Reklama

Sobota 2. července 2022, svátek má Patricie, venku je 15.7 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Oční klinika fakultní nemocnice zakoupila novou digitální kameru

Zprávy z regionu

6.10.2008

Autor: amb

Přístroj na diagnostiku onemocnění sítnice získala do svého vybavení Oční klinika Fakultní nemocnice Olomouc. Na digitální kameru v ceně 1,8 milionu korun přispěla 400 tisíci Nadace profesora Vejdovského.

Nadace nesoucí jméno dlouholetého přednosty oční kliniky a významné osobnosti české oftalmologie spolupracuje s tímto zařízením už od svého založení před šestnácti lety. Na přístrojové vybavení, jež slouží k včasné diagnostice a léčbě závažných očních onemocnění, za tu dobu přispěla částkou 2,5 milionu korun. "Spolupráce s Nadací profesora Vejdovského je pro nás velmi důležitá. Není to jen podpora při modernizaci přístrojového vybavení, kde je pomoc nadace bezesporu významná, ale jde také o osvětovou činnost. Nadace pořádá akce, kterými se snaží upozornit na nutnost prevence a včasné diagnostiky očních onemocnění, což je velmi záslužná práce," uvedl přednosta oční kliniky Jiří Řehák. Od roku 2004 pořádá nadace každoročně Cvičení s Monikou, jehož patronkou je Miss Europe Monika Žídková. "Při něm se setkávají zrakově postižení a lidé, kteří se s tímto problémem dosud osobně nesetkali. Díky této akci mohou nahlédnout do světa zrakově postižených," uvedla předsedkyně správní rady Nadace profesora Vejdovského Olga Sýkorová.

Nově pořízenou digitální kameru využívá klinika k vyšetřování onemocnění sítnice, zejména při diagnostice věkem podmíněné makulární degenerace. "Jedná se o chorobu, která je u lidí nad 65 let věku nejčastější příčinou získané slepoty u nás. V České republice v současné době ohrožuje odhadem přes půl milionu lidí. Onemocnění má dvě formy, z nichž jedna je léčitelná, ale s vysokými finančními náklady," vysvětlil Řehák. V loňském roce podle nej na olomoucké oční klinice diagnostikovali zhruba 1500 lidí postižených touto chorobou.

Oční klinika Fakultní nemocnice Olomouc v současné době pracuje se dvěma přístroji na léčbu tupozrakosti u šilhajících dětí, jejichž nákup podpořila rovněž Nadace profesora Vejdovského. Podobně v posledních letech přispěla například i na pořízení Heidelberského tomografu, který slouží zejména k diagnostice zeleného zákalu, na modernizaci přístroje používaného při operacích šedého zákalu a podobně.
Václav Vejdovský vedl olomouckou kliniku v letech 1928 – 1970 a provedl zde impozantní počet 17 781 operací. Byl zakládajícím členem československé oftalmologické společnosti a jejím dlouholetým místopředsedou a předsedou. Byl jedním z iniciátorů poválečné obnovy olomoucké univerzity a stal se prvním děkanem její lékařské fakulty. Své postoje ke společenským událostem vyjádřil podpisem manifestu 2000 slov vydaného v roce 1968 a na mnoho let pak mělo z vůle představitelů tehdejšího režimu jeho jméno upadnout do zapomnění.

amb

Reklama

OFFICE house Olomouc

Katalog firem » Služby » Pronájem virtuálních sídel a kanceláří

LETNÍ AKCE OFFICE HOUSE OLOMOUC

Při sjednání smlouvy o poskytnutí adresy pro sídlo společnosti, místa podnikání nebo trvalého pobytu min. na 1 rok

AKČNÍ CENA 299 Kč/měsíc

Vaše nová adresa pro sídlo je Riegrova 17, Olomouc.

Platí pro všechny smlouvy uzavřené od 20.6.2022 do 31.8.2022.

OFFICE house Olomouc

MATOS Group s.r.o.
Riegrova 17
779 00 Olomouc

www.officehouseolomouc.cz