Olomoucký vědec se poprvé prosadil v prestižním časopise Science - OLOMOUC.CZ
Reklama

Středa 30. dubna 2025, svátek má Blahoslav, venku je 10.3 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Olomoucký vědec se poprvé prosadil v prestižním časopise Science

Zprávy z regionu

23.10.2007

Autor: Pavel Vysloužil

Velký úspěch zaznamenal tento měsíc olomoucký ornitolog Stanislav Bureš, jehož článek se objevil v říjnovém čísle prestižního přírodovědného amerického časopisu Science. Vedoucí katedry zoologie a ornitologické laboratoře je prvním vědcem v historii Univerzity Palackého v Olomouci, který je podepsán jako spoluautor pod článkem v tomto uznávaném periodiku.

Bureš, který celý svůj profesní život zasvětil studiu ptáků, do Science pronikl s materiálem o výsledcích křížení lejsků bělokrkých a černohlavých. Zdůrazňuje, že sám by to nedokázal. Na výzkumu spolupracoval s kolegy z Velké Británie, Nizozemí, Švédska, Finska a Norska. A také s amatérským ornitologem Miroslavem Králem z Dlouhé Loučky na Uničovsku, který byl neocenitelným pomocníkem zejména při práci v terénu.

Vědci zjišťovali, zda u samiček obou druhů, nebo kříženců rozhoduje o výběru budoucího partnera genetická informace, nebo vtištění obrazu potenciálního otce, který samičky vychoval. Ornitologové analyzovali dlouhodobé údaje o hnízdění lejsků a experimentálně vyměňovali mláďata mezi druhy. Zjistili, že samičky vylíhlé v cizím hnízdě, které vyrůstaly s otčímem, si v dospělosti přesto vybraly partnera stejného genetického druhu. „Nositelem informace volby partnera po genetickém otci je Z chromozom, přenášený na dceru
Výsledek přispívá k pochopení vytváření druhů a bariér, které zabraňují křížení mezi nimi,“ podotkl Bureš.

A jak se dá prosadit v těžké konkurenci a dostat se do prestižního média? „V první řadě musí být vědec platným členem špičkového multioborového týmu. Se mnou spolupracovali genetici ornitologové, statistici, molekulární biologové či odborníci na modelování. Dále je za článkem pět let pečlivé, často úmorné práce, A taky trocha štěstí,“ vysvětlil Bureš.
Děkan Přírodovědecké fakulty Juraj Ševčík úspěch kolegy oceňuje. „Je to přínos pro obor, pro fakultu i univerzitu. Doufám, že v budoucnu se jména našich vědců budou objevovat v prestižních periodicích častěji,“ konstatoval. Bureš se se studiemi o lejscích prosadil již dvakrát do časopisu Nature, který se spolu se Science počítá mezi absolutní světovou špičku v oblasti přírodních věd.
Stanislav Bureš se narodil v roce 1958 v Olomouci, kde vystudoval Slovanské gymnázium, poté studoval na Vysoké škole zemědělské v Brně, od roku 1992 byl asistentem poté docentem a od roku 2002 profesorem na PřF UP. Od roku 1996 vede katedru zoologie a ornitologickou laboratoř. O život ptáků se zajímá již od střední školy.

Pavel Vysloužil

Reklama

BOWLAND - Bowling Center

Katalog firem » Sport » Bowling, kuželky

Moderní bowlingové centrum na Moravě s 18-ti profesionálními drahami. Všech 18 drah disponuje automatickými zábranami „bumper“ pro děti a hendikepované. Ideální místo pro uspořádání po...