Reklama

Pondělí 19. srpna 2019, svátek má Ludvík, venku je 20.2 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

O víkendu v Šantovce pokračují Hrdinové regionu, chystá se velká podívaná

Krimi

7.2.2019

Autor: roc

Již potřetí letos do obchodního centra Galerie Šantovka zavítali Hrdinové regionu. Pod tímto význačným názvem se skrývá již tradiční setkání záchranářů nejen pro rodiny s dětmi. První víkend byl ve znamení ohromného diváckého zájmu, pořadatelé předpokládají, že narváno bude i o nadcházejícím víkendu. Profesionální i dobrovolní hasiči, policisté, zdravotnická záchranná služba a další, ti všichni se opět představí při akčních ukázkách a prezentacích své činnosti. Připraven je i bohatý doprovodný program a zábava nejen pro ty nejmenší.

Akční ukázky v obchodním centru

"Sobota bude zaměřena na velmi atraktivní a zajímavé dynamické ukázky, například simulovanou evakuaci osob ze zakouřených prostor, záchranu zavalených osob, zásah policistů k ozbrojenému pachateli či tradičně lákavé prezentace policejních psovodů, pyrotechniků, až po trénink návštěvníků se záchranáři pro případnou pomoc osobě u náhlého selhání základních životních funkcí," prozradil Zdeněk Hošák, koordinátor celé akce. Vše po oba dny doplní prezentace jednotlivých základních složek integrovaného záchranného systému. "Nově pro letošní rok s ukázkami vězeňské služby či vojenské policie," doplnil Hošák.

Nedílnou součástí této atraktivní a hojně navštěvované akce je preventivně výchovná činnost. "Opět si pro vás policisté, hasiči i záchranáři připraví své prezentační stanoviště. Profesionálové vám zábavnou formou připomenou situace při kterých bude nutná vaše včasná pomoc pro záchranu osob či majetku," vysvětlil Hošák. Hasiči pro nejmenší přestaví sportovní klání tzv. „hasičské soutěže v TFA“, policisté nezapomenou dovézt elektronickou střelnici, zdravotníci pak na několika trenažérech proškolí zájemce při laické resuscitaci. "Za zmínku stojí i reálné ukázky reakcí detektorů plynů či kouře a jak se v takové situaci zachovat," upozornil Hošák.

Nedělní soutěžní ukázky dobrovolných jednotek hasičů a záchranářů

Neděle letos premiérově prověří znalosti jednotek dobrovolných hasičů vybraných z Olomouckého kraje. Studenti zdravotnických oborů vyšších a vysokých škol společně se záchranáři připraví simulované situace s nutnou rychlou pomocí při záchraně lidských životů. "Přichystány budou simulované dopravní nehody se zraněním více osob, zavalené osoby sutinami, popálené osoby, zraněné osoby na lanovce, zraněné osoby po bodném či řezném zranění a situace při autonehodách s cyklistou. Do těchto modelových bloků bude zapojena široká veřejnost, kdy si vyzkouší ohlášení na tísňové linky i jejich činnost při podobných reálných situacích až po příjezd jednotek dobrovolných hasičů, které budou tyto mimořádné události řešit," popsal Zdeněk Hošák.

Každoročně je široké veřejnosti prezentována i práce jednotlivých tísňových linek. Návštěvnici se pro letošek setkají s opravdovými operátory linek 112, 150, 155, 158. "Formou živých videopřenosů nahlédneme přímo na jejich pracoviště. Návštěvníci si vyzkouší ohlášení různých mimořádných události s určením, kdy je vhodné vytočit přímo linku 112, 150 a kdy například mohou volit linku 155 či 158 a také, jak mohou vhodně využít i moderní aplikaci Záchranka," doplnil Hošák.

Foto: Facebook Hrdinové regionu

Výstava (nejen) historické techniky

Zažitou součástí je také výstava historické hasičské techniky z muzea dobrovolných hasičů v Brodku u Prostějova. Pro letošní ročník opět hasiči dovezou unikátní kousky své historie. "Můžete se mimo jiné těšit na motorovou stříkačku z roku 1927 české výroby firmy Smékal a spol. z Čech pod Kosířem, historický koňský hadicový přívěs s navijáky na hadice. Expozici doplní také dopravní automobil ŠKODA 1203 z roku 1974 s čerpadlem a vybavením, či osvětlovací přívěs z roku 1971 výroby NDR kompletně vybavený s centrálou a osvětlovací technikou. Tradičně v prvním patře naleznete dobové uniformy, zásahové obleky a jejich příslušenství. Při sobotních ukázkách nepřijdete ani o techniku dávných předků z místních části Olomouce, novinkou pak bude také expozice historické techniky Policie ČR," láká Hošák a dodává, že na návštěvníky samozřejmě čeká i venkovní prezentace moderní techniky složek Integrovaného záchranného systému Olomouckého kraje. "Těšit se můžete na speciální vyprošťovací techniku, ukázky hašení různých požárů v domácnostech a také na společnou záchrannou akci hasičů, policistů a zdravotníků při simulované dopravní nehodě s nutným vyproštěním. S největší pravděpodobností Vás také bude čekat překvapení od Policie ČR, doufejme jen v dobré povětrnostní podmínky," uzavřel Zdeněk Hošák.