Reklama

Pondělí 28. září 2020, svátek má Václav (dnes je Den české státnosti), venku je 10.1 °C

Noc vědců se přesouvá na listopad. Letošním tématem je Člověk a robot

Zprávy z regionu

19.5.2020

Autor: red

Tradiční popularizační akce Noc vědců se letos navzdory pandemii koronaviru opět uskuteční, byť v netradičním termínu: místo zaběhlého zářijového termínu byla posunuta na 27. listopadu. Téma letošního ročníku je Člověk a robot. Organizátoři tím připomenou 120. výročí narození Karla Čapka a 100 let od vydání knihy R.U.R., kde se slovo robot objevilo vůbec poprvé. Akce tradičně zavítá i do Olomouce, kde se o koordinaci postará Univerzita Palackého.

Dvouletá práce národního koordinátora Noci vědců v České republice, seskupení Ostravské univerzity a VŠB–Technické univerzity Ostrava, přináší výsledky. Kromě zařazení do evropské struktury organizací pořádajících European Researchers‘ Night získali koordinátoři ve velké konkurenci také finanční grant, který dokáže českou Noc vědců posunout zase o kus dál. "Ačkoliv je změna termínu v době, kdy organizátoři i vědci dávno pracovali na konkrétním programu a rezervaci míst pro konání akce, nemalou komplikací, organizátoři Noci vědců po celé republice se téměř jednomyslně shodli, že kvůli grantu to stojí za to," vysvětlila manažerka národního koordinátora Jitřenka Navrátilová.

Každoročně čeští pořadatelé dávají akci ústřední téma, které se prolíná většinou programu. Tím letošním je Člověk a robot, které připomene výročí 120 let od narození Karla Čapka a 100 let jeho díla R.U.R., kde se slovo robot objevilo poprvé. "Robot pro nás už dávno není jen neobratným humanoidem z vědeckofantastických filmů, ale je naším každodenním pomocníkem a společníkem. Je to mobil v kapse, auto na silnici, algoritmus sociálních sítí, ale i konkurent na trhu práce," řekl koordinátor olomoucké Noci vědců Ondřej Martínek z oddělení komunikace Univerzity Palackého. "V posledních měsících se navíc víc než kdy jindy ukazuje, jak je věda ve společnosti a pro společnost důležitá. I proto nepochybuji, že letošní ročník Noci vědců přiláká nejen do Olomouce spoustu zvídavých návštěvníků," dodal.

Podrobné informace naleznete na webových stránkách www.nocvedcu.cz

V roce 2019 si sto programových bodů olomoucké Noci vědců v laboratořích a na dalších pracovištích Univerzity Palackého, v interaktivním muzeu vědy Pevnost poznání či ve Fakultní nemocnici Olomouc nenechalo ujít přes šest tisíc dětských i dospělých zájemců. Popularizační akce Noc vědců vznikla z podnětu Evropské komise v roce 2005 s cílem ukázat lidem, že věda není nudná, ale naopak je studnicí zajímavostí a fascinujících úkazů a že vědci jsou obyčejní lidé, kteří dělají práci přínosnou pro každého z nás. Jeden den v roce tak jsou na stovkách míst v Evropě ve večerních a nočních hodinách zpřístupněny univerzity, vědecká a výzkumná pracoviště, science centra a další pracoviště, kde se zdarma konají komentované prohlídky, populárně-vzdělávací přednášky, workshopy, vědecké show, experimenty apod. V České republice se do Noci vědců zapojuje přes čtyřicet univerzit, science center a dalších vědeckých institucí.