Reklama

Neděle 25. února 2024, svátek má Liliana, venku je 1.4 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Olomoučtí filharmonici jedou na švýcarské turné. Zahrají i v hale pro 1800 lidí

Kultura

25.1.2023

roc jap

Moravská filharmonie vyráží na turné po Švýcarsku. Kromě Luzernu, se kterým Olomouc pojí partnerství už od devadesátých let, zavítá orchestr i do Basileje a Thunu. Na cestě ho doprovází i radniční delegace, která chce během cesty prohloubit vztahy se Švýcary.

„Luzern je jedním z velmi strategických měst, se kterým se můžeme více propojit nejen v rámci moderních technologií, ale i v oblasti kultury, například s její prezentací nebo v souvislosti s výměnným hostováním umělců. Naší společnou představou je, že partnerství nezůstane jenom formální záležitostí, ale že jej více otevřeme široké veřejnosti,“ uvedl náměstek primátora pro kulturu a cestovní ruch Viktor Tichák.

Kromě Luzernu, vystoupí početně těleso olomouckých filharmoniků také v Thunu a Basileji. Téměř devadesát muzikantů bude na koncertech řídit hlavní hostující dirigent Moravské filharmonie, Švýcar Christian Knüsel. Právě on totiž nyní významně přispívá k realizaci turné a další etapě spolupráce s partnerským městem. „Hudba má spojovat. A když jsem se dozvěděl, že Olomouc má partnerství s Luzernem, byla to pro mě jasná výzva k uspořádání turné, které spolupráci ještě více propojí a zdokonalí,“ vysvětlil dirigent Christian Knüsel, který vybral místa koncertů a podílel se na realizaci turné. Podle ředitele Moravské filharmonie Jonáše Harmana bude orchestr hrát v prestižních sálech, konkrétně v Kulturund Kongresszentrum Luzern, Schadausaal v Thunu a Stadtcasino v Basileji, kam se vejde 1800 diváků. „Jsem rád, že máme příležitost navázat na naše výjezdy do zahraničí, které nejsou pouze o umělecké prezentaci Moravské filharmonie a Olomouce, ale také o navazování nových kontaktů a prohlubování mezinárodních vztahů. O to více, že jeden z našich tří švýcarských koncertů připadl na Lucern, partnerské město Olomouce,“ vyzdvihl ředitel Harman.

První z programů obsahuje předehru k opeře Ruslan a Ludmila Michaila Ivanoviče Glinky a Symfonií č. 8 G dur Antonína Dvořáka, dále Klavírní koncert č. 3 d moll Sergeje Rachmaninova, který přednese bulharská klavíristka žijící v Basileji Irina Georgieva. Druhý z programů je věnován tvorbě Patra Iljiče Čajkovského. Publikum v Luzernu uslyší v podání olomouckých filharmoniků předehru Romea a Julie, suity z Louskáčka, Šípkové Růženky a Labutího jezera.

Dirigent Christian Knüsel je vedle působení na postu hlavního hostujícího dirigenta Moravské filharmonie Olomouc také šéfdirigentem a uměleckým vedoucím orchestru Neues Orchester Basel. V roce 2022 ho časopis Who is Who zařadil mezi nejprominentnější osobnosti města Basileje. V dubnu 2022 pozval Christian Knüsel členy Moravské filharmonie na koncert do Basileje, který se uskutečnil pod patronací českého velvyslanectví. Setkal se s velkým úspěchem a navazuje na něj i nadcházející turné.

Olomoucké delegaci, zastoupené primátorem Miroslavem Žbánkem, náměstkem pro kulturu, cestovní ruch a školství Viktorem Tichákem a ekonomickým náměstkem Otakarem Štěpánem Bačákem, v Luzernu představí i průběh stavby nového divadla, části hlavního nádraží a kromě kulturních témat povedou jednání v oblasti politiky bydlení, environmentálních projektů, včetně energetické a klimatické strategie města.

Spolupráce s Luzernem se datuje od roku 1991, kdy byly vztahy mezi oběma městy navázány z iniciativy českých emigrantů. O jejím významu svědčí mnoho výměnných stáží, projektů i velkorysá pomoc luzernské radnice a obyvatel Luzernu, kteří na konto zaplavené Olomouce v roce 1997 zaslali částku ve výši 13 milionů korun. Zajímavým výsledkem spolupráce byl také společný projekt na ochranu ovzduší v Zoologické zahradě Olomouc, kdy luzernská radnice spolufinancovala stavbu výtopny na biomasu. Významným momentem švýcarské spolupráce pak byla finanční účast Švýcarské konfederace při výstavbě nové tramvajové trati, která v roce 2012 zamířila z centra města na Nové Sady a Povel.