Reklama

Sobota 15. srpna 2020, svátek má Hana, venku je 24.8 °C

Na Letní škole slovanských studií se letos budou česky učit převážně zájemci z EU

Zprávy z regionu

8.7.2020

Autor: roc jap

Ani náročnost českého jazyka, ani prázdninové období a ani nedávná pandemie nového typu koronaviru neodradila zájemce všech věkových kategorií o měsíční intenzivní studium češtiny v Olomouci. Letošní tradiční Letní školu slovanských studií Filozofické fakulty Univerzity Palackého (FF UP) však navštíví především zájemci ze zemí Evropské unie.

Ilustrační foto.

Foto: depositphotos.com

„Podle mých informací jsme jediná letní škola slovanských studií, která se letos v České republice s ohledem na koronavirové události koná. Děkujeme vedení fakulty, že nám tuto školu umožnilo připravit. Na Univerzitě Palackého se od 18. července bude česky učit necelá stovka zahraničních zájemců,“ řekla Pavla Poláchová, ředitelka Letní školy slovanských studií FF UP. Na její 34. ročník je přihlášeno 69 stipendistů ministerstva školství, 25 zájemců si intenzivní letní kurz češtiny hradí samo.
Organizátoři olomoucké letní školy letos zaznamenali zvýšený zájem těch cizinců, kteří žijí v České republice. Nejmladší student češtiny přijede z Francie, nejstarším se stane Američan, který dlouhodobě žije v Hradci Králové. Všichni studenti ze zahraničí však budou muset dodržovat určitá pravidla, která má škola nově nastavena v souvislosti s nedávnou pandemií covid-19.
„Při registraci se budou muset účastníci prokázat negativním testem na covid-19, který nebude starší čtyř dní. Během školy budeme dodržovat zvýšená hygienická opatření, především dezinfekci rukou, pro zájemce budeme mít roušky i rukavice. Máme zajištěn také častější úklid a dezinfekci prostor,“ dodala Pavla Poláchová.
Program školy je podle ní připraven v téměř standardním rozsahu a většina akcí se směřuje do venkovních prostor. Neuskuteční se pouze mezinárodní gastronomický piknik, na němž studenti pravidelně prezentují jídlo a pití země, ze které pocházejí.
Studenti budou v úvodu školy rozděleni do deseti menších výukových skupin. Učit je budou jak pedagogové z FF UP, tak absolventi i externisté. Kromě studia češtiny se mohou těšit i na spoustu zážitků, například z exkurze do pivovaru Chomout, pálenice v Těšeticích, svíčkárny Rodas či Pevnosti poznání. Budou se moci zúčastnit i divadelního workshopu ve spolupráci s divadlem Nabalkoně, workshopu lidových tanců a písniček, připraven je pro ně též folklorní večer s cimbálovkou.
Letní škola slovanských studií FF UP spolupracuje s univerzitní iniciativou Zaparkuj, která pro studenty připravuje filmovou projekci pod širým nebem. Své síly LŠSS spojí také s Akademik sport centrem UP, a to při ranní józe a dvou sportovních odpolednech. Díky dohodě se studentským spolkem STUART připravila LŠSS i dva cyklozávody zakončené opékáním buřtů. Zahraniční studenti se budou moci účastnit výletu do Strážnice, podívat se do vinných sklepů, Moravského krasu či Beskyd. Jsou pro ně připraveny mimo jiné přednášky s názvem „Jára Cimrman“, „České loutkové divadlo“ či „Od lidové písně k Ebenovi“. Stranou nezůstane ani téma nedávné pandemie.
„Nic nenecháváme náhodě a samozřejmě se připravujeme i na variantu, že celá škola zůstane v karanténě. V tomto případě bychom výuku, tedy přednášky i workshopy, převedli do online prostoru. Věřím ale, že to nebude potřebné,“ doplnila Pavla Poláchová. Letní škola slovanských studií FF UP se letos uskuteční od 18. července do 16. srpna.

roc jap

Reklama

331 DANCE STUDIO OLOMOUC

Katalog firem » Sport » Tanec, taneční školy

Jsme 331 Dance Studio Olomouc. Tancujeme Street Dance (Hip Hop, House Dance, Dancehall, MTV Dance), ale i Modern Dance (Contemporary, Jazz Dance, Balet).

V naší nabídce najdete taneční kurzy pro nejmenší děti od 3 let, starší děti, teenagery, mládež, ale i dospělé.

Právě teď vše se slevou 400 Kč!