Odkud pocházejí labutě zimující v Olomouci? Ornitologové už to vědí - OLOMOUC.CZ
Reklama

Pátek 16. května 2025, svátek má Přemysl, venku je 11.5 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Odkud pocházejí labutě zimující  v Olomouci? Ornitologové už to vědí

Zprávy z regionu

20.2.2012

Autor: roc

Členové Moravského ornitologického spolku v těchto dnech zjišťovali, odkud pocházejí labutě, které letos zimují v Olomouci. Na řece Moravě pod mostem v ulici U Dětského domova zkontrolovali 24 labutí velkých. Čtyři z nich měly ornitologické kroužky, podle nichž ornitologové zjistili, že tři ptáci byli kroužkováni v Česku a jeden v Polsku.

To podle Moravského ornitologického spolku odpovídá i dosavadním poznatkům, které byly díky kroužkování shromážděny. "Zjistili jsme, že většina našich labutí zimuje do sta kilometrů od místa hnízdění, většinou na společných zimovištích na velkých řekách v centrech měst. Část jich zalétá i do sousedních zemí, jako je Německo a Rakousko. Největší vzdálenost - 745 kilometrů - urazila labuť kroužkovaná v Praze, která byla zjištěna až v Bělorusku. U nás se naopak objevují labutě z Polska, Německa, Rakouska a ojediněle i z Maďarska, Itálie, Dánska a Litvy," prozradil místopředseda spolku Jiří Šafránek.
Díky kroužkování se podle jeho slov také zjistilo, že jsou labutě velmi věrné místu svého hnízdění a každoročně se na ně vracejí. Nejstarší okroužkovaná labuť velká v tuzemsku se dožila osmnácti let a deseti měsíců.
V České republice bylo okroužkováno za více než sedmdesát let přes jedenáct tisíc labutí, ale pouze u části z nich se podařilo zjistit další místo jejich výskytu. "Pokud i u vás zimují labutě označené kroužky, tak to dejte vědět ornitologům. Přispějete tím k získání vědeckých údajů o životě opeřenců," obrací se na veřejnost Šafránek.

roc

Reklama

Přirozenou cestou

Katalog firem » Obchod » Zdravá výživa

Srdečně Vás zveme do naší prodejny Přirozenou cestou na Dolním náměstí č. 8/9. Nabízíme produkty pro radost a zdraví. Těšíme se na vás.

Filip