Reklama

Neděle 18. srpna 2019, svátek má Helena, venku je 30.4 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Oprava fasády na budově radnice je na spadnutí

Zprávy z regionu

12.2.2019

Autor: Zuzana Doleželová

Budovu radnice a radniční věže čeká oprava fasády včetně obnovy historických prvků. Rekonstrukce by měla odstartovat již brzy, městu se navíc podařilo díky veřejné soutěži vyjednat výrazně nižší cenu, než se kterou se počítalo. Vítěz soutěže bude znám za 14 dní, kdy uplyne odvolací lhůta.

Práce na opravě fasády by dle vedení města měly začít co nejdříve, dokončení tesařských a klempířských prací na věži se plánuje již na letošní listopad, celá rekonstrukce by pak měla být ukončena v roce 2020.

Město ušetří 15 milionů

O veřejnou zakázku se zajímali celkem tři uchazeči, přičemž všichni splnili požadovaná kritéria. "V rozpočtu se počítalo s částkou 72 milionů korun, vítězný uchazeč nabídl cenu výrazně nižší, konkrétně 57 milionů korun. Jméno vítěze zatím nemůžeme prozradit, protože běží čtrnáctidenní odvolací lhůta," uvedl náměstek primátora Martin Major. Město by tedy mělo při rekonstrukci ušetřit 15 milionů korun. 

Kompletní oprava včetně obnovy slunečních hodin

"Opraveny mají být všechny prvky, které se na fasádě nacházejí. Součástí bude i obnova slunečních hodin z období baroka, které jsou umístěny na jihovýchodní straně radnice," uvedl Major. Cílem opravy je také odstranění vlhkosti, oprava obou venkovních schodišť, výměna a doplnění kamenných soklů, restaurování kamenických, kovářských, truhlářských výrobků a klempířských prvků. Předmětem projektu je rovněž generální oprava dřevěné konstrukce hlavní radniční věže včetně výměny oplechování. V radniční věži by se pak nově měla nacházet expozice.

Naplánování stavebních prací

Jedná se o investiční akci, která svým rozsahem a délkou zasáhne do dění na hlavním olomouckém náměstí. Vedení města si přeje, aby práce na opravě fasády zasáhly život v centru co nejméně. "Horní náměstí je dějištěm řady velmi významných událostí, nás nyní čeká projednávání a zkoordinování všech aktivit tak, aby byly stavební práce dobře naplánovány a návštěvníkům nenarušily kulturní zážitky v centru města," prozradil nejbližší kroky radních náměstek Major. "Pevně věřím, že až se na radnici podíváme za dva roky, tak to, co zhlédneme, bude velkým přínosem nejen pro cestovní ruch v Olomouci," dodal na závěr.