Reklama

Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf, venku je 6.7 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Nový šéf baletu Štípa: chci ukázat divákům i moderní styl

Kultura

18.12.2018

Jan Procházka

Dlouholetý první sólista baletu Národního divadla v Praze a Brně Michal Štípa bude od 1. ledna 2019 novým uměleckým šéfem baletu Moravského divadla. Dnes se poprvé představil novinářům. Změny, které chystá, se podle něj naplno projeví až v další sezoně. Rád by ale na baletní představení dostal nové publikum a kromě klasiky chce divákům nabídnout i moderní styl. Před sebou má nyní první velkou výzvu. V rekordním čase musí zvládnout nastudování výpravného romantického baletu Ludwiga Minkuse Bajadéra, který bude mít premiéru na konci března.

Dlouholetý první sólista baletu Národního divadla v Praze a Brně Michal Štípa bude od 1. ledna 2019 novým uměleckým šéfem baletu Moravského divadla Olomouc. Hned po nástupu do funkce na něj přitom čeká tvůrčí výzva – v jeho choreografii a režii vznikne inscenace výpravného romantického baletu Ludwiga Minkuse Bajadéra.

Foto: Jan Procházka

V půlce sezony mění Moravské divadlo svého šéfa. Odvolaného Roberta Balogha nahradí první sólista baletu Národního divadla v Praze a Brně Michal Štípa. "Jsem nadšen, že se nám podařilo zajistit tak známé jméno. Pan Štípa je osobnost, která významem určitě překračuje hranice nejen naší země, ale určitě i Evropy," vyzdvihl devětatřicetiletého tanečníka ředitel Moravského divadla David Gerneš. Olomoucký balet se podle něj potřebuje posunout a právě Štípa by měl být tím, kdo bude hybatelem změn. "Je pravdou, že tu bylo zvykem tančit v jednom stylu. Byl bych rád, aby členové souboru zvládli i styl moderní," poznamenal dnes Štípa na tiskové konferenci. Konzervativnější publikum ale ubezpečil, že o klasický balet rozhodně nepřijdou. "Zůstane zachován model dvou premiér za sezonu. Jedna by měla být klasická, ta druhá potom moderní. Nicméně, rád bych olomouckému publiku, a koneckonců i souboru, ukázal, že existují i jiné způsoby tance," slíbil a dodal, že poměr mezi klasikou a modernou by měl být padesát na padesát.

Změny v souboru zatím Michal Štípa nechystá. "Zdejší balet znám, protože jsem tu několikrát hostoval. Od ledna se s ním ale seznámím daleko důkladněji. Nejen jako šéf, ale i jako choreograf," zmínil Štípa a prozradil tak, že se ujme režie velkolepého představení Bajadéra, které bude mít premiéru už na konci března. Pojmout ho chce klasicky.

Novinky chce nový baletní šéf zavádět postupně, naplno se projeví až v nové sezoně. "Rád bych ale dostal na balet mladé publikum. Chtěl bych proto zavést různé pořady, na nichž dětem i dospělým přiblížíme například, jak takové baletní představení vzniká, zahrajeme nějaké ukázky, bude se besedovat..." naznačil Štípa. Sezení s choreografem by pak měla předcházet každé premiéře, první chce uspořádat už před zmiňovanou Bajadérou.

Přijetím angažmá v Moravském divadle se Michal Štípa v podstatě musel rozloučit s pestrou taneční kariérou. "Neříkám, že už si nikdy nezatančím, ale teď se budu naplno věnovat roli šéfa souboru. Ten pravidelný každodenní režim tanečníka, všechny ty tréninky a zkoušky, na to opravdu nebudu mít čas," poznamenal a s trochou nostalgie dodal, že ani po skončení pětiletého mandátu už se k taneční kariéře nevrátí. "Jak z toho jednou vypadnete, už se vrátit nedá. Rozhodně ne po čtyřicítce." Na svou novou roli se ale těší a podle svých slov nad nabídkou z Olomouce příliš neváhal. "Je to pro mě velká výzva a já jsem ji přijal moc rád. Těším se, co tu vytvořím," dodal závěrem.