UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!
Pavilon netopýrů se znovu otevřel návštěvníkům. Nově se v něm zabydlel i kusu liščí
Pavilon netopýrů prošel svou rekonstrukcí, a kromě noční oblohy je v něm již vše hotovo. A tak se do něj opět mohou podívat návštěvníci. Dokonce se tam setkají se staronovými obyvateli – kusu liščími. Tito vačnatci se do olomoucké zoologické zahrady vrací po třináctileté pauze.



Zoo Olomouc chovala kusu liščí již v minulosti, a to v letech 1999-2009. Celkem se podařilo odchovat osm mláďat.
Foto: zoo Olomouc
Kusu liščí se do olomoucké zoo vrací po třinácti letech, své místo najde v pavilonu netopýrů. "Samice se narodila v roce 2019 v Zoo Jihlava a samec v roce 2020 v Zoo Budapešť," uvádí zooložka Jitka Vokurková. Rekonstrukce pavilonu netopýrů probíhala několik měsíců a se zoo na ní spolupracuje i Pevnost poznání. "Takové odborníky na noční oblohu v podobě jižní polokoule tady v zoo určitě nemáme. Děkuji tedy skvělému týmu lidí z Pevnosti poznání, interaktivního muzea vědy, provozovaného Univerzitou Palackého, který nám pro návštěvníky zajišťuje patřičnou autenticitu. Návštěvníci tak uvidí to, co mohou vidět kaloni na ostrově Rodriguez," dodává ředitel Zoo Radomír Habáň.
Kusu liščí
Kusu liščí má noční aktivitu. Je velký jako kočka s huňatým, na konci ovíjivým ocasem. Zbarvený může být v různých odstínech hnědé, běžní jsou i černí jedinci. Obývá lesnaté a křovinaté oblasti včetně velkoměst Austrálie a Tasmánie. Řadí se k všežravcům, živí se hmyzem, ptačími vejci a mláďaty, listy eukalyptu, výhonky, plody všeho druhu, vybírá i popelnice. V rámci jídelníčku si dokáže poradit i s toxickými květy a listy. Pohybuje se převážně po stromech, šplhá velice obratně, k čemuž mu dopomáhá postavení prstů na nohou a chápavý ocas. Své území označuje pomocí análních sekretů a sekretů z pachové žlázy na hrudi. Dožívají se 14-15 let.
Zajímavosti
V době páření se ozývá praskavými, daleko slyšitelnými zvuky. Každý rok samice po 17-18denní březosti rodí většinou jedno mládě, které se 4 až 5 měsíců zdržuje v jejím vaku, z toho zůstává 3 měsíce přisáté k bradavce. Další 2 měsíce je ve vaku volně a několik měsíců poté ještě zůstává s matkou, která jej nosí na svém hřbetě. Kusu je ohrožen i lovem pro svou kvalitní kožešinu.

DNES
Dnešek: Středověká Olomouc i Michal Gabriel
Zprávy z regionu
6.5.2025
Užijte si prohlídky mauzolea, bunkru i Androva stadionu. Olomoucká muzejní noc láká k návštěvě více než padesáti objektů
Kultura
6.5.2025
Vědecká knihovna si připomíná 250 let od otevření veřejnosti. Výstava v Červeném kostele přiblíží její proměny v čase
DNEŠEK
6.5.2025