Reklama

Sobota 25. září 2021, svátek má Zlata, venku je 14.8 °C

Opravená olomoucká radnice je ve finále soutěže Stavba roku. Hlasovat pro ni můžete i vy

Zprávy z regionu

13.9.2021

Autor: red

Mezi třiatřicet nejvydařenějších staveb byla tento týden vybrána i rekonstrukce olomoucké radnice. Do finále soutěže Stavba roku 2021 byla rekonstrukce radnice Olomouc vybrána "za mimořádně citlivý přístup a za řemeslně zdařilou precizní realizaci celé stavby, s důrazem na zcela mimořádnou památkovou hodnotu". Veřejnost teď může stavbu ve finále soutěže podpořit při internetovém hlasování.

Foto: archiv redakce

Mimořádně náročná oprava šest století staré radnice probíhala v letech 2017 až 2020, zahrnovala rekonstrukci střechy, hlavní věže i všech menších věží a věžiček, všech klempířských prvků a celé fasády včetně gotických, renesančních i novějších kamenných prvků. "Nejvýraznějším symbolem úspěšné rekonstrukce radnice se staly gotické a renesanční erby, kterým obnova původní polychromie dodala mimořádný půvab, a také návrat nárožních slunečních hodin," komentoval proměnu radniční budovy primátor Mirek Žbánek.

Stavba probíhala po celou dobu pod pečlivým dohledem památkářů. "Celkové náklady na rekonstrukci pláště a věže radnice byly přes 57 milionu korun. Rekonstrukce střechy a menších věžiček vyšla asi na 37 milionů korun," dodal investiční náměstek primátora Martin Major. Město k úhradě nákladů využilo kromě vlastních financí i dotaci z prostředků ITI Olomoucké aglomerace.

Dokončenou obnovu olomoucké radnice lze v soutěži podpořit i v internetovém hlasování veřejnosti, stavbu najdete pod číslem 27. Konečné výsledky soutěže budou vyhlášeny v říjnu.

Reklama

Galerie Murano

Katalog firem » E-shopy

Millefiori neboli tisícikvěté sklo je technika, kterou používali již staří Egypťané a Řekové pro napodobování struktur polodrahokamů. Tuto techniku rozvinuli a stále aplikují benátští skláři již od 15.století.
Mrkněte na novinky na e-shopu.