Reklama

Pondělí 14. června 2021, svátek má Roland, venku je 9.4 °C

Olomouc (o)žije! Už tento pátek se chystá největší hudební festival v ulicích města

Kultura

1.6.2021

Autor: red

V pátek 4. června mezi 18. a 22. hodinou se chystá v Olomouci nevšední hudební festival s příznačným názvem "Olomouc (o)žije". Účast přislíbilo více než padesát olomouckých i mimo olomouckých hudebníků, kapel, sólistů a buskerů, kteří vyjdou do ulic a budou hrát před olomouckými kavárnami, vinárnami, pivnicemi a bary.

V pátek večer si tak můžete udělat jedinečnou procházku zpívajícím a tančícím městem. Zároveň při poslechu hudby můžete podpořit olomoucké podniky koupí piva, vína, kávy a jiných dobrot. Snahou pořadatelů je udělat akci co nejvíce kontaktní ve vztahu muzikant – posluchač. "Chceme v lidech vzbudit spontánnost a radost. Vnímáme, že po časech tvrdých protiepidemických opatření je potřeba radost do ulic opět vrátit," říká organizátor festivalu a autor myšlenky Štěpán Havran.

Muzikanti budou čas mezi hraním a pauzami dělit dle svého uvážení. "V 18:00 rozezníme celé centrum, dál už bude harmonogram na samotných hudebnících. Je nám jasné, že nikdo nebude hrát čtyři hodiny v kuse, to ani nechceme. Časování jednotlivých vstupů a pauz bude na jednotlivých muzikantech, jejich komunikaci s diváky a spontánnosti. Proto bude důležitý vzájemný ohled mezi jednotlivými muzikanty. Například na Dolním náměstí bude šest takto znějících míst. Nejdřív jsme proto uvažovali o čistě akustické formě, zjistili jsme však, že by to pro hudebníky bylo příliš fyzicky náročné. Proto budou mít někteří muzikanti ozvučení, které však alespoň na začátku bude co nejvíce ztlumené. Velmi nás těší, že naše ulice hudebně obohatí i písničkář Pavel Helan doprovázený cellistou Janem Zvěřinou z Prague Cello Quartet nebo zpěvák a muzikant Václav Lebeda, známější pod pseudonymem Voxel."

Všichni muzikanti budou hrát pro lidi zdarma, pojicím prvkem akce budou velké zdobené sklenice, které darovalo Bystročické zelí a nazdobila Něha z Hané, krásný projekt výtvarnice Markéty Baletkové, zaměřený na dekorace nejen ze sušených květin. Organizátoři věří, že účastníci akce projeví pověstnou hanáckou štědrost a hudebníky za radost a pohodu, kterou v nich vzbudí, do připravených sklenic odmění.

"Organizovaná část akce by v ideálním případě měla být výzvou pro část neorganizovanou. V té bychom chtěli vybídnout všechny, aby vzali svoje nástroje do ulic a spontánně se přidávali nebo si našli svoje místo, kde by si sami nebo s přáteli zahráli a zazpívali. Motivací pro ně také může být, že písničku budou moct v domluvených provozovnách vyměnit za mojito, pizzu, kávu, zmrzlinu a další dobroty. Chceme, aby si lidé tuto akci užili, avšak v rámci hygienických limitů a omezení, která s sebou tato doba přináší. Proto prosíme o vzájemnou ohleduplnost a dodržování všech protiepidemických opatření," uzavírá Havran.

Reklama

Oční optika Dr. Klain

Katalog firem » Obchod » Oční optika

50% sleva na kompletní dioptrické brýle. Stačí když v optice řeknete heslo: Brýle 50
Akce platí od 7.6. do 30.6.2021