Reklama

Sobota 30. září 2023, svátek má Jeroným, venku je 14.8 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Olomoučtí vědci představí novinky ve výzkumu a léčbě rakoviny

Zprávy z regionu

31.1.2018

Autor: red

Jak pokročil výzkum rakoviny a proč se bez něj léčba a vývoj nových léků neobejde? Co všechno už vědci dokáží udělat pro přesnější diagnostiku a úspěšnější terapii onkologických pacientů? A jak to vlastně vypadá v takové cytogenetické laboratoři? Pro odpovědi na tyto a mnoho dalších otázek si mohou zájemci přijít v sobotu 3. února, kdy se pro ně otevřou dveře Ústavu molekulární a translační medicíny a Onkologické kliniky Lékařské fakulty UP a Fakultní nemocnice Olomouc při příležitosti Světového dne boje proti rakovině.

Ilustrační foto Ilustrační foto Foto: Archiv redakce

Návštěvníci budou mít jedinečnou příležitost poznat zblízka činnost i vybavení Ústavu molekulární a translační medicíny (ÚMTM), který je jedním ze tří nejvýznamnějších vědecko-výzkumných center Univerzity Palackého, které se zaměřuje na molekulárně orientovaný základní a translační biomedicínský výzkum. Pro poznání podstaty nádorových a infekčních onemocnění disponuje unikátními technologiemi a zařízením v oblasti bioinformatiky, biostatistiky, genomiky, proteomiky a buněčné biologie. "Při prohlídce lidé uvidí, co se děje s nádorovou tkání, když dorazí do laboratoří, a jakým způsobem se zpracovává. Prohlédnou si oddělení genetiky nebo cytogenetiky, seznámí se s pracovištěm zobrazovacích technik a zvířecích modelů, kde se studují nádorová onemocnění in vivo," vysvětlil ředitel pořádající Nadace pro výzkum rakoviny a projektový manažer ÚMTM Peter Vanek. Připraveny budou i přednáškové bloky o výzkumu, vývoji léků a léčbě i prevenci rakoviny. "Návštěvníci se dovědí, jakým způsobem diagnostika a terapie nádorových onemocnění probíhá, jak jsme s výzkumem rakoviny daleko, jak se zkoumají nová léčiva i co všechno novodobá věda na poli výzkumu pacientům poskytuje. Zároveň se je budeme snažit přesvědčit, že rakovina není jen strašák a že ne každá onkologická diagnóza musí znamenat smrt. Převážná většina pacientů se vyléčí," uvedl Peter Vanek. Pro návštěvníky Onkologické kliniky LF UP a FNOL, která je vrcholovým klinickým pracovištěm v regionu, bude připravena prohlídka laboratoří a ordinací, kde probíhá zevní i vnitřní ozařování nádorů nebo aplikace chemoterapie. Kliničtí onkologové a lékaři vysvětlí také další praktické detaily ohledně léčby nádorů. 

Akcí chtějí organizátoři zároveň posílit povědomí veřejnosti o onkologickém výzkumu a přispět k podpoře jeho financování. "Chceme oslovit potenciální dárce a vysvětlit jim, že na počátku úspěšné nádorové diagnostiky i léčby stojí právě základní a aplikovaný výzkum," zdůraznil ředitel ÚMTM Marián Hajdúch. K výčtům úspěšných výzkumných aktivit ÚMTM patří řada nových diagnostických postupů, které se týkají celého spektra typů nádorových onemocnění. Olomoučtí vědci například vyvíjejí nové biomarkery k identifikaci karcinomu tlustého střeva, vaječníků, prostaty nebo horního gastrointestinálního traktu – žaludku, jícnu a pankreatu.

Osvětově-vzdělávací akce se uskuteční 3. února od 13:00 do 17:00 v prostorách ÚMTM v Hněvotínské ulici č. 5 v Olomouci a od 16:00 do 17:00 na Onkologické klinice LF UP a FNOL. Zájemci se mohou přihlásit a zaregistrovat na webu Nadace pro výzkum rakoviny, kde je k dispozici i podrobnější program celé akce. Ve stejný den otevře své dveře také Masarykův onkologický ústav v Brně. Den otevřených dveří na olomouckých a brněnských pracovištích organizuje Nadace pro výzkum rakoviny, která se tak v rámci České republiky připojila k podpoře Světového dne boje proti rakovině, iniciativě mezinárodní nevládní organizace UICC (Union for International Cancer Control). Ten letos připadá na 4. února.

red

Reklama

Zdravá výživa u Milušky

Katalog firem » Obchod » Zdravá výživa

ZDRAVÁ VÝŽIVA U MILUŠKY (kousek od Národního domu ,vedle obchodu Miláno)

Každý den čerstvý chléb

Mauritius Muscovado třtinový cukr

Bio MOJE SUŠENKY čokoládové bio*nebio

Veganské čokolády

Bylinné sirupy

Čerstvé sýry z Brníčka

Výborné produkty od Živiny

Jablečné čatní

Yamato shoyu japonská sojová omáčka

Dobroty od firmy Šufan

Bio jablečný ocet nepasterovaný čirý Beutelsbacher

Kokosová smetana ke šlehání BIO

Bio kávovina Čas čekanky bio*nebio

BIO Vanilkový lusk Yuganda

Bio černý čaj Nepál Himalayan Shangri-La AMANA

Bio mošt Jablko-Hruška

Bio kokosovo-mangový nápoj

BIO javorový sirup 100% Grade A

Bio ovesný nápoj bez lepku BERIEF

Italské těstoviny

Bio rozinky sultánky bio*nebio 400 g

Pyré jablko-hruška,Pyré jablko-hruška-rakytník,Pyré jablko

Bio krétský extra panenský olivový olej RAPUNZEL 500 ml