranstvích. Podle vedení města jde o zjednodušení předchozí vyhlášky, nově totiž pro všechna plemena platí stejná pravidla.

Ilustrační foto

Foto: archiv redakce

Nová vyhláška stanovuje od 15. července 2020 stručná pravidla. Se psem je možno se na veřejnosti pohybovat buď na vodítku, bez nasazeného náhubku, nebo má náhubek, ale může být na volno. "Novou obecně závaznou vyhláškou nahrazujeme část regulace té původní. Ta platila od roku 2005 a už byla zastaralá. Chtěli jsme jednak zohlednit aktuální situaci ve městě a taky ukončit debaty o tom, kteří psi musí či nemusí být na vodítku," objasnil primátor Mirek Žbánek. V původní vyhlášce totiž měla výjimku menší plemena a na některých místech bylo potřeba, aby pes měl vodítko i náhubek.

Nová vyhláška stanovuje i výjimky, které platí ve vyjmenovaných městských parcích, na značených cyklostezkách a v městské památkové rezervaci, kde se lze pohybovat jen se psem vedeným na vodítku. Stejně tak vyhláška zakazuje vstupovat se psy nebo je vypouštět na dětská a sportovní hřiště i pískoviště. V pravidlech vyhlášky je stanoveno, že doprovázející osoba musí mít psa na veřejném prostranství vždy pod stálou kontrolou či dohledem a po psovi vždy ihned odstranit exkrementy.

Zcela volný pohyb psů na veřejných prostranstvích v Olomouci již možný není, na rozdíl od předchozí vyhlášky. "Při přípravě nové vyhlášky jsme brali v potaz i to, že v Olomouci už nemáme k dispozici žádné vhodné městské pozemky, na kterých by bylo možné stanovit zóny volného výběhu psů, a zatížení pozemků jiných vlastníků nepovažujeme za vhodné. Chceme ale fungovat v souladu s legislativou na ochranu zvířat, takže jsme nechtěli vyhláškou nadále nařizovat, aby na celém území města musel být pes na vodítku," vysvětlil primátor.

Dohled nad dodržováním obecně závazné vyhlášky budou provádět městští strážníci a kompletní znění vyhlášky, včetně mapy městské památkové rezervace, najdete tady →

Reklama

Brazzale Moravia a.s.

Katalog firem » Obchod » Lahůdky a speciality

Tento měsíc u nás koupíte za výhodnou cenu:

SÝR IL SALATO 🧀
FRASCATI BIO DOCG
HONOR ROSE VENEZIA DOC 🍷

Těšíme se na Vás v La formaggeria na Horním náměstí v Olomouci