Na kolemjdoucí na náplavce shlíží Josef Jařab. Chtěl jsem, aby se lidem díval do svědomí, říká autor Radomír Surma - OLOMOUC.CZ
Reklama

Středa 4. prosince 2024, svátek má Barbora, venku je 2.1 °C

Na kolemjdoucí na náplavce shlíží Josef Jařab. "Chtěl jsem, aby se lidem díval do svědomí," říká autor Radomír Surma

Zprávy z regionu

17.11.2024

Jan Procházka

Nábřeží Josefa Jařaba má od včerejška i působivou pamětní desku, z níž první polistopadový rektor shlíží na kolemjdoucí. Jméno profesora Jařaba nese od soboty také nedaleká vysokoškolská kolej, do včerejška známá jako Šmeralova.

Nová olomoucká náplavka se otevřela loni v červnu, jen pár týdnů poté, co z tohoto světa odešel Josef Jařab, první porevoluční rektor, senátor, amerikanista a jedna z nejvýznamnějších postav novodobé historie Olomouce. Na jeho počest dostalo nové místo jméno Nábřeží Josefa Jařaba. O zhruba rok a půl později ho doplnila i neobvyklá pamětní deska. "Celý projekt se zrodil z iniciativy rodiny, přátel a spolupracovníků pana profesora. Až později se k němu přidala univerzita a město," vysvětluje autor desky Radomír Surma, mezi jehož další realizace patří například erby na fasádě radnice či sluneční hodiny tamtéž. "Začal jsem na tom pracovat na jaře a nejtěžší bylo, vybrat období, ze kterého by měla podobizna vyjít. Většina snímků, které jsem dostal k dispozici, byla totiž z posledních patnácti let a pan profesor tam byl až moc laskavý. Chtěli jsme větší rozhodnost. Nakonec jsme proto vycházeli z jeho podoby z poloviny devadesátých let, kdy stál v čele univerzity. Záměrem je, aby se na vás díval rozhodný a nezlomný padesátník, takový, jakým byl ve svém vrcholném období," vysvětluje Radomír Surma a doplňuje, že mu hodně pomohly fotografie Luďka Peřiny z té doby. "A samozřejmě jsme vedli mnoho konzultací s jeho příteli a rodinou. Jezdili ke mě do ateliéru a řešili jsme doslova každou vrásku," usmívá se Surma.

Foto: Jan Procházka

Výsledkem je portrét v bronzu o velikosti 80 krát 50 centimetrů, který se na kolemjdoucí dívá upřeným zrakem. "Mám pocit, že toho přímého pohledu se autoři - nebo možná zadavatelé - bojí. Ale já jsem to tak udělal zcela záměrně. Chtěl jsem, aby se pan profesor tak trochu díval do svědomí každého z nás. S laskavostí sobě vlastní," vysvětluje Surma.

Jařabovo jméno nese od soboty i nedaleká vysokoškolská kolej na Šmeralově ulici. Právě po zakladateli komunistické strany se až do včerejška jmenovala. Během revolučních dnů v roce 1989 sehrálo místo důležitou roli: právě zde se sešli studenti, kteří se - pod dojmem událostí z Národní třídy - odvážili k bojkotu výuky. Na přilehlém hřišti, kde se odehrával výcvik vojenské katedry, se 20. listopadu odehrál první protest, který následně vedl ke stávce a spustil další spontánní reakce. 

Foto: Jan Procházka

Deska je doplněna jménem, autor záměrně vynechal tituly. A zdobí ji i Jařabův podpis.
Identická deska byla včera odhalena i v budově rektorátu. A to přímo naproti pamětní desce prvního rektora Fischera, která vznikla z iniciativy právě Jařaba.

Autor článkuJan Procházkaprochazka@olomouc.cz

Jan Procházka