Reklama

Středa 8. července 2020, svátek má Nora, venku je 14.1 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Olomoucká kanoistika zažila nejlepší juniorskou sezonu své historie

Sport

31.7.2019

Autor: dak

Mladí kanoisté na divoké vodě olomouckého SK UP mohou být pyšní na své výsledky v roce 2019. Olomoučané měli šest účastníků na mistrovství světa ve sjezdu juniorů a závodníků do třiadvaceti let a další tři vodáci startovali na evropském a světovém mistrovství ve slalomu na divoké vodě. Do Olomouce přitom naši borci dovezli tři individuální tituly mistrů světa. Všichni závodníci, kteří reprezentovali naši zemi přivezli alespoň jeden cenný kov.

Foto: Facebook SK UP Olomouc

Samostatnou kapitolou jsou úspěchy Terezy Kneblové, která získala dva individuální tituly mistryně světa, vybojovala celkem šest medailí v soutěžích jednotlivců na mistrovství světa juniorů ve slalomu a sjezdu na kajaku i singlkánoi. Společně se soutěžemi družstev se její bilance zastavila na neuvěřitelných devíti cenných kovech z dvou nejvýznamnějších akcí sezony. Ve světě ale zdaleka nezářila jen ona. "To, co se nám letos povedlo, je neuvěřitelný výsledek. Jsem na své svěřence strašně hrdá. Je vidět, že to v Olomouci umíme, i když divokou vodu nemáme. Je to samozřejmě velmi obtížné, protože spoustu času musíme trávit na cestách po Evropě, abychom se mohli vyrovnat soupeřům, kteří mohou trénovat na divoké vodě denně. Stojí to spoustu obětí, ale stojí to za to," řekla k výkonům olomouckých kanoistů na červencových mezinárodních akcích trenérka olomoucké mládeže Pavla Kneblová. 

Kneblová s Kratochvílem mistry světa ve slalomu
Tereza Kneblová s Martinem Kratochvílem jsou pokračovateli dvou slavných vodáckých rodů. Oba mladí vodáci letos na mezinárodní scéně dokázali, že jablko v jejich případě nepadá daleko od stromu. Šestnáctiletý Martin Kratochvíl nejprve vyjel v singlkánoi individuální stříbro na juniorském mistrovství Evropy ve slovenském Liptovském Mikuláši a o dva týdny později spolu se stejně starou Terezou Kneblovou ovládli mistrovství světa na smíšené deblkánoi v kategorii juniorů do osmnácti let. 

Tereza Kneblová k titulu na deblu přidala v Polsku i nečekané stříbro v závodě singlkanoistek v soutěži juniorek, když nestačila pouze na svou kolegyni Gabrielu Satkovou. "Vůbec jsem nic takového nečekala. Povedla se mi snad poprvé perfektní finálová jízda a stříbro je skvělé. Navíc s parťákem jsme si užili stupně i za debla. V Krakově to byl zážitek, na který dlouho nezapomenu. Úžasné!" popsala své pocity po zisku zlata a stříbra na slalomovém mistrovství světa juniorka Kneblová. Medaili si na Hanou přivezl i Martin Rudorfer, který bral stříbro v soutěži družstev mezi juniorskými kajakáři.

Dva světové tituly z divoké vody v bosenské Banja Luce
Týden po slalomovém mistrovství světa juniorů v Krakově se kolotoč závodů na divoké vodě přesunul na Balkán. V bosenské Banja Luce na řece Vrbas soutěžili o světové tituly pro změnu mládežnicí ve sjezdu na divoké vodě. Sjezd je v Olomouci dlouhodobě na velmi vysoké úrovni a tento šampionát to jen potvrdil. Do Bosny vyslali Olomoučané hned šest zástupců (čtyři juniory a dva závodníky do třiadvaceti let). 

Titul mistra světa na divokém Vrbasu vyjel juniorský singlkanoista Filip Janů, který tak navázal na loňské evropské prvenství. "Letos jsem se dlouho potýkal s mononukleózou a pak jsem měl problémy s ramenem. Do finále jsem postoupil až z předposlední pozice, jenže ve finále jsem zajel životní jízdu. Vyšlo mi úplně všechno a po dojezdu jsem už jen čekal, jak odpoví soupeři," usmíval se po závodě Janů. Juniorský singlíř by přitom časem ovládl i kategorii zkušenějších závodníků do třiadvaceti let. "To jsem opravdu nečekal. Je super, že dokážu zajet časy na úrovni starších borců a dokonce je porazit, po průběhu této sezony bych to opravdu vůbec neřekl a o to větší mám radost," dodal Janů. 

