Nemocnice dnes provedla tisící transplantaci kostní dřeně. První pacientka je i po 17 letech stále zdravá - OLOMOUC.CZ
Reklama

Středa 16. července 2025, svátek má Luboš, venku je 23.8 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Nemocnice dnes provedla tisící transplantaci kostní dřeně. První pacientka je i po 17 letech stále zdravá

Zprávy z regionu

16.5.2014

Autor: Jan Procházka

Lékaři z olomoucké nemocnice mají důvod k oslavě. Na kontě mají už tisíc transplantací kostní dřeně. Jubilejní pacient - šestatřicetiletý Roman Weiss - se těší, až se po léčbě bude moci vrátit do života. Právě to se totiž velkému procentu pacientů podaří. Patří mezi ně i vůbec první pacientka, která tuto léčbu v Olomouci prodělala. Po sedmnácti letech se těší dobrému zdraví a žije plnohodnotným životem.

Transplantace kostní dřeně je pro řadu pacientů jediná naděje na záchranu života. V Olomouci se provádí od roku 1997, kdy vzniklo specializované centrum. V těchto dnech se transplantaci podrobí jubilejní tisící pacient - šestatřicetiletý Roman Weiss. Ten se o své chorobě nebojí otevřeně hovořit. "Sportoval jsem, věnoval se rodině... Přišlo to zničehonic. Koncem loňského roku mi začalo být nějak slabo. Nejen při zátěži, ale i celkově během dne. V lednu jsem proto zašel za svou lékařkou a ta mě poslala na krev. Skončil jsem až na hemato-onkologickém oddělení, kde mi byla diagnostikována akutní leukémie," svěřuje se Weiss. Život se mu obrátil naruby, už v únoru ho čekala chemoterapie. "Ta ale nedopadla dobře, bylo rozhodnuto, že se musím podrobit transplantaci kostní dřeně. To byla jediná naděje. Protože v rodině nikdo vhodný nebyl, začali lékaři hledat dárce v registrech," popisuje Weiss. Měl štětstí. Vhodný dárce se našel brzy. V Německu. "Člověk si zprvu říká proč zrovna já, co jsem udělal špatně? Ale to odezní. Ten poslední měsíc jsem byl celý doma, chystal jsem se na transplantaci a trávil veškerý čas s rodinou, před dvěma týdny se nám narodilo třetí dítě. Paradoxně to byly nejšťastnější dny, jaké jsem dosud zažil," líčí pan Weiss. Na slovo dosud dává zvláštní důraz. "Mám v úmyslu pokračovat, tohle není žádný konec. Léčby se nebojím, naopak jsem šťastný, protože si myslím, že to vlastně dopadlo dobře. Ne každý má to štěstí a najde vhodného dárce. Já věřím, že budu žít dál," zdůrazňuje šestatřicetiletý muž, které plánuje, že se co nejdřív vrátí zpět do normálního života. Vitality na to má, alespoň na pohled, dost.

Podobně jako pan Weiss hovoří i další pacientka. Jiřina Morávková byla první, komu olomoučtí lékaři v novém centru transplantaci provedli. "Ani na okamžik jsem nepochybovala, že to dopadne dobře. Plně jsem důvěřovala všem lékařům a fakt, že jsem byla první, v tom nehrál žádnou roli," vzpomínala dnes na těžké okamžiky před téměř osmnácti lety. Díky úspěšné léčbě se mohla po čase vrátit zpět do zaměstnání, navíc se může těšit z pěti vnoučat. "Dnes už žiju naprosto plnohodnotně, nijak se neomezuji," potvrzuje.

Olomoučtí lékaři jsou v léčbě leukémie stále úspěšnější. "Je to hlavně díky včasné diagnostice. Umíme také mnohem lépe vytypovat vhodného dárce, v celosvětovém registru je jich čtyřiadvacet milionů. Navíc řada věcí se dnes ani nemusí řešit transplantací," zmínil přednosta hemato-onkologické kliniky Karel Indrák.
V České republice existuje tak jako v řadě vyspělých zemí dárcovský program kostní
dřeně, který je koordinován Českým národním registrem dárců dřeně a Českým registrem dárců krvetvorných buněk. Lidí, kteří jsou zapsáni v databázi dobrovolných potenciálních dárců ochotných v budoucnu kdykoliv to bude třeba darovat a zachránit lidský život, je stále málo.

Reklama

Přirozenou cestou

Katalog firem » Obchod » Zdravá výživa

Srdečně Vás zveme do naší prodejny Přirozenou cestou na Dolním náměstí č. 8/9. Nabízíme produkty pro radost a zdraví. Těšíme se na vás.

Filip