Reklama

Čtvrtek 21. září 2023, svátek má Matouš, venku je 23.2 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Olomouc spouští program Aktivní město. Přispěje rodičům na sportovní a volnočasové aktivity dětí

Zprávy z regionu

14.9.2021

Autor: red

Dítě do osmnácti let s trvalým bydlištěm v Olomouci. To je vše, co je potřeba k čerpání nových příspěvků na podporu sportu a aktivního trávení volného času dětí. Statutární město Olomouc spouští nový program Aktivní město, ve kterém mohou občané Olomouce žádat o dvousetkorunové vouchery na každé ze svých dětí. Na projekt město vyčlenilo jeden milion korun.

Ilustrační foto

Foto: Depositphotos.com

"Máme za sebou velmi náročnou dobu, kdy si nemalá část dětí během lockdownu odvykla přirozenému aktivnímu pohybu, a to je třeba změnit, zdravý pohyb je pro dětskou imunitu zásadní. Rozhodli jsme se proto děti v jejich pohybových aktivitách podpořit a formou poukázek vytvořit pro rodiče motivaci a impuls k návratu k aktivnímu trávení volného času se svými dětmi," vysvětluje náměstkyně primátora Markéta Záleská, proč se vedení města rozhodlo investovat milion korun do nového projektu.

Až do 27. prosince (nebo do vyčerpání rozpočtu) je tedy možné registrovat své děti na www.aktivnimesto.cz a požádat o poukázku v hodnotě 200 korun. Tou potom lze uhradit jednorázový vstup, nákup permanentky nebo zapůjčení pomůcek či vybavení v jednom z následujících zařízení: Aquapark Olomouc, Plavecký stadion, Zimní stadion a Zoo Olomouc

Vše, jak registrace, tak ověřování, probíhá on-line. Výsledkem je elektronický voucher – poukázka ve formátu PDF obsahující QR kód, která rodiči přijde na mail. Tu pak může přinést vytištěnou nebo v mobilu a uplatnit ji přímo na pokladně. Její hodnota bude odečtena od ceny běžného vstupného.

Jenom pozor! Voucher nelze dělit, je potřeba ho uplatnit naráz. Případná nevyčerpaná částka se nevrací, ale v některých zařízeních můžete voucher použít k nákupu permanentní nebo bodové vstupenky umožňující opakovaný vstup. "Je tedy nutné si nejprve vybrat jedno zařízení, ve kterém budete částku 200 korun čerpat. Momentálně to nelze rozdělit tak, že by se stovka použila na plavání a stovka na bruslení," upozorňuje mluvčí magistrátu Michal Folta.

Registrace je možné do systému zadávat do 27. prosince nebo do vyčerpání rozpočtu, vouchery je pak nutné uplatnit do konce letošního roku. "Je to pro Olomouc pilotní projekt financování sportovních a volnočasových aktivit, který se odehrává kompletně v digitální formě. Kromě podpory pohybu dětí a mladých lidí tím chceme také prověřit možnosti nového postupu a hlavně umožnit vytíženým rodičům komfortní přístup k finanční spoluúčasti, kterou jim touto cestou nově nabízíme. Doufáme, že tuto možnost rodiče přivítají a že o příspěvky bude zájem," říká náměstkyně Záleská a dodává, že pokud by se pilotní projekt setkal s úspěchem, lze do budoucna uvažovat i třeba na rozšíření spektra služeb, na které by se příspěvky daly využít. "Mohlo by jít třeba o knihovny, knihkupectví, tedy zvyšování gramotnosti dětí. Ale nemuselo by zůstat jen u dětí, mohly by vzniknout i třeba příspěvky na sportovní aktivity pro seniory... Nechceme však předbíhat. Uvidíme, jak dopadne pilotní fáze projektu a teprve poté, pokud se osvědčí, budeme uvažovat nad tím, jak ho do dalšího roku vylepšit."

"On-line aplikace Aktivní město, přes kterou registrace i podání žádosti probíhá, již několik let úspěšně funguje v některých pražských městských částech a mezi děti zde bylo rozděleno 10 milionů korun. Jsme moc rádi, že můžeme navázat spolupráci s Olomoucí," dodává závěrem Karolina Kocincová ze společnosti UP Česká republika, která je operátorem aplikace.