Na Balkáně znovu řádila Tereza Kneblová. Mladá závodnice si vyjela reprezentaci jak na kajaku, tak singlkánoi a v obou disciplínách sbírala cenné kovy. Hned svůj první start v kaňonu Vrbasu proměnila ve zlato, když naprosto šokovala sebe i soupeřky vítězstvím v kajakovém sprintu juniorů. Kneblová přitom stejně jako Janů měla problémy vůbec postoupit z kvalifikace do finálové jízdy. "Jsem úplně v šoku. Tohle je bomba, kterou jsem nečekala a nečekal to asi vůbec nikdo. Na sjezd jsem se úplně nesoustředila a to asi byla moje tajná zbraň, protože jsem do finále nešla s žádným očekáváním. Vyšla mi perfektní jízda, neudělala jsem žádnou chybu a nakonec jsem světová šampionka. To je neuvěřitelný!" radovala se bezprostředně po dojetí Kneblová. Tereza navíc přidala tři bronzy i ve svých dalších individuálních startech a během týdne tak společně se slalomovým šampionátem vybojovala šest individuálních medailí na dvou mistrovstvích světa. "Nevím, co na to říct. Je to sen. Vůbec nechápu, co se stalo, ale moc se mi to líbí," usmívala se v Bosně Kneblová. 

Individuální medaile ovšem brali i další závodníci. Petra Štěpánková se na singlkánoi prosadila na stupně vítězek ve sprintu i v dlouhém závodě juniorek, když dvakrát dojela druhá. Dvě stříbra si z Banja Luky odvezl i Václav Kristek, který uspěl v dlouhém závodě singl i deblkanoistů do třiadvaceti let. Před rokem přitom oba své starty na klasické trati proměnil při evropském šampionátu ve zlato. "Jsem za dvě medaile strašně šťastný. Před rokem jsem sice dvakrát vyhrál, ale ta konkurence je každý rok větší a větší a být znovu na bedně je pro mě skvělé. Navíc kombinovat dvě kategorie je hrozně obtížné. Dnes bylo víc než třicet tři stupňů a člověk musí v takhle těžkých podmínkách zvládnout během necelých dvou hodin dva dvacetiminutové závody a to není legrace. Takže jak jsem říkal, maximální spokojenost," liboval si po dojezdu dlouhého sjezdu Kristek. 

Poslední individuální medaili přidal do olomoucké sbírky na juniorském mistrovství světa ve sjezdu kajakář Matěj Hradec, kterému ve sprintu patřila třetí příčka. Matěj přitom dlouho nevěděl, že má medaili a radost u něj propukla až dlouho po závodě. "Po dojezdu do cíle jsem na výsledkové tabuli viděl, že jsem pátý, a tak jsem byl hodně naštvaný, že budu bez medaile. Až cestou k autu mě potkala trenérka a volala, že jsem třetí. Nemohl jsem tomu chvíli věřit a až pohled na oficiální výsledky mě přesvědčil, že mám skutečně placku," svěřoval se o svých pocitech Hradec. 

Kromě individuálních medailí se Olomoučané v Banja Luce prosadili i v závodech družstev. Mezinárodními závody nabitý červenec tak pro olomoucké závodníky skončil neobyčejnými úspěchy na divoké bosenské vodě. Mladí Olomoučané získali během měsíce tři individuální tituly mistrů světa. Celkem se v závodech jednotlivců podařilo závodníkům v rámci MS juniorů a U23 ve sjezdu a MS a ME juniorů ve slalomu vyjet neuvěřitelných třináct cenných kovů v soutěžích jednotlivců. Tereza Kneblová na dvou světových šampionátech vyjela šest individuálních medailí (dvě zlata, jedno stříbro a tři bronzy), což nemá v téměř šedesátileté historii oddílu kanoistiky SK UP Olomouc obdoby. Olomoučtí závodníci přitom stále nemají k dispozici divokou vodu, což jejich výsledky činí ještě cennějšími.