Reklama

Sobota 23. února 2019, svátek má Svatopluk, venku je -1.7 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Opravené figurky se příští týden vrátí  na orloj, v péči restaurátora omládnou další

Zprávy z regionu

1.10.2009

Autor: jap

Pět dřevěných budovatelů se příští týden vrátí zpět na orloj. Pod zkušenýma rukama restaurátora Jiřího Látala během několika měsíců omládly a lesknou se jako v padesátých letech. Náročný proces regenerace teď čeká na další šestici. Do konce roku už by měly být na orloji v nasazení všechny postavičky.

Opravené sošky úředníka, dvou kovářů a muzikantů dnes přivezl zpět do Olomouce restaurátor Jiří Látal. "Dřevo, ze kterých jsou figurky, jsme naštěstí nemuseli rekonstruovat. Kupodivu je v pořádku. Velký problém byl ale s barevnou vrstvou. Museli jsme ji konzervovat, čistit a retušovat. S polychromií bylo nejvíce práce," řekl novinářům restaurátor.
Podle odborníků je figurky potřeba odstraňovat z orloje postupně jednak z estetického důvodu, aby část z nich mohli vidět turisté, ale také z technického důvodu, aby hodinový stroj dále bez problémů fungoval.

Foto: Jan Procházka

Město původně zvažovalo nahrazení sošek kopiemi, od plánu však nakonec upustilo. "Díky restaurátorské práci by figurky měly vydržet na orloji další desetiletí," uvedl Martinák.

Foto: Jan Procházka
Foto: Jan Procházka
Foto: Jan Procházka
Foto: Jan Procházka

jap

Reklama

Restaurace Hotel TRINITY

Katalog firem » Restaurace, stravování » Restaurace

Restaurace hotelu Trinity je nekuřácká a zaměřená na moderní kuchyni z čerstvých a kvalitních surovin, doplněná medailovými víny z Moravy. Máme dlouholeté zkušenosti s přípravou caterin...