Reklama

Pondělí 6. července 2020, dnes je výročí Upálení Mistra Jana Husa (1415), venku je 18.9 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Nadace Bezpečná Olomouc oslavila čtvrtstoletí. Zazpíval i Václav Neckář

Zprávy z regionu

30.10.2019

roc

V úterý 29. října se ve Velkém sále Arcibiskupství olomouckého uskutečnil slavnostní galavečer konaný u příležitosti 25. výročí vzniku Nadace Bezpečná Olomouc (dále NBO).

Večerem provedla moderátorka České televize Eva Šimčíková. A nezůstalo jen u toho, součástí galavečera byl také koncert legendy české hudební scény Václava Neckáře.

„Během programu jsme představili úspěšné projekty Nadace Bezpečná Olomouc, které jsme za uplynulých 25 let uskutečnili, a předali jsme pamětní listy jako poděkováním všem, kteří nadaci dlouhodobě pomáhají dělat z Olomouce bezpečné město,“ uvedl Ivan Langer, předseda správní rady NBO.

Zakladatelé NBO společně s členy čestného výboru, dozorčí rady a správní rady předali 6 pamětních listů.

Vedle složek Integrovaného záchranného systému si speciální poděkování zasloužil emeritní ředitel ZŠ Komenium František Vlček.

Oceněné instituce

  • Za Policie ČR Olomouc převzal Plk. Ing. Richard Jílek, zástupce vedoucího územního odboru Olomouc
  • Za Městská policie Olomouc převzal Mgr. Pavel Skalický, ředitel
  • Za Hasičský záchranný sbor Olomouckého kraje převzal Ing. Karel Kolařík, ředitel
  • Za Zdravotnická záchranná služba Olomouckého kraje převzala Ing. Andrea Rakovičová, pověřená ředitelka
  • Za Římskokatolickou farnost sv. Mořice převzal P. Mgr. František Hanáček, farář
  • Za Základní škola Komenium převzala Mgr. Petra Romanovská, ředitelka školy

Nadace Bezpečná Olomouc je nevládní organizace, která si při vzniku dala za cíl mimo jiné zvyšování bezpečnosti ve městě, vzdělávání policistů a strážníků, odměňování významných činů policistů i občanů či prevenci kriminality, např. v oblasti drogových závislostí či dopravy. Její preventivní projekty směřují zejména k dětem a mládeži.

„Pořádáme pravidelné akce, jako je výtvarná soutěž Bezpečná Olomouc nebo Bezpečná cesta do školy, na kterou se naučily chodit tisíce Olomoučanů. Každoročně vyhlašujeme tradiční Ceny NBO a kalendář zahrnuje i řadu mimořádných událostí, např. rodinný Nadační den či Adventní varhanní koncert,“ vyjmenoval předseda správní rady nadace Ivan Langer.

Jedním z nejvýznamnějších počinů nadace je pomoc městu s budováním kamerového systému městské policie, který výrazně zvýšil bezpečnost a snížil kriminalitu v centrálních částech Olomouce. Za nadací je řada dalších projektů týkajících se bezpečnosti na kole, v ulicích, zabezpečení bytů, vzdělávání seniorů apod. „Rozhodně nebudeme spát na vavřínech, bezpečnost je téma, které vnímá široká veřejnost jako jedno z nejcitlivějších ze všech,“ dodal Langer.

NBO v číslech

Psal se 21. listopad 1994, když vznikla Nadace Bezpečná Olomouc. Za dobu svého působení zrealizovala nebo podpořila celou řadu projektů týkajících se bezpečnosti města Olomouce. V současné době je v Olomouci v provozu 35 stacionárních a 10 mobilních kamer, které ročně odhalí v průměru na 500 přestupků, trestných činů či problémů ve městě. Za 25 let činnosti nadace odměnila 64 lidí za nevšední činy v oblasti bezpečnosti, nadačních akcí se zúčastnilo 47 000 návštěvníků a rozděleno bylo celkem 11 550 000 korun.