Reklama

Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk, venku je 20.7 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Opravené mořické varhany se velkolepě rozezní v pondělí na zahájení Mezinárodního varhanního festivalu Olomouc

Kultura

31.8.2023

roc jap

Velkolepým návratem do chrámu svatého Mořice otevře po dokončené rekonstrukci Englerových varhan Mezinárodní varhanní festival Olomouc svůj 55. ročník. Zahajovací koncert se uskuteční v pondělí 4. září od 19 hodin v podání přední české varhanice Kateřiny Málkové, kterou doplní unikátní seskupení „Moravia Brass Band“. Také následující čtyři festivalové koncerty nabídnou špičkové interpretační výkony i mezinárodní zastoupení umělců. Nástroj, který nemá široko daleko obdoby, pochází z roku 1745, oprava trvala tři roky.

Po dokončené rekonstrukci Englerových varhan, které jsou s osmi tisíci píšťalami největšími varhanami v Česku, se festival vrací zpět do kostela sv. Mořice, kde proběhnou čtyři z pěti festivalových koncertů. Jeden koncert se pak uskuteční v katedrále sv. Václava. „Po několikaleté přestávce se znovu rozezvučí svatomořické varhany, které prošly náročnou opravou, trvající skoro tři roky. Opravu realizovala slovinská varhanářská firma Anton Škrabl ve spolupráci s olomouckou firmou Organ Service, a byla financována Evropskou unií a Ministerstvem pro místní rozvoj. Náročnost rekonstrukce byla především v tom, že se jedná o velký nástroj nejen co do počtu píšťal, ale i kombinací ovládání mechanicko-elektrické traktury. Věřím, že obnovené varhany budou také v letošním 55. ročníku festivalu rozeznívat srdce všech milovníků varhan.“ uvádí k rekonstrukci varhan probošt kostela sv. Mořice František Hanáček.

Vstupenky v ceně 200 Kč (zlevněná 100 Kč) lze zakoupit na webu Moravské filharmonie Olomouc, v Informačním centru v budově radnice, nebo hodinu před začátkem přímo na místě koncertu.

 

Kompletní program varhanního festivalu najdete v našem Kalendáři akcí →

Všechny festivalové koncerty se konají tradičně v pondělky a čtvrtky od 4. do 18. září, vždy od 19 hodin. I v letošním roce nabídne festival špičkové interprety a nevšední hudební zážitky.

Oprava varhan trvala tři roky. "Bylo to velmi náročné, protože u takhle složitého nástroje se samozřejmě vyskytly mnohé nečekané obtíže. A pochopitelně nás také zbrzdila pandemie. Dílo se ale podařilo a já se nesmírně těším na zahajovací koncert," podotkl farář František Hanáček.

Foto: Jan Procházka

 „Největšími letošními hvězdami budou David Cassan z Francie a Balázs Szabó z Maďarska. Vynikající německý varhaník Axel Flierl provede stěžejní díla francouzských a německých skladatelů. Velkým zpestřením bude koncert pro dvoje varhany a dva varhaníky, který se uskuteční v olomoucké katedrále. Rád bych vyzvednul fakt, že právě olomoucký 'dóm' poskytl hlavní zázemí varhannímu festivalu v době rekonstrukce svatomořických varhan. Tento koncert tak je jakýmsi poděkováním za možnost udržet linii varhanního festivalu v Olomouci bez jediného přerušení.“ dodává k programu dramaturg festivalu Karel Martínek. Ani v době covidu totiž nebylo potřeba festival rušit. "Naštěstí to vždy vyšlo na dobu, kdy se opatření rozvolňovala," podotkl Martínek.

Mezinárodní varhanní festival Olomouc je nejstarším a nejvýznamnějším varhaním festivalem u nás a také významnou událostí svého druhu v celosvětovém měřítku. Festival založil varhaník a organolog Antonín Schindler (1925–2010). Koná se v Olomouci bez přerušení již od roku 1969. Tradičně se na něm představují interpretační špičky z celého světa.